Ziemeļkoreja ir zināma kā pasaulē tirāniskākā un noslēgtākā valsts, un ir bēdīgi slavena ar iedzīvotāju apspiešanu, teroru, badu un koncentrācijas nometnēm. Diktatora Kima Čenuna vadītais režīms tiek starptautiski nosodīts, bet neskatoties uz to, Ziemeļkorejas komunistiem izdodas eksportēt dažādas preces, lai finansētu savu režīmu un Kima uzdzīvi ar dārgām mašīnām, jahtām un nebeidzamām ballītēm. Par šīm precēm, un kas šīs preces iegādājās, tad arī šajā rakstā.
Ziemeļkorejiešu bizness. No kurienes Kims Čenuns ņem naudu izpriecām?33
DERĪGIE IZRAKTEŅI
Ja jums pajautātu, kura valsts ir lielākais ogļu importētājs Ķīnā, jūs diez vai iedomātos par Ziemeļkoreju, taču tieši tā tas arī ir. Ziemeļkorejas ogļu piegāde 2015. Gada maijā sastādīja 25% no kopējā Ķīnas importa, jeb 1.8 miljonus tonnas. Kima režīmam tas ir ērts veids kā iegūt ārvalstu valūtu. Kamēr attīstītajās valstīs ogļu iegūšanai ir vajadzīgas sarežģītas un dārgas iekārtas, Ziemeļkorejas režīmam tas nav šķērslis, jo cilvēka veselībai un dzīvībai nav liela vērtība un daudz kas tiek darīts ar rokām.
BALLISTISKĀS RAĶETES
Visi ir dzirdējuši par Ziemeļkorejas raķešu izmēģinājumiem un draudiem iznīcināt kapitālistiskos rietumus, bet lai arī Ziemeļkorejas spējas radīt reālus draudus rietumiem tiek apšaubītas, pēc Kima raķetēm ir pieprasījums un ballistisko raķešu eksports Kima režīmam gadā ienes desmitiem miljonus ASV dolāru.
Ballistisko raķešu eksports ne tikai ienes režīmam naudu, tas arī padara lētāku raķešu ražošanu savām vajadzībām. Tomēr Ziemeļkorejieši nav bijuši visai gudri, un pārdevuši arī pašas raķešu izgatavošanas iekārtas un tehnoloģiju citām valstīm, tai skaitā Irānai un Pakistānai. Turpmāk šīs valstis pašas ražos savas raķetes un Ziemeļkorejas peļņa samazināsies.
STATUJAS UN MONUMENTI
Komunisms bez monumentiem nav īsts komunisms, un Ziemeļkorejas iedzīvotāju smadzeņu skalošana nebūtu pilnīga bez episkajām režīma līderu statujām, tāpēc tādu tur netrūkst. Ziemeļkorejieši ir tik labi piešāvušies pie statuju veidošanas, ka viņu meistarība ir pieprasīta citās valstīs. Statujas tiek veidotas Mansudae Mākslas Studijā – milzīgā mākslas rūpnīcā, kurā tiek nodarbināti 4000 cilvēki, tai skaitā ap 1000 mākslinieki. Projektus ir pasūtījušas dažādas valstis, tai skaitā Angola, Ēģipte, Etiopija un pat Vācija.
Ziemeļkorejieši Namībijā pēc pasūtījuma uzbūvēja Namībijas valdības mītni “State House of the Republic of Namibia”, kā arī milzīgu memoriālu, par ko saņēma 60 miljonus ASV dolāru. Bet visiespaidīgākais Ziemeļkorejiešu darbs ir gandrīz 50 metrus augstais monuments “African Renaissance Monument” Senegālā.
TEKSTILA IZSTRĀDĀJUMI
Ziemeļkorejas un Ķīnas pierobeža čum un mudž no ekonomiskām aktivitātēm. Tiek lēsts, ka aptuveni ceturtā daļa pierobežas pilsētas Dangdongas iedzīvotāji nodarbojās ar biznesu, kas ir saistīts ar Ziemeļkoreju. Viens piemērs ir tekstila fabrikas. Ziemeļkorejiešu izgatavotie audumi un apģērbi tiek pārdoti tālāk kā ķīniešu ražojumi, un ir neiespējami noteikt, kurus izstrādājumus ar marķējumu "MADE IN CHINA" patiesībā ražo Ziemeļkorejā. Iespējams, ka tos, kas tev pašlaik ir mugurā.
RESTORĀNU BIZNESS
Pārsteidzoši, bet Āzijā darbojās autentiska Ziemeļkorejiešu restorānu ķēde. Restorāni ir tik autentiski, ka restorāna personāls var justies gluži kā mājās – darbinieki visu laiku tiek cītīgi novēroti un pamest darbu restorānā un brīvi pārvietoties ir aizliegts, savādāk cietīs viņu ģimene, kas atrodas Ziemeļkorejā. Tiek lēsts, ka kopā ir aptuveni 100 šo restorānu, tie ir nosaukti Ziemeļkorejas galvaspilsētas vārdā – „Pyongyang”, un tiem ir 3 mērķi – vākt naudu režīma vajadzībām, finansēt Ziemeļkorejas vēstniecību, kas atrodas tajā valstī, un atmazgāt naudu, kas tiek iegūta no Ziemeļkorejas nelegālajām aktivitātēm par kurām arī turpmāk šajā rakstā.
NAUDAS VILTOŠANA
Ja Ziemeļkoreju var ievietot 1. vietā pasaulē vēl kaut kur, izņemot totalitāru diktatūru un vājprātu, tad tā ir naudas viltošana. Kādreiz Ziemeļkorejieši balināja 1 dolāra banknotes un tās pārdrukāja kā 100 dolāru banknotes, bet vēlāk sāka ražot tā sauktās „superbanknotes” jeb „superdolārus”. Tos ražo no līdzīga kokvilnas un linu papīra kā oriģinālos, izmantojot gandrīz identiskas drukas mašīnas un tinti kā ASV. ASV Slepenais dienests apgalvo, ka Ziemeļkorejā ražotie „superdolāri” ir visizsmalcinātākā viltotā nauda pasaulē. Šie viltojumi ir tik labi, ka ASV bija spiestas 2013. gadā ieviest jaunas, uzlabotas 100 dolāru banknotes ar mikrodruku un „3D drošības joslu”, kurā attēlotie simboli maina krāsu un kustās, kad banknoti pagriež citā lenķī.
VERGU BIZNESS
Ziemeļkorejā ir gandrīz 25 miljoni cilvēku. Kā šos cilvēku resursus pārvērst naudā? Vienkārši. Nosūtot tos kā vergus uz ārzemēm. Vairāk ap 100 000 ziemeļkorejiešu vergo ārzemēs, lai uzturētu Kima Čenuna režīmu, un viņu skaits ar katru gadu palielinās. Šis vergu bizness ienes peļņu, kas sasniedz pat 2 miljardus ASV dolāru gadā. Cilvēki tiek nosūtīti strādāt fiziski smagu darbu, garas darba stundas, un dzīvo sliktos apstākļos. protams, ka par nepaklausību strādnieks riskē ar to, ka režīms izrēķināsies ar viņa ģimeni. Ziemeļkorejiešu vergi ir atrodami vairāk nekā 40 dažādās valstīs Tuvajos austrumos, Afrikā, un pat Eiropā, bet visvairāk – Ķīnā un Krievijā.
NARKOTIKAS
Ziemeļkoreja ir iesaistīta narkotiku tirdzniecībā jau kopš 1970-iem gadiem, kad tā nespēja atmaksāt savus starptautiskos parādus un pēc „defaulta” lika savām vēstniecībām finansēt pašām sevi. Viens no veidiem, kā vēstniecības to darīja – tirgojot narkotikas, piesedzoties ar diplomātisko imunitāti. Vēlāk Ziemeļkoreja sāka ražot narkotikas un izplatīt tās caur savām vēstniecībām. Ziemeļkorejiešu metamfetamīns ir pieprasīts dēļ tā „tīrības” (99%), kas nav pārsteidzoši, jo narkotika tiek izgatavota valdības uzturētās laboratorijās profesionālu ķīmiķu uzraudzībā.
Tas arī viss par šo tēmu, paldies, ka lasīji.