Tādas patiešām eksistē! Gēnu terapija ir palīdzējusi Timotijam Braunam izārstēties no HIV. Viņš ir pirmais cilvēks, kas bijis inficēts ar HIV un pēc tam izārstēts.
Zāles pret HIV un AIDS98
AIDS mūsdienās ir kontrolējama slimība - ar medikamentu palīdzību cilvēks var paildzināt savu mūžu līdz pat vairākiem desmitiem gadu. Taču HIV vīruss joprojām paliek asinīs un būtībā slimība ir neapturama. Timotijs Brauns (attēlā) inficējās ar HIV 1995. gadā un vēl līdz 2011. gadam bija hronisks slimnieks. Taču tad viņam tika veikta īpaša kaulu smadzeņu pārstādīšana un vīruss no viņa organisma pazuda pavisam.
Kā tas notika? Taisnību sakot, diezgan nejauši. Timotijam konstatēja leikēmiju - asins vēzi. Tas nav nekāds retums, jo HIV novājina imūnsistēmu, kas vairs nespēj cīnīties ar ļaundabīgām šūnām. Leikēmiju var izārstēt tikai ar kaulu smadzeņu pārstādīšanu. Taču tad ārsts Gero Hatters atcerējās par delta-32 mutāciju, kura piemīt zināmam skaitam cilvēku. Šīs mutācijas īpašnieki nesaslimst ar AIDS, jo vīruss viņu imūnsistēmai nekaitē. Šī mutācija ir sastopama visā pasaulē, taču visbiežāk tieši Ziemeļeiropā. Un tad Hatteram ienāca prātā ģeniāla doma - pārstādīt Timotijam kaulu smadzenes no kāda donora ar delta-32 mutāciju.
Ārstam gan nācās krietni papūlēties, lai sameklētu piemērotu donoru ar delta-32 mutāciju. Taču viņiem laimējās - tāds donors tiešām atradās. Ar radiāciju un ķīmiju Timotijam iznīcināja viņa slimās kaulu smadzeņu šūnas un pēc tam viņam pārstādīja veselās šūnas no donora. Un Timotijs tiešām izveseļojās! Gan no vēža, gan arī no HIV. Plašākai terapijai gan būs zināmas problēmas, jo diez vai katram HIV inficētajam varēs atrast piemērotu donoru ar šo lielisko mutāciju. Bet tik un tā, pirmais cilvēks beidzot ir izārstēts no šī nāves sprieduma.