Tehnoloģijas, kuras nākotni varētu padarīt zaļāku un spētu atrisināt globālās sasilšanas problēmu. Jā, daudz nogurdinoša teksta, bet tiem kas lasīs- jauku jums lasīšanu :) Zem raksta 2 video saistībā ar tēmu.
@aigarszs
Tehnoloģijas, kuras nākotni varētu padarīt zaļāku un spētu atrisināt globālās sasilšanas problēmu. Jā, daudz nogurdinoša teksta, bet tiem kas lasīs- jauku jums lasīšanu :) Zem raksta 2 video saistībā ar tēmu.
@aigarszs
Ģeotermālās enerģijas izmantošana.
Vispārējais EGS ( projekts par ģeotermālās enerģijas izmantošanu) vispārējais mērķis ir izmantot zemes dabiski radīto siltumu un ar tā palīdzību elektrības ražošanā. Lai to izdarītu dabisko lūzumu vietās tiek veidoti dobumi un papildus izraktas akas. Akās un ievietotajos rezervuāros tiek laists ūdens. Ģeotermālais spēks uzkarsē ūdeni un veido tvaikus, kurus virszemē savāc speciālas turbīnas, kuras tādejādi veido elektrību. Panākumi no EGS, piemēram, Kūper Basinā, Austrālijā, ir ļoti apmierinoši, jo urbumos temperatūra sasniedz 250 grādus pēc celsija. EGS darbojas uz praktiski neizsmeļamu resursu bāzes un spēj darboties 24 stundas bez apstājas. Ekonomiski EGS izmaksā daudz lētāk nekā spēkstacijas, kuras darbojas pēc līdzīga principa, tikai ģeotermālās enerģijas vietā izmanto ogles.
Ar pastāvošo nulles emisiju, šī tehnoloģija palīdzēs samazināt CO 2 izmešus. Jau tagad ar intensīvas ģeotermālās enerģijas pētniecību un testēšanu nodarbojas vairāki pētnieciskie centri tādās valstīs kā Vācijā, Francijā, Šveicē un ASV.
Solārās nanotehnoloģijas.
Saules enerģija vienmēr ir bijusi viena no labākajiem atjaunojamajiem enerģijas resursiem, jo atmosfērā nerada indīgās gāzes un pēc uzstādīšanas apkopē ir samērā vienkārša. Lai arī kā, solārās enerģijas ražošana un ekspluatācija ir salīdzinoši dārgāka nekā uz oglekļa balstītā enerģijas ražošana. Drīzumā tam vajadzētu mainīties, jo Nanosolar Inc ir atradusi veidu kā samazināt izmaksas.
Izmantojot jaunās PowerSheet šūnas, Nanosolar Inc izmaksas par vienu vatu ir samazinājusi no 3 dolāriem uz 30 centiem . Izmantojot inovatīvās tehnoloģijas, viņi izveidojuši plānas loksnes, apstrādājuši tās ar alumīnija foliju un ar speciāla printera palīdzību loksnes apdrukājuši ar mikroskopiskām solārajām šūnām. Uzņēmumam ir plāns atvērt savu enerģijas ražošanas rūpnīcu San Džousā un tajā gada laikā saražot 430 megavatus. Pagaidām Eiropa solārās enerģijas ražošanā ir atpalikusi gan tehnoloģiju, gan izmaksu ziņā, bet par laimi Nanosolar cer atvērt meitas uzņēmumu un tajā jau ir investējuši 50 miljonus dolāru.
Orbitālie saules paneļi.
Orbitālie saules paneļi ir viena no tām tehnoloģijām, kuras atrodas izstrādes un eksperimentālajā stadijā. Zinātnieki pašlaik izvērtē šī atjaunojamā enerģijas avota potenciālu. Šie paneļi būtu kā saules baterijas, kuras tiek palaistas orbītā un tur savāktu gaismas enerģiju, kuru vēlāk nosūtītu uz Zemē esošajiem receptoriem. Receptori saņemto enerģiju spētu pārvērst elektroenerģijā. Šīs tehnoloģijas pluss ir tas, ka tas spētu savākt neticami lielu enerģiju un tā kā šie paneļi atrastos orbītā, gaismas saņemšana notiktu nepārtraukti.
Lielākā problēma šo paneļu uzstādīšanai ir to pārsūtītās enerģijas saņemšanai milzīgajām instalācijas, ekspluatācijas izmaksas. Lai arī kā būtu, pagaidām šis projekts ir aktuāls un savu popularitāti iemantojis visu pasaules vadošo zinātnieku acīs.
Koncentrēta saules enerģija.
Šī ir vēl viena saules enerģijas izmantošanas alternatīvām. Līdzīgi kā palielināmā stikla efektam, vairāki novietotie solārie spoguļi saņem saules enerģiju un to koncentrē uz ūdens tvertnēm, kas savukārt sakarstot veido tvaikus un darbina turbīnas. Šo saules koncentrētāju izmantošana daudzās valstīs nav dzīvotspējīgs projekts dažādu iemeslu dēļ, tomēr Spānijas, Marokas, Alžīrijas un Ēģiptes valdības jau ir investējušas šo iekārtu uzstādīšanai. Tiek uzskatīts, ka katru gadu pasaules tuksneši saņem enerģijas daudzumu, kas ekvivalents 1, 5 miljoniem barelu naftas, kas tikai apstiprina šo iekārtu ekonomisko izdevīgumu. Pēc šo iekārtu uzstādīšanas būtu iespējama Āfrikā iegūstamās enerģijas transportēšana uz Eiropu izmantojot HVDC tīklu un zaudētu tikai 3 % no enerģijas, pašlaik izmantojot HVCA tīklus tiek zaudēti 50% enerģijas. Koncentrētās saules enerģijas ražošana pagaidām šķiet diezgan aktuāla un izdevīga. Līdz šim projekts saņēmis Eiropas valstu atbalstu un pavisam iespējams, ka jau pēc vairākiem gadiem tiks veiktas investīcijas un Eiropa iegūs jaunus elektroenerģijas avotus no Ziemeļāfrika.
Viedie elektrotīkli.
Saskaņā ar Starptautiskās Enerģētikas aģentūras datiem, laikā no 2003. līdz 2030. gadam vairāk kā 13 triljoni dolāru visā pasaulē tiks iztērēti, lai projektētu un uzstādītu jaunus elektrotīklus. Galvenais šo projektu mērķis būs ekonomiskāka elektroenerģijas sadale un rentablums. Šo viedo tīklu projektēšanā tiks iekļautas arī alternatīvās enerģijas ieguve ( saules, vēja u.t.t.), kā arī tiks uzlabota visa infrastruktūra. Šī sistēma enerģētikas uzņēmumiem palīdzēs ierobežot elektrības zudumus un izlīdzināt slodzi tīklā.
Komunālo pakalpojumu sniedzēji varēs izmantot maksimāli zemu izmaksu enerģiju, vienlaikus saglabājot un pat optimizējot enerģijas plūsmu. Bez tam, viedo tīklu ieviešana palīdzēs samazināt CO 2 izmešus.
CCS tehnoloģija.
Oglekļa uztveršana un uzglabāšana (CCS) tehnoloģija varētu samazināt 1/3 no nepieciešamā CO 2 daudzuma, kurš saskaņā ar Starptautisko Enerģētikas centru ir jāsamazina līdz 2050. gadam. Šī projekta mērķis ir ražošanas procesā iegūtās gāzes uz uzglabāšana pazemē. Pagaidām līderpozīcijās ar šī projekta īstenošanu Eiropā ir Vācija, kurā uzstādījusi šīs iekārtas un jau plūc pirmos darba augļus- elektroenerģijas iegūšana bez piesārņojuma. Šī tehnoloģija gandrīz par 95 % samazina gaisā nokļuvušā CO 2 daudzumu, salīdzinot to ar tradicionālajām iekārtām. Pašreizējais projekta nolūks ir vismaz divpadsmit šāda veida staciju izveidošana līdz 2015. gadam.
Tā arī nesaprotu, ar ko saules enerģijas iegūšana ir labāka par HES variantu, ja HES uzturēšana ir lētāka.
Prieks ka pasaulē notiek arī kautkas labs..
Žēl ka Latvijā ir tā izkārtots ka privātpersonām pat saules baterijas īsti neatmaksājas likt...
Man šķiet, ka pirmajā bija minēta viena no Nikola Teslas idejām, ja nekļūdos...
Globālā sasilšana neeksistē - idejiski tāds pats "burbulis" kā H1N1...