Mēs tagad čīkstam, ka nekas nav dabīgs produktos, viss ir viena vienīga ķīmija. Nu ko, tad palūkosim kā tad bija daudz agrākos laikos.
Vissīstākā inde - pārtika.11
Lielbritānija, 19. gadsimts
Fakts, kura patiesumu Londonas iedzīvotāji bija nojautuši jau sen, apstiprinājās 1831. gadā: saldumi ir pilni ar neēdamām sastāvdaļām. Par pierādījumiem parūpējās ārsts Viljams Bruks O'Šonesijs, kurš bija apstaigājis Londonas tirgotavas un sapircis lērumu krāsaino saldumu. Viņa veikto ķīmisko analīžu rezultāti šokēja. Sarkanās konfektītes, ko bieži pārdeva kārdinošu zemeņu vai ābolu veidolā, daudzos gadījumos bija krāsotas ar sarkano svinu vai dzīvsudrabu. Zaļie saldumi saturēja lielu daudzumu vara, bet dzeltenie - gumigutu, tropu koka sulu, kas derēja tikai auguma krāsošanai. Tomēr Lielbritānijas varas iestādes negribēja iejaukties brīvā tirgus darījumos un ļāva savas valsts mazuļiem turpināt našķoties ar saindētām konfektēm. Tā tas palika līdz nelaimes gadījumam 1858. gadā. Kāds saldumu tirgotājs, zināms kā "Konču Billijs", kā parasti devās uz tirgu, lai pārdotu piparmētru pastilas. Diena bija ienesīga, viņš pārdeva vairāk nekā 2,5 kg saldumus, bet - diennakts laikā nomira 20 viņa klientu un vēl citi 200 cilvēku bija nopietni slimi. Viņus mocīja spēcīgi krampji, caureja un vemšana. Iemeslu atrada ātri: pastilas bija pilnas dzīvībai bīstamā arsēna. Pastilu izgatavotājs Džozefs Nīls bija sūtījis savu palīgu uz aptieku pēc viltotā cukura (cukura, kaļķa un ģipša maisījuma). Aptiekārs ļāva pašam nokāpt pagrabā pēc vajadzīgās preces, taču viņš sajauca maisus un saldumu masā iemaisīja piecus kologramus arsēnu - principā ar to pietiek, lai nogalinātu 20 000 cilvēku.
Lielbritānija, 19. gadsimts
Industriālās revolūcijas aizsegā vienīgās robežas pārtikas viltošanā novilka blēžu fantāzija. 1820. gadā Londonā dzīvojošais vācu ķīmiķis Frīdrihs Kristians Akums atklāja: lielam daudzumam pilsētā nopērkamās tējas sastāvs nepavisam neatbilda uz iepakojuma rakstītajam. Viņa veiktās analīzes liecināja, ka briti gadiem dzēruši no lētajām plūškoka, oša un dzeloņplūmes lapām gatavotu tēju. Lai sastāvs izskatītos cienījami biezs, tam pievienoja aitu mēslus, grīdas putekļus un pelnus. Lai lētās dzeloņplūmes lapas izskatītos kā īstas Ķīnas tējas lapiņas, tās pakļāva sarežģītam procesam. Vispirms lapas uzvarīja un nokāsa, lai attīrītu no ērkšķiem un zariem. Pēc tam tās cepināja krāsnī un berzēja, lai tās sarullētos kā īstās. Arī krāsai bija jābūt pareizajai, tāpēc lapas nereti pielaboja ar krāsotāja otu un nedaudz vara. Frīdrihs Akums bija pirmais, kas plašākai publikai ziņoja par pārtikas rūpniecības blēdībām. Sabiedrībā viņu godāja kā varoni, bet rūpnieki sauca par meli. Viņš arī atklāja, kā dārgās sastāvdaļas ar lētākām aizstāj kafijas, alus, piena, maizes un citu produktu ražošanu.
Vācija, 1914. - 1918. gads
Pārtikas trūkums Pirmā pasaules kara laikā piespieda vāciešus būt radošiem, gādājot izejvielas. Daudzi aizstājējprodukti bija oficiāli atzīti, bet melnā tirgus darboņi gāja vēl tālāk: piemēram, kafiju gatavoja no ozolzīlēm un garšas uzlabošanai tai pievienoja maķenīt darvas. Ar sviesta trūkumu pārtikas viltotāji tika galā, kausējot grauzēju, kraukļu un pat tarakānu (?) taukus. Uz brīdi, kad beidzās pipari, blēži savēla pelnus mazās lodītē, kas izskatījās pēc īstas mantas. Tādējādi vācieši, pašiem nezinot, varēja baudīt šķēli rudzu maizes bez rudziem, kurai uzziesti kāmju tauki un pārkaisīti pelni.
Vācija, 1487. gads
Vīna ražošana vienmēr bijis sarežģīts process, bet viduslaikos bija gandrīz neiespējami iegūt tik sausu vai saldu vīnu, cik nepieciešams. No otras puses, vīndari kopš neatminamiem laikiem ir pratuši uzlabot sliktu vīnu. Āfrikāņi nereti padarīja vīnu maigāku ar ģipša kristāliem, grieķi pievienoja nedaudz marmora putekļu, dzintaru vai sālsūdeni, bet romieši skarbāka gadagājuma vīnus padarīja nedaudz saldākus ar svinu. Daudzi vēsturnieki uzskata, ka tādējādi var izskaidrot faktu, kāpēc romiešu augstmaņiem bija grūtības ar pēcnācēju radīšanu - svins ietekmē auglību.
Ulmā (Vācijā) pieņēma likumu, kas noteica, ka ikviens kroga īpašnieks ir atbildīgs par vīna tīrību un nav pievienojis vielas no varasiestāžu sastādītā melnā saraksta. Tiesa, ignorējot šo likumu, bija iespējams nopelnīt daudz naudas, jo varasiestādēm reti bija tehniski iespējams pierādīt viltojumu un vīnam pievienotās veselībai kaitīgās vielas. No otras puses, ja cilvēki pec vīna dzeršanas krogā saslima, sods bija bargs. Ja kroga īpašnieku pieķēra viltošanā, viņam bija jāmaksā soda nauda un jāizlej vīna kloāka pilsētas iedzīvotāju acu priekšā. Kad vācu ķīmiķis Eberhards Gokels pierādīja, ka svins ir indīgs, pieņēma bargāku likumu, kurš paredzēja pat nāvessodu.
Čikāga, 1906. gads
Rakstnieks Aptons Sinklērs 1906. gadā izdeva grāmatu "Džungļi" par apstākļiem, kādi valdīja Čikāges bēdīgi slavenajā lopkautuvju rajonā Pekingtaunā. Kā apstiprina aculiecinieki, grāmatā rakstītais lielākoties atbildi patiesībai: "Tur bija gaļa, kas gulējusi uz grīdas netīrumos un zāģu skaidās, kur strādnieki gājuši un spļāvuši neskaitāmas reizes. Tur bija gaļa, ko glabāja kaudzēs telpās, kur no nesalāpītā jumta lija ūdens un skraidelēja tūkstošiem žurku. Produktu noliktavās bija tumss, taču varēja saskatīt, ka gaļu klāj žurku mēsli. Gaļa tika pārvietota ar ķerrām, un strādnieki, kuri tās stūma, pat pat pamanījuši līdzās gaļai žurkas, nevīžoja tās izņemt ārā.
ASV, 1858. gads
Amerikas pienotavu labo slavu pamatīgi aptraipīja piena skandāls 1858. gadā. Ņujorka jau bija kļuvusi par lielu, lai govis varētu vienkārši nepieskatītas izlaist ganīties laukā, un viskija magnātam Bredišam Džonsonam ienāca prātā kāda doma. Karsto graudu putru, kas palika pāri pēc viskija ražošanas, viņš varēja izbarot kūtī stāvošajām govīm. Tādējādi nebija jārūpējas ne par barības iegādi, ne arī par ražošanas blakusprodukta aizvešanu. Tātad Džonsona 13 000 govju, kuras bija sabāztas pārpildītās kūtīs pie Hudzonas upes, baroja ar viskija putru. Jau no sākta gala visai novārgušie lopi tagad sāka dot dvakojošu pienu. Tas bija tik plāns, ka no ta nevarēja pagatavot ne sviestu, ne sieru. Taču Džonsons neuzskatīja to par lielu problēmu. Viņš atšķaidīja pienu ar ūdeni, kas piešķīra tam zilganu nokrāsu. Pēc tam rūpnieks lika pienu iebiezināt at miltiem, padarīt to saldāku ar burkānu sulu un ar krāsvielu iekrāsto nedaudz dzeltenīgāku. Tajā laikā Ņujorkas graustu rajonu nabadzīgie iedzīvotāji lielākoties nenojauta ko nelāgu. Pārējie pirka labi izreklamēto "lauku" pienu, kas nāca no "veselīgām lauku gotiņām". Patiesībā lielpilsētas un ar viskija putru barotie lopi bija nemitīgā žvingulī, tiem krita ārā zobi un metās lieli augoņi. Taču cieta ne tikai lopi. Kā rakstīja laikraksts "The New York Times", sliktais piens bija vainīgs pie tā, ka puse no togad mirušajiem Ņujorkas iedzīvotājiem bija bērni, kas jaunāki par pieciem gadiem.
Lielbritānija, 18. gadsimts
Londonas maiznieki bieži vien lika lietā izdomu, lai maksimāli nopelnītu, bet minimāli tērētu savos izstrādājumos miltus. Laiku pa laikam viņi mīklā pievienoja gan krītu, gan kaļķi, gan kaulu miltus. Lai padarītu maizi baltāku, tai pievienoja alaunu. Alauns sastopams amlumīnija kālija sulfāta, un, lai to iegūtu, izmantoja kādu viegli pieejamu sārmainu šķīdumu, piemēram, urīnu. Stāsta, ka melnā tirgus darboņi braukājuši pa pilsētu un lielās mucās vākuši urīnu no nabadzīgo kvartāliem.
Kuba un Puertoiki, 1898. gads
"Tā izskatījās labi, bet smakoja pēc cilvēka līķa, kas piebazts ar formaldehīdu," - tā amerikāņu majors H.V. Deilijs raksturoja konservēto gaļu, kuru viņa karavīriem izsniedza spāņu un amerikāņu kara laikā. Gaļa bija cīpslaina un pārlieta ar konservējamo līdzekli, lai nesabojātos karadarbības norises vietās - Kubas un Peurtoriko siltajā klimatā, Deilijs pat bija redzējis kādu gaļas gabalu, kurš atradās saulē trīs dienas, bet nemainīja nedz krāsu, nedz sabojājās. Iepriekšējos ASV karos armija veda sev līdzi ganāmpulku, kas nodrošināja ar svaigu gaļu vajadzīgajā brīdī. Taču 19. gadsimta 90. gados Čikāga kļuvusi par milzīgu pārtikas pārstrādes industrijas centru, te tika ražots miljoniem kārbu ar lētu gaļu. Tās derīguma termiņu pagarināja ar spēcīgiem un bīstamiem konservantiem. Fabrikas īpašnieks Alberts Hellers šādu rīcību aizstāvēja ar apgalvojumu, ka formaldehīds ir derīgs, jo nepieļauj cilvēku inficēšanos ar holeru caur piena produktiem. Tomēr, kā izrādījās, tas nebija nekaitīgi, jo slimo un mirušo skaitu vairoja ne tikai malārija un dzeltenais drudzis, bet arī "balzamētā" gaļa, kā karavīri to dēvēja. Tūkstošiem vīri nespēja cīnīties caurejas dēļ.