Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
3
405

Kad 1894.gada 23.jūnijā barons Pjērs de Kubertēns starptautiskā kongresā ierosina atjaunot antīkās olimpiskās spēles, atsaucība ir neticami liela. Bet kad tiek pieņemts lēmumu spēles rīkot jau pēc diviem gadiem Atēnās, skepse ir jau lielāka. Divi gadi liekas pārāk mazs laiks, bez tam Grieķijā tobrīd valda ekonomiskā un politiskā krīze. Un bažas izrādās pamatotas.
1896.gada beigās organizatori saprot, ka naudas patiešām nepietiek. Situāciju izglābj kroņprincis Konstantīns, kurš uzņemas orgkomitejas vadību un spēj piesaistīt investīcijas. Galu galā viss izdodas un I jaunlaiku Olimpiskās spēles var sākties.

I 1896gada 6 15aprīlis... Autors: GargantijA Viss sākās Atēnās..
1.

I 1896.gada 6.- 15.aprīlis Atēnas (Grieķija)

  Spēlēs piedalās sportisti no 14 valstīm un sacenšas 9 sporta veidos; cīņu sportā, paukošanā, peldēšanā, riteņbraukšanā, svarcelšanā, šaušanā, tenisā, vieglatlētikā un vingrošanā. Par pašu pirmo olimpisko čempionu kļūst ASV trīssoļlēcējs Džons B. Konolijs. Tā kā naudas taupīšanas nolūkos netiek izbūvēts peldbaseins, peldēšanas sacensības notiek atklātā jūrā; sportistiem tas ir īsts pārbaudījums, jo aukstais ūdens ir papildus apgrūtinājums.
  Bet paši grieķi visvairāk gaida sacensības maratonā. Un nepieviļas. Uzvaru izcīna viņu tautietis- Spiridons Luiss. Kroņprincis Konstantīns ir tik saviļņots par šo panākumu, ka kopā ar viņu noskrien pēdējos metrus līdz finišam.

Autora bilde
II 1900gada 14maijs... Autors: GargantijA Viss sākās Atēnās..
2.

II 1900.gada 14.maijs- 28.oktobris Parīze (Francija)

  Šīs laikam ir vienīgās olimpiskās spēles, kurām nav oficiālas atklāšanas ceremonijas. Bet spēlēs jau piedalās 24 valstu sportisti, kopskaitā 997. Pirmo reizi spēlēs ir atļauts piedalīties arī sievietēm. Un 22 sievietes ir gatavas pierādīt savu sportisko varēšanu. Par pirmo olimpisko čempioni kļūst britu tenisiste Šarlote Kūpere.
  Par īstu zvaigzni šajās spēlēs kļūst amerikānis Alvin Kraenzlein, kurš izcīna 4 zelta medaļas- 60m, 110m un 200m ar šķēršļiem distancēs un tāllēkšanā. Vēl interesants fakts; peldētājiem garākā distance ir 4000m. Salīdzinoši, mūsdienās garākā distance ir 1500m.

Autora bilde
III 1904gada 1jūlijs... Autors: GargantijA Viss sākās Atēnās..
3.

III 1904.gada 1.jūlijs- 23.novembris Sentluisa (ASV)

  Šajās spēlēs piedalās 651 sportists tikai no 12 valstīm. Eiropā valda spriedze, ko rada Krievu-Japāņu karš. Vairākums sportistu ir no Ziemeļamerikas, tikai 55 sportisti nepārstāv šo kontinentu. 200m un 400m barjerskrējienos uzvar ASV sprinteris Džordžs Peidžs, kļūdams par pirmo melnādaino olimpisko čempionu. Interesanti notikumi risinās arī maratona sacensībās; ASV sportists Freds Lorz nolemj, ka nav ko pārpūlēties skrienot visu distanci. Lielāko daļu- 40km viņš nobrauc ar auto, bet skriet atsāk tikai gabaliņu pirms finiša. Krāpšanās atklājās un viņš tieka diskvalificēts, bet medaļu saņem cits amerikānis- Thomas Hicks.
  Šajās spēlēs tieka uzstādīts olimpiskais rekords 200m(21,6sek), kurš paliek nepārspēts veselus 28 gadus. To paveic ‘’Milvokas meteors’’, kā tiek saukts Archie Hahn. Viņš uzvar arī 60m un 100m distancēs.
  Bet par pašu ievērojamāko sportistu noteikti jānosauc ASV vingrotājs Džordžs Eyser, kurš izcīna sešas medaļas. Un tas, neskatoties uz to, ka viņam ir protēze kreisajai kājai.

Autora bilde
1906gadā no 22aprīļa līdz... Autors: GargantijA Viss sākās Atēnās..
4.

1906.gadā no 22.aprīļa līdz 2.maijam Atēnās (Grieķija) notiek tā sauktās neoficiālās Olimpiskās spēles. SOK pieņem lēmumu par spēļu rikošanu ik pa četriem gadiem un šīs spēles neatzīst. Šajās spēlēs piedalās 903 sportisti no 20 valstīm. Tolaik viņi vēl nezin, ka iegūtās medaļas netiks ieskaitītas oficiālajā statistikā.

Attēls no: pytka.com
IV 1908gada 27aprīlis... Autors: GargantijA Viss sākās Atēnās..
5.

IV 1908.gada 27.aprīlis- 31.oktobris Londona (Lielbritānija)

  Šīm spēlēm bija jānotiek Itālijā, bet iejaucās dabas spēki. 1906.gadā notiek Vezuva izvirdums un Itālija ir spiesta atteikties no spēļu organizēšanas. Stafeti pārņēm Londona. Piedalās 22 valstis, kuras pārstāv 2008 sportisti. Pirmo reizi stadionā plīvo visu dalībvalstu karogi un komandas parādē soļo aiz savas valsts karoga. Bet šeit rodas dažas domstarpības. Tā piemēram, zviedri atsakās piedalīties ceremonijā, jo virs stadiona nav izkārts Zviedrijas karogs. Savukārt somi izvēlas iet vispār bez karoga. Lieta tāda, ka šajā laikā Somija ir daļa no Krievijas impērijas. Bet iet zem Krievijas karoga somi negrib. Bet Austrālija un Jaunzēlande startē kā viena komanda.
  Olimpiskajā programmā pirmo reizi tiek iekļauts ziemas sporta veids- daiļslidošana. Vēl arī pirmoreiz tiek skrietas stafetes- 200m, 400m un 800m.

Autora bilde
V 1912gada 5maijs 22jūlijs... Autors: GargantijA Viss sākās Atēnās..
6.

V 1912.gada 5.maijs- 22.jūlijs Stokholma (Zviedrija)

Piedalās 2407 sportisti no 28 valstīm. Beidzot tiek pārstāvēti visi pieci apdzīvotie kontinenti. Bet čempioni pēdējo reizi saņem medaļas no īsta zelta. Turpmāk tiek pasniegtas apzeltītas sudraba medaļas. Stokholmā pirmo reizi tiek izmantots elektriskais hronometrs.
  Šīs spēles vēsturē ir iegājušas arī ar ļoti skumju atgadījumu- pirmo reizi sacensību laikā mirst sportists. Tas ir Portugāles maratonists Francisko Lazaro, kurš mirst no sirdslēkmes. Bet japānis Kanakuri Shizō (arī maratonists) izstrādā pavisam traku numuru. Sacensību organizatoriem par šausmām viņš pazūd sacensību laikā. Vēlāk gan atklājas, kas tad īsti ir noticis. Karstuma dēļ maratonists zaudē samaņu un kāda zemnieku ģimene par viņu parūpējas. Kad sportists atgūst spēkus, viņš nevis dodas pie organizatoriem, lai visu paskaidrotu, bet gan atgriežas Japānā. Sacensību amatpersonas pārdzīvo pamatīgu satraukumu.
  Krievijas impērijas komandā startē arī pārstāvji no mūsdienu Latvijas teritorijas. Un stenda šaušanas sacensībās Haralds Blaus (1885-1945) izcīna bronzu.

Autora bilde
VI 1916gads Spēles bija... Autors: GargantijA Viss sākās Atēnās..
7.

VI 1916.gads

Spēles bija paredzētas Berlīnē (Vācija). Sagatavošanās darbi jau ritēja, ‘’Deutsches stadion’’ sāk celt jau 1912.gadā. Bet I Pasaules kara uzliesmojums draud izjaukt visu. Organizatori tomēr vēl nezaudē cerības, bet galu galā spēles tiek atceltas.

Attēls no: pytka.com
VII 1920gada 20aprīlis... Autors: GargantijA Viss sākās Atēnās..
8.

VII 1920.gada 20.aprīlis- 12.septembris Antverpene (Beļģija)

  Piedalās 29 valstis. Sportistu skaits-2626. Pirmo reizi mastā tiek uzvilkts olimpiskais karogs ar pieciem apļiem, bet beļģu paukotājs Vikors Buans pirmo reizi dalībnieku vārdā dod olimpisko zvērestu. Bet sportistus var pieteikt tikai nacionālās Olimpiskās komitejas.
  Īpaši veiksmīgas šīs spēles ir amerikāņu peldētājai Ethelda Bleibtrey. Viņa izcīna zelta medaļas visās trīs sieviešu peldēšanas disciplīnās. Bet zviedru šāvējs Oscar Swahn kļūst par vecāko medaļnieku, 72 gadu vecumā izcīnot sudraba medaļu.
  Šajās spēlēs notiek arī sacensības ziemas sporta veidos- daiļslidošanā un hokejā. Hokejam šī ir debija olimpiskajās spēlēs.

Autora bilde
VIII 1924gada 4maijs... Autors: GargantijA Viss sākās Atēnās..
9.

VIII 1924.gada 4.maijs- 27.jūlijs Parīze (Francija)

   Spēlēs piedalās 44 valstis. 3089 sportisti ir gatavi cīnīties par medaļām. Pirmo reizi tiek izveidots Olimpiskais ciemats, kur koka mājiņās tiek izmitināti visi sportisti. Šīs ir pirmās spēles, kurās ir standarta 50m peldbaseins. Arī olimpiskā devīze ‘’Citius, Altius, Fortius’’ tiek izmantota pirmo reizi. Oficiāli tiek apstiprināta maratona distance- 42,195km. Pirmo reizi papildus 195m tiek pievienoti 1908.gada VOS Londonā, lai maratonisti skrietu gar karaļnamu.
  Somu skrējējs Paavo Nurmi izcīna piecas zelta medaļas. Apbrīnojami, bet divas medaļas tiek izcīnītas tikai ar 55 minūšu pauzi. 10.jūlijā viņš vispirms viegli uzvar 1500m skrējienā, tad pēc nepilnas stundas atkal atgriežas trasē un uzvar arī 5000m skrējienā.
  Bet Austroungārijā dzimušais peldētājs Johnny Weissmuller pēc šīm spēlēm (iegūst 3 zelta medaļas peldēšanā un bronzu ūdenspolo) kļūst par kinozvaigzni. Viņš ir pirmais Tarzāna atveidotājs uz kino ekrāniem.

Autora bilde
IX 1928gada 28jūlijs... Autors: GargantijA Viss sākās Atēnās..
10.

IX 1928.gada 28.jūlijs- 12.augusts Amsterdama (Nīderlande)

  2883 sportisti pārstāv 46 valstis. Pirmo reizi stadionā tiek iedegta simboliskā olimpiskā uguns. Sākot ar šīm spēlēm tiek ieviests termins- Vasaras Olimpiskās spēles. Sacensības ziemas sporta veidos notiek atsevišķās- Ziemas Olimpiskajās spēlēs. Pirmo reizi tiek noteikts standarta grafiks spēlēm- 16 dienas un aizsākta tradīcija, ka spēļu atklāšanas parādi atklāj Grieķija- valsts, kurā meklējama Olimpisko spēļu izcelsme,bet parādi noslēdz valsts, kura ir spēļu organizatore. Pēc 16 gadu pārtraukuma spēlēs atgriežas Vācija. Sievietes sāk piedalīties arī vieglatlētikas sacensībās.

Autora bilde
3
405
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [17]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Administrācija avatars
Medaļa Melnais rāmisMedaļa BotsMedaļa Melnais rāmis
  Administrācija 25.07.12 13:33
9
0
+4
Politikānis avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Most WantedMedaļa Admins iesaka
  Politikānis 04.10.11 20:16
9
0

Vienozīmīgs +,interesants raksts tie kas neizlasija izlasiet !

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 04.10.11 01:09
9
3

Ar tām olimpiskajām spēlēm pasaulē ienāca ļaunums - profesionālais sports. Radās cilvēku grupa, kas nestrādāja sabiedrības labā, bet laiku izmantoja treniņiem.

Pirmsākumos sports bija vienlīdz pieejams visiem gribētājiem, tagad SACENSĪBĀS ar profesionāļiem mēs nevaram saCensties, ar paralimpiķiem - nedrīkstam. kaut gan apmaksājam tos abus pilnā apmērā :P

Budzisss avatars
Medaļa TribīneMedaļa PulicersMedaļa Hīts
  Budzisss 23.07.12 12:02
4
0

Turklāt - de Kubertēns nemaz NAV pirmais,kas izdomāja atjaunot Olimpiskās spēles :) Šī ideja viņam radās,kad, viesojoties Lielbritānijā, viņš apmeklēja vietējo organizētas Olimpiskās spēles - de Kubertēns tikai izdomāja šo visu pārvērst starptautiska mēroga pasākumā. Protams, tas viņam lieliski izdevās.

Ja dzīvē gadās izdevība pabūt Grieķijā - noteikti iesaku apmeklēt abus stadionus - gan antīko, kas atrodas Olimpijā,gan to, Atēnās,kur norisinājās pirmās mūsdienu starptautiskās Olimpiskās spēles. pēc pieredzes saku - tas IR tā vērts - sajūtas ir neaprakstāmas. :)

Par rakstu viens liels, trekns pluss! :) Atgādināji par patīkamām atmiņām :)

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 06.10.11 12:48
4
0

atbildot uz Eazzy komentāru " labs raskts. bet protams neiegūs 5... " Tas gan. Tagad nevienu neinteresē šādas lietas - vēsture, sports. Daži pat lasīt nemāk, lai izlasītu šo rakstu ;D

Fritz avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Spoki flameMedaļa Sertificēts spoks
  Fritz 04.10.11 13:06
3
0

A, kur  1936. palik !?

blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 08.06.19 15:48
2
0

atbildot uz rasiks komentāru " Man sportistu tērpus patīk apskatīt..... "

Mans iepriekšējais profils arī ir Fosīlija

Biju nokaitināts ar administrācijas pasivitāti - izdzēsos. Pēc laika - atgriezos.

blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 08.06.19 15:46
2
0

6.attēls

Plakāta mākslinieciskais risinājums iespārda - plikumam (loceklim) vienkārši aptīta bantīte!       

SAMSS avatars
Medaļa RainisMedaļa Patīk komentārsMedaļa Autoklikeris
  SAMSS 23.09.17 10:49
2
0

  

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 06.10.11 12:50
2
0

Izlasīju visas daļas. Ļoti labs darbs, malacis . Laikam man būs jāuztaisa par Ziemas Olimpiskajām spēlēm ;D

almazza avatars
Medaļa FavorītsMedaļa Redaktors iesakaMedaļa Admins iesaka
  almazza 23.07.12 12:41
1
0

Tieši pirms olimpiādes izglītojošs raksts + 

Cuukis avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa TestētājsMedaļa Sertificēts spoks
  Cuukis 11.02.12 21:41
1
0

atbildot uz Fritz komentāru " A, kur  1936. palik !? " Par to jau vajadzētu atsevišķu rakstu :)

BLACK ALIGATOR avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Spoki flameMedaļa Maģistrants
  BLACK ALIGATOR 04.10.11 20:52
1
0

labs raksts

rasiks avatars
Medaļa JokupēterisMedaļa FledermausisMedaļa Krustvardu recidivists
  rasiks 11.01.14 20:43
0
0

Man sportistu tērpus patīk apskatīt.. Redzu komentāros Fosīlijas. Interesanti cik Spoku vēsturē tās sakrājušās.

Cuukis avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa TestētājsMedaļa Sertificēts spoks
  Cuukis 11.02.12 21:41
0
0

atbildot uz GargantijA komentāru "Paldies, bet svarīgāki jau tomēr ir raksti ... " Vai tad? :D

Cuukis avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa TestētājsMedaļa Sertificēts spoks
  Cuukis 11.02.12 21:37
0
0

Foršs niks un bilde! :)

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 05.10.11 01:28
6
6

labs raskts. bet protams neiegūs 500+  , stulbie komiksi to gan viegli panāk. stulba politika.