Visspilgtākā cilvēka pazīme – tieksme uz iznīcināšanu. Cilvēka dēļ ik pēc 3 stundām uz zemes paliek uz vienu dzīves formas sugu mazāk. Tuvāko 50 gadu laikā mūsu planēta zaudēs līdz pat 50% no floras un faunas daudzveidības.
Šajā rakstā būs tikai daži piemēri par cilvēces negatīvo ietekmi uz dabu. Tātad - daži dzīvnieki, kurus cilvēka dēļ vairs nevar satikt dabā (tiks minētas tikai pēdējo 30 gadu laikā izzudušās šķirnes).
Viņi vairs neeksistē.4
43
1
Zelta Krupis (1989). Zelta Krupis (Bufo Periglenes) nav vienīgais dzīvais organisms, kurš tika pilnīgi iznīcināts pēdējo 30 gadu laikā. Bet šī abinieka izzušanu var skaitīt par visievērojamāko pēdējo gadu desmitu laikā. Šis krupis apdzīvoja Kosta-Rikas Augstkalnes, bet klimata maiņa, sēnīšu infekcijas un antropogēnie faktori izdzēsa šo sugu no zemes virsmas jau 1989.gadā.
Zanzibāras leopards (1996). Zanzibāras leopardu vēl pavisam nesen varēja satikt Zanzibāras arhipelāgā pie Tanzānijas krasta. Vietējie aborigēni ticēja, ka leopardi kalpo raganām. Līdz ar to šie dzīvnieki palika par nežēlīgu medību upuriem. Valdība no sākuma atbalstīja šo plēsoņu iznīcināšanu, bet 1990 gadu sākumā attapās un mēģināja izglābt sugu. Diemžēl bija jau pār vēlu...
Reklāma
Po`ouli (2004). Šo putnu sugu atklāja Havaju salās tikai 1970.gadā, bet jau 1997.gadā Po`ouli (Melamprosops phaeosoma) populācijā bija palikuši tikai 3 putni. 7 gadus vēlāk, neskatoties uz visiem sugas saglabāšanai vērstajiem pasākumiem suga pārstāja eksistēt. Galvenie izzušanas iemesli – dabiskas dzīvošanas vides maiņa un barības trūkums (cilvēka vārdiem sakot – mežu izciršana un urbanizācija).
Pireneju Kalnu Āzis (2000). Pēdējais Pireneju āzis nomira 2000. gadā. Par izzušanas galveno iemeslu palika medības. Vēlāk zinātnieki mēģināja atgriezt sugu pie dzīves ar klonēšanas palīdzību. 2009.gadā no ādas šūnām sanāca iegūt DNS un klonēšanu veikt. Diemžēl neilgu laiku pēc dzimšanas klons nomira.
Rietumāfrikas melnais degunradzis (2006). Pēdējais šīs sugas pārstāvis tika nogalināts Kameronā, 2006.gadā. Izzušanas iemesls – medības. Šī degunradža rags bija ļoti pieprasīts Jemenā un Ķīnā.
Reklāma
Rokošā Žņaudzējčūska (1975). Šī žņaudzējčūska dzīvoja Maurīcijas piekrastē. Cilvēka ievestie truši un kazas sabojāja dabisku augu aizsegu, kura bija šī dzīvnieka dzīves vide. 1975.gadā šo čūsku redzēja pēdējo reizi.
Ara Spiksa (2004). Šis putns bija ļoti populārs dēļ sava skaistā zilā spalvojuma. Intensīva ķeršana un dabiskās dzīves vides maiņa noveda līdz tam, ka brīvdabā šo putnu vairs nav. Kaut gan nebrīvē vēl ir daži dzīvi eksemplāri.
Tecopa Pupfish(1982). Tecopa Pupfish bija pirmais dzīvnieks kuru sāka uzskatīt par izmirstošo sugu (1973.gads). Šī zivtiņa, kura dzīvoja Mohave tuksneša karstajos avotos izmira arī dēļ dabiskās dzīves vides maiņas.
Reklāma
Madeiras Lielais Baltais Taurenis (2007). Šis taurenis ir izzudis dēļ intensīvās apbūves Madeiras salā. Lauksaimniecības mēslojumi un vides piesārņojums pielika punktu šīs sugas eksistencei.
Zilais Holandes Alkons (1979). Tāpat kā Madeiras Taureni arī Holandes Alkonu iznīcināja intensīvā lauksaimniecība.