Skaista, bet bīstama. Šo salu apdzīvo pasaulē viena no pēdejajām akmens (paleolīta) laikmeta ciltīm - Sentinelieši ar kuriem nav izdevies izveidot nekādus kontaktus.
Viena no visbīstamākajām vietām pasaulē!138
Sentinela sala ir samērā neliela sala ( 72 km2 ) ar ļoti skaistu pludmalu , šo salu klāj biezi džungļi.
No satelīta neko vairāk par kokiem un pie salas 1981.gadā uz sēkļa uzsēdušos kuģi Primerose nav iespējams redzēt.
Šo salu apdzīvo pasaulē viena no pēdejajām akmens (paleolīta) laikmeta ciltīm - Sentinelieši. Speciālisti šo cilti uzskata par vienu no nedaudzajām vēl dzīvajām paleolīta laikmeta liecībām. Par šo cilti ir ļoti maz zināms un izpētīts, jo cilts nevēlas kontaktēties ar ārpasauli. Savā nodabā tā viņi tur uz salas ir dzīvojuši un dzīvo joprojām, pilnība atdalīti no pārējās pasaules. Visi mēģinājumi ar cilti kontaktēties ir beigušies neveiksmīgi. Ja svešinieki viņiem pietuvojas pārāk tuvu, tad tiek raidīti brīdinājuma šāviņi no lokiem, ja nu kāds pietuvojas pārāk tuvu vai nu speciāli vai nejauši, tad parasti tas beidzas ar nāvi.
Iztiku cilts iegūst, medījot ar šķēpu, loku un bultām, zvejojot vai vācot augļus un saknes, bet apģērbu gatavo no koku mizām un lapām.
Attēlā Sentinelieši šauj ar bultām pa helikopteru.
Sentinela sala ir viena no 200 Andamanu salām - Indijā. Andamanu salās dzīvo negrito ciltis ar tumšu ādas krāsu. Antropologi uzskata, ka Andamanu salu iedzīvotāju senči migrējuši no austrumu Āfrikas aptuveni pirms 60 000 gadiem.
Andamanu salu cilšu grupas; Lielie andamanieši, Jaravieši, Onge, Sentinelieši. Nikobaru salās pirmiedzīvotāji ir ar gaišāku ādas krāsu un ar mongoloīdām pazīmēm; Nikobarieši un Šompenieši.
Sentinela sala tehniski ietilpst Indijas jurisdikcijā, taču tā ir neatkarīga, jo pirmatnējie iedzīvotāji nekad nav pakļāvušies kādai varai. Cilts ir nelaipna pret svešiniekiem, uzskatot tos par nelūgtiem viesiem. 1970.gadā Indijas valdība uz salas nometa akmeni kurā rakstīts, ka sala pieder Indijai.
Nevienam īsti arī nav skaidrs, cik šo iezemiešu apdzīvo salu, varētu būt aptuveni 500 Sentineliešu cilts pārstāvju. Ir mēģināts veikt tautas skaitīšanu no atāluma un saskaitīti 39 sentinelieši. Kādu laiku atpakaļ Indijas valdība no 1967. - 1996. gadam pat centās izveidot kontaktus ar viņiem, atstājot dažādas dāvanas, tomēr pretī saņēma dusmas uz izšautu bultu virkni, liekot atmest jebkādas komunikācijas iespējas. Attēlā redzama Sentineliešu cilts sieviete, kas vāc kokosriekstus, ši ir vienīgā tik tuvu uzņemtā fotogrāfija ar kādu no šīs cilts pārstāvi. 1993.gadā Sentinelieši tomēr atļāva svešiniekiem sev pietuvoties nedaudz tuvāk, taču tikai uz īsu brīdi pēc, kā tika raidīti brīdinājuma šāviņi no lokiem, lai svešinieki dodas prom. Sentineliešiem no svešinieku dāvanām vislabāk pie sirds ļoti gāja kokosriekstsi, kas uz Sentinela salas neaug.
1974.gads. Tika prom ar bultu dupsī !
National Geographic uz salas sentineliešiem atstāja dažas nelielas dāvanas; mazu rotaļu autmoašīnu, kokosriekstus, dzīvu cūku, lelli un metāla cepšanas piederumus (Pannas) u.c. Lelle un cūka tika uzšķērsta ar šķepu un aprakti turpat pludmales smiltīts, bet kokosrieksti un cepšanas piederumi Sentineliešiem ļoti gāja pie sirds. Kad National Geographic filmēšanas grupa palika parāk ilgi Ziemeļu Sentinela salas tuvumā 1974.gadā, viens no sentineliešu cilts karotājiem režisoram iešāva loka bultu dibenā un par savu veikumu tas vēl ilgi smējas pludmalē. (Tātad varam spriest, ka viņiem ir laba humora izjūta).
1981.gads.
Marooned - izsēdināti uz vientuļas salas. Nezinu, kā lai latvisko vārdu - marooned!
1981.gada 2. augustā naktī Hong Kongas kuģis Primerose uzsēdās uz sēkļa bez jebkādām cerībām tikt no tā saviem spēkiem projām. Kuģim gan nedradudēja nogrimšana, tādēļ pa radio tika lūgta palīdzība. Kapteinis un kuģa apkalpe nolēma palikt uz kuģa un gaidīt palīdzību. No rīta jūrnieki ieraudzīja pasakaini skaistu salu uz kuras par civilizāciju nekas neliecināja. Kuģa apkalpei Sentinela salas pludmale likās brīnišķīga vieta kurā varētu sagaidīt palīdzību, taču kapteinis pavēlēja apkalpei palikt uz kuģa klāja.
Pēc dažām dienāmkuģa apkalpe pamaīja vairākas grupas kailus un tumšādain vīriešus, kas nāca arā no džungļiem. Tie bija kaili un apbruņojušies ar pīķiem, lokiem un bultām u.c. primitīvie ieročiem. Kapteinis uzreiz veica trauksmes zvanu - satrauktā balsī "Mežoņi, mežoņi, vairāk kā 50 bruņojušies ar vienkāršiem ieročiem un viņo taisa 3 laivas, viņi varētu sasniegt kuģi saulrietā".
Pēc vairākam dienām un pārciestiem sentineliešu uzbrukumiem kuģa apkalpe tika izglābta ar helikopteru. Kuģa apkalpei paveicās tikt dzīviem prom no salas.
2006. gadā divi Indiešu malu zvejnieki Sunders Rajs (48) un Pandits Tīvari (52) kļūdas pēc uzskrēja uz sēkļa šīs salas tuvumā un tika nogalināti, ko gan īsti par kļūdu nevarētu to nosaukt, jo abi zvējnieki bija pamatīgi piedzērušies.
Pūliņi nolaisties uz salas ar helikopteriem un paņemt viņu līķus bija veltīgi. Tomēr izdevās uzņemt dažas fotogrāfijas ar gandrīz kailajiem Sentinelese cilts pārstāvjiem, kā arī helikoptera propēleru radītais vējš atsedza abu zvējnieku mirstīgās atliekas, kuras bija apraktas seklos kapos, agrāk tika uzskatīts, ka Sentinelese cilts ir kanibāli, kas savus upurus apēd pusdienās.
Vai vajag veidot kontaktu ar šo cilti - es domāju ka nē. Par piemēru var minēt vēlvienu citu cilti - Jarawa, kas dzīvo uz vienas no citām salām netālu no Sentinela salas. 1997.gadā cilts izveidoja kontaktu ar ārpasauli un jau ir paguvusi nodzerties un iegrimusi seksuālās sizvirtībās, kā arī pārdzīvojusi masaliņu epidēmiju.
Pasaules sabiedriskās organizācijas, kuras cīnās par iezemiešu tiesībām, uzskata, ka pasaules sabiedrībai nevajadzētu šīm nekontaktējošām tautām uzspiest savu kontaktu. Tādējādi tiktu cienīta to pašnoteikšanās un griba dzīvot pēc saviem uzskatiem.
1996.gadā. Indieši pārtrauca apmeklēt Sentinela salu, jo saprata, ka tas ir bezjēdzīgi.
2004.gadā cunami prasīja vairāk kā 230 000 cilvēku dzīvību no sentineliešiem blakus esošajām zemēm, taču paši sentinelieši pārdzīvoja cunami un šķietami, ka bez upuriem.Tie bija spējuši paredzēt cunami un paguvuši paslēpties drošībā. Pēc cunami Indiešu helikopters nometa paciņu uz salas, bet no džungļiem iznāca sentinelieties un sāka šaut uz helikopteru ar bultām, parādot, ka viņiem nav nepieciešama nekāda palīdzība.
Indijas valdība no Sentinela salas pa gabalu tur prom visus svešiniekus, tiek patrulēts jūra un gaisā. Ja kāds tiek pieķerts tuvojamies salai tad tam tiek piespriests ļoti liels naudas sods vai samērā ilgs laiks cietumā.