Šīs celtnes šķiet jau mūžīgas, bet tās sākās no vienkārša rasējuma. Šajā rakstā ir iespēja redzēt kā šīs celtnes izskatījās celtniecības procesā.
Vēsturisku celtņu sākums31
691
5
Brīvības statuja ir milzīga neoklasiska statuja, kas atrodas Ņujorkā uz Brīvības salas. Tās dizaina autors ir Frederiks Bartoldi un tā tika svinīgi atklāta 1886. gada 28. oktobrī. Šī statuja ir dāvinājums ASV no Francijas tautas. Statujā attēlota romiešu brīvības dieviete Liberta. Bartoldi veidot šo statuju iedvesmoja vēlme satuvināt amerikāņu un franču tautu. Tā bija kā draudzības zīme. Par spīti finansiāli grūtajiem laikiem Francijā 19. gadsimta vidū, darbs pie statujas konstruēšanas nebeidzās. No ASV puses tika palūgts tikai nodrošināt pamatni, uz kuras nostiprināt statuju, pati statuja pa daļām tika transportēta no Francijas un salikta kopā jau ASV.
Pasaules tirdzniecības centra Dvīņu torņu dizaina autors ir japāņu arhitekts Minoru Jamasaki. Divu 110 stāvus augsto Dvīņu torņu celtniecība sākās 1966. gadā un sākotnējā Jamasaki plānojumā bija tikai 80 stāvu celtnes, bet tā kā tika noteikts, cik lielai jābūt kopējai biroju platībai, torņu augstumu nācās krietni palielināt. Ziemeļu torņa celtniecība noslēdzās 1970. gada decembrī, bet Dienvidu torņa durvis tika atvērtas nākamā gada jūlijā. Kā visiem ir labi zināms, šo torņu mūžs bija salīdzinoši īss, jo 2001. gada 11. septembrī notikušais terorakts izdzēsa šos torņus no Ņujorkas kartes.
Reklāma
Rašmoras kalna virsotnē Dienviddakotā ir izveidotas četru ASV prezidentu – Džordža Vašingtona, Tomasa Džefersona, Teodora Rūzvelta un Ābrahama Linkolna - ģīmetnes. Katras skulptūras augstums ir aptuveni 18 metri. Skulptūru veidošanu uzsāka skulptors Gutzons Borglums, bet darbu noslēdza jau viņa dēls Linkolns Borglums. Darbs pie prezidentu skulptūrām lielākoties risinājās laika posmā no 1934. līdz 1939. gadam. 1941. gadā mira Gutzons Borglums un darbs uz laiku apstājās līdz vēlmi pabeigt tēva iesākto izteica viņa dēls Linkolns. Sākotnēji viņš bija plānojis iekļaut prezidentu skulptūrās visu ķermeņa augšdaļu , bet finansiālu grūtību dēļ tas tomēr netika pieļauts un Rašmoras kalns ir palicis tāds kāds tas ir šodien.
Holivudas zīme ir pazīstams simbols Lī kalnā, Losandželosā, Kalifornijā. Tās augstums ir 14 metri un garums – 110 metri. Tā tika izveidota 1923. gadā kā reklāma un sākotnēji uzraksts bija „HOLLYWOODLAND”. Tai bija paredzēts atrasties Lī kalnā tikai apmēram pusotru gadu, bet tā kā tai bija liela piekrišana un Holivudā ļoti strauji sāka attīstīties kinoindustrija, tā netika nojaukta un šodien jau ir kļuvusi par pasaulslavenu ikonu, vienīgi ir noņemta vārda daļa „LAND”.
1792. gadā toreizējais ASV prezidents Tomass Džefersons izsludināja konkursu par to, kurš izcīnīs tiesības veidot ASV valdības nama Kapitolija dizainu. Tomēr vietējo arhitektu iesniegtie rasējumi bija diezgan neprofesionāli. Par vislabāko tika atzīts franču arhitekta Stefana Halē iesniegtais projekts. Tomēr viņš izrādījās pārāk prasīgs, bija manāma pārāk liela franču arhitektūras ietekme un ASV valdība nepieņēma viņa piedāvājumu. Vēlāk savu rasējumu iesniedza kāds Viljams Torntons. Tomēr, pilnībā netika atteikts arī Halē, kurš tika uzaicināts uzlabot Torntona projektu. Līdz mūsdienām Kapitolijs ir pieredzējis vēl vairāku arhitektu uzlabojumus, bet pašos pamatos tas ir amerikāņu un franču arhitektu garadarbs.
Reklāma
19. gadsimta sākumā vienīgā iespēja šķērsot Sanfrancisko līci bija ar laivām, tāpēc ejot laikam, arvien vairāk tika apdomāta jauna tilta celtniecība.1937. gadā, kad tika atvērts Golden Gate tilts, tas bija garākais piekartilts pasaulē, bet šobrīd tas ir nedaudz zaudējis savas pozīcijas, noslīdot tikai uz devīto vietu. Neskatoties uz to, Golden Gate tilts ir viens no pasaulē atpazīstamākajām būvēm Sanfrancisko, Kalifornijā un visā ASV. Daudzi to sauc par vienu no moderno laiku pasaules brīnumiem un ļoti iespējams, ka tas ir fotografētākais un atpazīstamākais tilts pasaulē.
Manhetenas tilts ir vanšu tilts, kas šķērso Īstriveru un savieno Manhetenu un Bruklinu. Tilts tika atvērts satiksmei 1909. gada 31. decembrī un tā dizaina autors ir Leons Moisseifs. Tā garums ir nedaudz vairāk par diviem kilometriem. Tas ir īpašs ar faktu, ka praktiski nav mainījies jau kopš tā atklāšanas dienas, tikai daudzkārt ir mainīts joslu izvietojums, 20. gadsimta 60. gados tika slēgti gājēju un riteņbraucēju celiņi, tomēr 2001. gadā tie atkal tika atvērti.
Disnejlenda(Anaheima, Kalifornija) ir vieta, kur katrs bērns jūtas kā pasakā un neapšaubāmi šīs pilsētiņas simbols ir šī Pelnrušķītes pils. Diezgan interesants fakts, jo Disnejlenda jau pastāvēja kopš 1955. gada, bet pils celtniecība tika pabeigta tikai 1971. gadā un tās celtniecība prasīja pusotru gadu. Optiski knifiņi ļauj tai izskatīties lielākai nekā tā patiesībā ir, tāpēc daudziem apmeklētājiem tā varētu būt liela vilšanās. Neskatoties uz tās ārieni, pils celtniecībā nav izmantoti ķieģeļi. To veido metāla karkass un betona apmetums.
Reklāma