Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
506

Grieķu filozofs un matemātiķis Pitagors, kurš radījis visiem zināmo Pitagora teorēmu, ir diezgan liela mistērija. Viss, ko mūsdienās zina par vīru, kurš aizsāka Pitagora kultu un iedvesmoja neskaitāmus māksliniekus, ir reģistrēts vairākus gadsimtus pēc viņa nāves. Nav pat pilnībā skaidrs tas, vai viņa slavenās teorēmas radīja viņš pats vai kāds no viņa daudzajiem sekotājiem.

Pitagors piedzima Samas salā Grieķijā, aptuveni 570. gadā pirms mūsu ēras. Pēc ceļošanas uz Tālajiem Austrumiem un Seno Ēģipti, viņš sāka mācīt cilvēkiem par viņa filozofiju un uzskatiem, kuri bija balstīti uz matemātiku. Viņa reliģija bija zināma kā pitagorisms, viņi pielūdza matemātiskas harmonijas, ticēja, ka viss, kas atrodas visumā, ieskaitot dabu un mūziku, ir veidots no skaitļiem. Piemēram, skaitlis 10 tika uzskatīts par visvarenāko, to ieguva saskaitot 1, 2, 3 un 4, šādus skaitļus sauca par tetraktīm un pitagorieši pie tām zvērēja un lūdzās.

Pitagorieši mitinājās Krotonē, Itālijas dienvidos. Viņi pret cilvēkiem un arī dzīvniekiem izturējās neitrāli, mierīgi, lai gan klīst runas, ka Pitagoram bijušas vardarbīgas tieksmes. Viņa savādā filozofija tika apbrīnota, tik ļoti, ka šie apbrīnotāji bija gatavi paši sevi sakropļot, lai pasargātu viņa noslēpumus. Pitagoriešu idejas iedvesmoja tādus filozofus kā Aristoteli un Platonu, kuru dzīves nenoliedzami bija ļoti ekscentriskas.

Līderis tika apsūdzēts sava... Autors: Artemiis Vai zināji, ka Pitagors bija neprātīga kulta līderis?
1.

Līderis tika apsūdzēts sava sekotāja slepkavībā

Ptagorieši ticēja tam, ka racionāli skaitļi palīdzēja izprast visumu. Viens no kulta sekotājiem, Hipāzs, iespējams, atklāja zelta griezumu, šis atklājums apstrīdēja vienu no Piragora darbu pamatidejām, tādēļ matemātiķis viņu tīši nogalināja.

Abi kopā bijuši laivā un brīdī, kad Hipāzs atklājis savus pretrunīgos aprēķinus, Pitagors viņu pārgrūdis pāri bortam un licis pārējiem kulta sekotājiem notikumu saglabāt kā iekšējo noslēpumu. Kādā citā versijā Hipāzs tika nogalināts, jo atklājis kvadrātsakni no skaitļa divi.

Lai kā arī būtu bijis, iracionālo skaitļu atklāšana bija liels šoks pitagoriešiem, kuri bija pārliecināti, ka visums veidots no veseliem skaitļiem un proporcijām.

Viņi bija veģetāriescaroni... Autors: Artemiis Vai zināji, ka Pitagors bija neprātīga kulta līderis?
2.

Viņi bija veģetārieši, kuri uzskatīja, ka cilvēku dvēseles mita dzīvniekos (un pupās)

Viens no galvenajiem pitagoriešu uzskatiem bija dvēseles pārmiesošanās, vēlāk viņi atzina arī reinkarnāciju, kurā cilvēks atdzimst tieši dzīvnieku ādā.

Šis uzskats bija viens no iemesliem kādēļ pitagorieši bija veģetārieši. Filozofs un matemātiķis aizliedza kulta sekotājiem uzturā lietot gaļu. Viņiem nebija atļauts ēst arī pupas, lai gan iemesls tam nav īsti skaidrs.

Runā, ka Pitagors uzskatījis, ka pupās bijušas cilvēku dvēseles.

Viņi ticēja ka Pitagoram... Autors: Artemiis Vai zināji, ka Pitagors bija neprātīga kulta līderis?
3.

Viņi ticēja, ka Pitagoram piemita dievišķs spēks un zelta augšstilbs

Pitagorieši ticēja, ka viņu līderim piemita pārdabiskas spējas. Viņi domāja, ka viņš var sazināties ar dzīvniekiem un atcerēties savas iepriekšējās dzīves. Pitagors varējis paredzēt laiku, kad gaidāma zemestrīce. Viņš esot varējis pārstāt krusu un vēju, pat spējis savaldīt okeānu. Klīda baumas, ka viņam ir "zelta augšstilbs", kas nozīmēja tieši to, ka viņa augšstilbs burtiski bija no zelta.

Romiešu vēsturnieks Cicerons apgalvoja, ka pitagorieši savas idejas un uzskatus argumentēja ar vārdiem- "Tā teica Valdnieks", atsaucoties uz Pitagoru.

Kāda sekotāja nokoda sev... Autors: Artemiis Vai zināji, ka Pitagors bija neprātīga kulta līderis?
4.

Kāda sekotāja nokoda sev mēli, lai neizpaustu Pitagora noslēpumus

Sievietes bija ļoti aktīvas Pitagora kulta sekotājas un matemātiķis viņu tiesības uzskatījis par līdzvērtīgām vīriešu tiesībām. Lai arī procentuāli tomēr sieviešu bija daudz mazāk, kā vīriešu, Jamblihs uzskaitīja 218 vīriešus un 17 pitagoriešu sievietes kādā no saviem darbiem. Nav gan īsti skaidrs, vai šīs sievietes bija daļa no sestā, piektā vai ceturtā gadsimta Pitagora kulta.

Viena no atpazīstamākajām sievietēm, Teano, kura bijusi Brontino sieva, izrādās varētu būt bijusi arī paša Pitagora sieva, meita vai mācekle. Daudzi Pitagora darbi tika publicēti zem viņas vārda.

Atpazīstamību ieguvusi arī sieviešu pitagoriete vārdā Timika. Viņa bijusi 10. grūtniecības mēnesī, kad nokodusi pati savu mēli, lai nevarētu atklāt Pitagora noslēpumus Dionīsam, kurš viņu bija sagūstījis.

Viņiem bija jāievēro 5 gadu... Autors: Artemiis Vai zināji, ka Pitagors bija neprātīga kulta līderis?
5.

Viņiem bija jāievēro 5 gadu klusums un jāpakļaujas citiem dīvainiem noteikumiem

Papildus tam, ka kulta sekotājiem bija jāievēro stingra diēta, pitagoriešiem ikdienā bija jāievēro vēl daudzi noteikumi, no kuriem daži bija ptiešām neizprotami. Piemēram, viņiem vienmēr labās kājas kurpe vienmēr bija jāuzvelk pirmā un viņi nedrīkstēja pārvietoties pa publiskiem ceļiem. Vēl zināms, ka viņiem bija aizliegts pieskarties baltiem gaiļiem.

Citi šī režīma noteikumi prasīja daudz lielākas pūles, piemēram, Pitagora klusums. Pitagoriešiem vajadzēja klusēt 5 gadus, pat kultā neiesaistītie bija pārsteigti un apbrīnoja pitagoriešu stingro disciplīnu un paškontroli, ko šis noteikums pieprasīja.

 

 

Paldies, ka izlasīji šo rakstu, vairāk rakstu manā profilā!

1
506
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [9]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Minka Mika avatars
Medaļa Kalnu kristālsMedaļa DrakulaMedaļa Arheologs
  Minka Mika 02.09.18 10:21  
22
0
Man viņš nepatika jau tad, kad redzēju viņa portretu matemātikas kabinetā 5tajā klasē. Patiesībā man nepatika neviens no matemātikas pamatlicējiem,jo šķita,ka tā ir viņu vaina,ka man tas viss jāmācās!
PĒRKONS avatars
Spēja Mana Latvija!Medaļa DeputātsMedaļa Ziņnesis
  PĒRKONS 02.09.18 10:01
7
0

interesanti!   

Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Docents
  Epicentrs 02.09.18 12:59  
7
0
2. - jo pupās dzīvo tārpi.
Testu vecis avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa BestsellersMedaļa Admins iesaka
  Testu vecis 02.09.18 10:05
5
0

Interesanti! Iepriekš to nezināju. +++

Bobby Tarantino avatars
Medaļa RedaktorsMedaļa Nedēļas redaktorsMedaļa Nedēļas moders
  Bobby Tarantino 02.09.18 11:25  
5
0
Hmm... Interesanti! Nebiju ko tādu dzirdējis! Paldies!
Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 02.09.18 11:46
3
0

Interesanti    

SAMSS avatars
Medaļa Zoles recidivistsMedaļa RainisMedaļa Patīk komentārs
  SAMSS 02.09.18 19:26
2
0

hmm  

aleksandrs ozoliņ avatars
Medaļa NostradamsMedaļa ZeltrocisMedaļa Mario
  aleksandrs ozoliņ 03.09.18 16:25
1
0

  

1laipnais@speles avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa ZeltrocisMedaļa Aspazija
  1laipnais@speles 09.10.18 12:38
0
0

nu tā jau interesantas pasaciņas