Visos laikos cilvēces sasniegumi ir veicinājušas attīstību. Tas, kas šodien liekas parasts ,pat ļoti vienkāršs, tas daudzus gadsimtus atpakaļ bija brīnumains atklājums. Kaut vai pirmais ritenis, kas tika radīts Mezopotāmijā pirms vairāk nekā 5000 gadiem ,darināts no koka un bez spieķiem, pie koka ratiem piestiprināts ar koka tapām. Nu bija iespējams vieglāk pārvietot smagumus. Tai pat laikā izgudrotais koka arkls, kas veicināja zemkopības attīstību. Pirmais literārais sacerējums pasaulē Poēma par Gilgamešu , kas ķīļrakstā tika pierakstīts uz 12 māla plāksnēm . Taču ir virkne sasniegumu, kas mūs nebeidz pārsteigt vēl šodien. Šoreiz par dižākajām senatnes būvēm. Vai tu zināji, ka ...
Vai tu zināji...9
Viens no vissenākajiem antīkās pasaules brīnumiem ir Ēģiptes piramīdas, kas saglabvājušās līdz mūsdienām. Visvecākā ir Lielā Heopsa piramīda. Gīzas sfinksa ir vissenākā un vislielākā akmens skulptūra pasaulē. Gigantiskā skulptūra ir 57 m gara, 6 m plata un 20 m augsta, tā ir lielākā statuja pasaulē. Sfinksa tika izcirsta no klints Gīzas plakankalnē.
Senie grieķi uzbūvēja Faras salā pirmo bāku pasaulē, kura tika uzcelta apmēram 280.gadā pirms mūsu ēras. Tā bija 134 m augsta trīsstāvu celtne .Augšstāvā dega uguns, kas brīdināja kuģiniekus. 1220. gadā bāka gāja bojā zemestrīcē. Šobrīd ēģiptieši iecerējuši Aleksandrijas bāku atjaunot.( Grāmatu sērijā par pasaules brīnumiem bākas augstums tiek norādīts 124, 134 un 135 m)
Ķīnā ir lielākais valdnieku kapavietu kopums pasaulē. Šeit apglabāti 13 minu dinastijas imperatori. Kapenes sāka būvēt 1409.gadā un beidza 1604.gadā, ,kad beidzās Minu dinastijas valdīšanas laiks.
Lielais Ķīnas mūris esot vienīgā cilvēku radītā būve uz zemes, kas it kā redzama no kosmosa. Informācija, var vai nevar redzēt , ir pretrunīga. 6400 km garais mūris tika radīts , lai aizsargātos no iebrucējiem. Mūra celtniecības laiks sasniedz ap 1000 gadu.
Ap 300g.p.m.ē. -225.g. m.ē. Meksikā Teotivakanā, kuras vēsture meklējama 1.gadu tūkstotī pirms m.ē., tika uzcelta milzīga piramīda, ko jau ilgu laiku dēvē par Saules piramīdu. Pamata malas garums 225 m, augstums ap 75 m, ieskaitot vēlāk nojaukto templi virsotnē. Teotivakanai kaimiņos esošā pilsēta vulkānu izvirdumu laikā gāja un ļaudis jaunas mājas atrada Teotivikanā, kur viņi un viņu pēcteči uzbūvēja sabiedriskās celtnes Saules un Mēness piramīdas, platu rituālo ceļu , vairākus milzīgus celtņu kompleksus, dzīvojamās ēkas. Pilsēta tika celta ap Saules piramīdu un aizņēma 20 km2 lielu teritoriju, kuru apdzīvoja vairāk nekā 100 000 cilvēku.