Sveiki, spoki.lv lietotāji! Šajā raksta par Latvijas interesantajiem notikumiem vai faktiem, kurus var Jūs ieientreset un pat izglītot! Ceru, ka raksts Jums patiks un līdz nākošai reizei! :)
Vai tu to zināji par Latviju?12
Devona perioda smilšakmeņi apskatami dabiskos atsegumos Gaujas (Ērģeļu klintis, Sietiņiezis), Salacas (Skaņaiskalns, Sarkanās klintis, Abavas (Māras kambari), Amatas (Zvārtes iezis, Ainavu krauja) krastos un Rīgas līča Vidzemes piekrastē (Veczemju klintis). Liela daļa no tiem ir aizsargājamie ģeoloģiskie pieminekļi un populāri tūrisma objekti. Smilšakmeņos smilts graudiņi ir sacementēti ar dzelzs oksīdiem, māla daļiņām, kalcītu. Atkarīībā no dzelzs satura un cementācijas pakāpes mainās iežu blīvums un nokrāsa no bālgani dzeltenas līdz sarkabrūnai. Nereti smilšakmeņos labi saskatāms tekošā ūdens izveidots slīpslāņojums, kas liecina par smilšakmens veidošanos ūdens straumju ietekmē.
Leduslaikmetā laukakmeņi no apledojuma centrālajiem apgabaliem tika transportēti dažādos virzienos un attālumos. Ledājs no Skandināvijas, Somijas, Ālandu salām atnesa laukakmeņus. Par ledāja kustības virzienu var spriest pēc vadakmeņiem. Vadakmeņi ir laukakmeņi, kuriem noteikta to izcelsmes vieta. Latvijā ir zināmi daudzi vadakmeņi. Ālandu rapakivi granīta klintis ir tikai Ālandu salās. Ja šāda granīta laukameni atrod Latvijā, tas liecina, ka ledāja plūsma ir virzījusies pāri Baltijas jūras ieplakai.
Visvairāk laukakmeņu Latvijā atrodas jūras krastā, kā arī augstienēs un upju ielejās. Latvijā lielākais jūrakmens ir Pāvilostas Lielais akmens (Āķagala jūrakmens).
Ledājam atkāpjoties, arktiskā un subarktiskā klimata apstākļos Latvijā izveidojās tundra līdzīga ainava. Tajā laikā mūsu valsts teritorijā dzīvoja ziemeļbrieži un vieni no lielākajiem leduslaikmeta dzīvniekiem – mamuti. Mamuta zobs ir atrasts Lejasciema apkārtnē (1959), zobs un ilkņa gabali – Aizputes apkārtnē, mamuta kauli Krāslavas apkārtne, bet ilknis – Nīgrandē (2005). Nīgrandes mamuta ilkņa garums pārsniedz 1 m, svars ir aptuveni 10 kg un aptuvenais vecums – 30 240 gadi.
Šūnakmens klints Raunas Staburags un Lībānu – Jaunzemju saldūdens kaļķiežuatsegums Kazu gravā mūsdienās ir aizsargājami dabas objekti. Imulas kreisajā krastā atrodas nelielas šūnakmens klints – Kauķu kalns, kuru dēvē par Kursas Staburagu.