Mēs esam pieraduši redzēt fotogrāfijas no Lieldienu salas, kurās attēlotas milzīgas galvas (moai), kas rēgojas ārā no zemes. Tāpēc vēl jo interesantāk ir noskairot, kas tad zem galvām slēpjas. Un izrādās, ka galvām ir arī noslēpumainām zīmēm klāts ķermenis! Kāds pārsteigums!
Vai jūs zināt, kas slēpjas zem Lieldienu salas „galvām”?22
Zinātnieki veica izrakumus, kuros tika izpētītas apmēram 150 akmens galvas, kas atradās zemē Rano-Ranaku rajonā.
Vairāku gadu laikā tika atraktas vairākas galvas, un zem tām atklājušies septiņus metrus gari ķermeņi. Uz salas kopumā atrodas apmēram 600 akmens statujas. Šo statuju vēsture arvien ir miglā tīta, par spīti zinātnieku centieniem šo mīklu kliedēt. Lielāko statuju augstums sasniedz pat 20 m un svars - 40 t. Statujas ir klātas rakstiem, kas atgādina tetovējumus.
Pēc areologu domām, sākotnēji statujas nemaz nebija ieraktas zemē, tās iegrima palēnām, klimatisko izmaiņu rezultātā. Daudz spēka un enerģijas zinātnieki ir patērējuši, lai noskaidrotu, kā statujas pārvietotas no raktuvēm uz visiem salas nostūriem. Vietējo iedzīvotāju leģendas saka, ka statujas gājušas pašas.
Par to, ka galvām ir arī ķermenis, jau agrāk rakstīja pazīstamais ceļotājs un pētnieks Tūrs Heijerdāls, viņam to bija pavēstījuši salas aborigēni. Salinieki viņam arī atstāstījuši folkloras nostāstus par gudru Garaušu rasi, kas radījusi un novietojusi statujas. Salinieku arī ir pārliecināti, ka Garauši pārvietojuši moai ar burvju spēku mana.
Izrakumu laikā tika atrasti arī mehānismi, kas kalpojuši statuju novietošanai un nostriprināšanai.