Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
3
1654

Šis jautājums droši vien ir tik pat sens cik pati cilvēce, jo tam ir dziļi eksistencionālas saknes un no tā, gandrīz vai neatkarīgi no atbildes, izriet dziļi paradoksi. Bezgalība, ārpus sausa matemātiska vienādojuma, pati par sevi ir kaut kas prātam neaptverams. Tomēr to pašu var teikt par Visumu ar galu. Kāda ir Visuma mala, ja tāda eksistē? Par Visuma patieso iezmēru mūsdienu zinātne ir spējīga tikai spekulēt, tādēļ apskatīsim kādas problēmas rodas katrā no iespējamajām atbildēm.

nbspnbspArhīta spieķa... Autors: JustARide Vai Visums ir bezgalīgs?
1.

 

 Arhīta spieķa paradokss

Arhīts bija grieķu filozofs, kurš dzīvoja 4. gadsimtā pirms mūsu ēras un uzdeva jautājumu: Ja Visumam ir mala, tad, kas notiktu, ja es pie tās nostātos un izstieptu savu spieķi tai pāri? Pēc filozofa domām, spieķis pārsniegtos pāri malai, tādi kļūstot par jauno Visuma malu un tādēļ var pastāvēt tikai kuram nav malas, bezgalīgs Visums.

« 1  2  3  4  5 »
3
1654
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [101]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
excellence avatars
Medaļa Spoks
  excellence 17.10.13 19:59
65
0

Turpini taisīt šādus rakstus, kaut ko tik interesantu sen neesmu spokos redzējis, un šaubos ka redzēšu...

Metīšu linku draugiem, teikšu lai liek + Patīk vai nepatīk :D Tas ir tas par ko ir jadomā, nejau par tizlajiem komiksiem, rakstiem ar nosaukumiem "gurķu sēklas dibenā" utt. Malacis +++

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 17.10.13 20:59
29
0

Neko jaunu neuzzināju, bet raksts pa pirmo.

Žēl, ka nav pienācīgi novērtēts, bet tā jau te ir bijis vienmēr.

deepBLACK avatars
Medaļa PamatskolnieksMedaļa SpoksMedaļa Dienas doma
  deepBLACK 17.10.13 18:31
21
0

atbildot uz LordRudolf komentāru " Cik daudz no šī visa pats izfiloso... " Ja nu mūsu saules sistēmas planētas ir kādi elektroni, kas riņķo ap sauli (atomu), un mēs kopā ar mūsu visumu esam kāda neliela šūna kādas dzīvības organismā gluži līdzīgā visumā mūsējam?

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 17.10.13 18:38
17
0

atbildot uz LordRudolf komentāru " Cik daudz no šī visa pats izfiloso... "  

Sākšu ar pirmo jautājumu, rakstā ir minēts no kuru atzītu pētnieku pieņēmumiem, paradoksiem, pētījumiem u.c. ir celies katrs no šiem apgalvojumiem. Tāpat faktiski viss rakstā minētais ir ietilpst tajā, ko sauc par standarta kosmoloģisko modeli, kas būtībā ir vispār pieņemtā zinātniskā patiesība par mūsu Visuma rašanos un uzbūvi. Tiesi viskontroversālākās idejas, kā mūsu Visuma kopijas, paralēlie visumi un bezgalīga izmēra ietkeme uz tiem, tajā modelī ir iesakņojusies visdziļāk.

Es piekrītu Tavam nākamajam apgalvojumam, ka Tu nekādi nevari būt drošs ne par manu, ne par Visuma eksistenci, jo viss kā esamību Tu esi spējīgs pierādīt filozofiski esi Tu pats, jo Tu domā, Tu zini, ka Tu domā, tātad Tu esi. Tāpat Visums tiesām ir tādas izbūves, ka teorētiski, ar ūberjaudīgu superdatoru, to būtu iespējams simulēt tā, ka katrs tā iemītnieks neapzinātos, ka dzīvo simulācijā.

Bet vai tad šoreiz par to ir runa? Kad Tu satiec savu mammu, Tu taču viņu apskauj un iedod buču, nevis apšaubi viņas esamību, vai ne?   Kaut gan patiesībā, pēc Tevis teiktā, nepastāv nekā tāda, kas Tavas mātes esamību padarītu vieglāk pierādāmu kā manējo, šī raksta, vai visa Visuma kā tāda.

KRRK avatars
Medaļa SpoksMedaļa Dienas joksMedaļa Kapteinis Huks
  KRRK 17.10.13 19:01
13
0

atbildot uz deepBLACK komentāru "Ja nu mūsu saules sistēmas planētas ir kādi ele... "

Šī interesanta teorija. Es par līdzīgu biju domājis ilgu laiku (Ja vispār par ''ilgu'' to tā var nosaukt). Tikai atoma sīkākās neatklātās daļas ir tas pats kas, līdz šim neatklātais visums aiz visuma. Un aizdomājos, ka nevar apgāzt to, ka visums kaut kur beidzas un tas varētu būt atoma mazākā daļa, kas savukārt ir kāda cita dzīva radījuma, sistēmu un planetāriju visums. Ja, piemēram cilvēks, kā organisms savī saturētu neskaitāmu daudzumu visumus, kas veido vienu visumu, pašu ķermeni, tad cik gan liels ir visums, kas sevī ietver visu visuma visumu. Un tad es nonācu pie slēdzienu, ka tas, iespējams ir absurds, bet viens palika nemainīgs, ka visums ir bezgalīgs kā mazumā, tā lielumā. Un tas principā neko nemaina un nemainīs, tikai tik cik tālu cilvēks to zinās.

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 18.10.13 10:40
11
0

atbildot uz ilga123 komentāru " jau sen kaut kas tik labs nebija l... " Noteikti būs kaut kāds turpinājums, droši vien ne par tieši šo tēmu, jo šaubos, ka tuvākajā laikā tiks noskaidrots precīzs Visuma izmērs Bet noteikti, ka būs vēl kaut kas par astronomiju vai kvantu fiziku. Gribētos uzrakstīt vēl vienu līdzīgu mindfucku par kvantu nenoteiktību, Šrēdingera kaķi un realitātes nekonkrētību, bet vispirms jāizdomā kā lai to izskaidro saprotamā valodā un jāatrod tam laiks, jo, piemēram šis raksts apēda visu manu vakardienas darba dienu :)

elv1js avatars
Medaļa Gada spoks 2014Medaļa Pozitīvs tēlsMedaļa Čaka ola
  elv1js 17.10.13 18:35
11
0

Tad beigās viņš tomēr sanāk bezgalīgs? 

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 17.10.13 19:43
10
0

atbildot uz KRRK komentāru "Tas gan bija vairāk kā filozofisks salīdzinājum... " Es sapratu Tavu domu gājienu, kas ir pilnīgi saprotams un loģisks, tikai norādīju mazliet precīzāk virzienu.

Par filozofiskiem domu graudiem runājot, mans niks ir par godu kādam skatuves māksliniekam kurš reiz ir teicis šādus vārdus:

Today a young man on acid realized that all matter is merely energy condensed to a slow vibration, that we are all one consciousness experiencing itself subjectively, there is no such thing as death, life is only a dream, and we are the imagination of ourselves.

Un mūsdienu zinātne šādu pieņēmumu ne apgāž, ne arī gluži apstiprina, kaut arī daudz kas no citātā esošā, pieēram, tas, ka mattērija sastāv no enerģijas vibrācijām ir pierādīts. Tāpat pasaulslavenais fiziķis, Stīvena Hāvkinga draugs un konkurents visas dzīves garumā - Leonards Saskinds ir izstrādājis teoriju, ka Visumam tiesam piemīt hologrāfiskas īpašības, kas vēlreiz apstiprina to, ka realitātes daba ir daudz abstraktāka nekā ir pieņemts par to runāt ņūtoniesu fizikā.

Tādā gadījumā, Visums ir bezgalīgi liels, jo mēs nemitīgi to audzējam cenšoties skatīties pāri tā malai, tāpat vismazākā elementārdaļiņa tiek dalīta arvien mazākās pirmdaļiņās, jo mēs skatāmies arvien dzilāk tajā. Bet tas jau ir vairāk ezotēriski filozofisks piegājiens, kuram stoiciski astronomi uzšķaudītu, bet, kādam, kuram interesē, kā tas viss īsti  darbojas bez pašmērķa kaut ko pierādīt, manuprāt ļoti interesanta ideja.

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 17.10.13 18:51
9
0

atbildot uz deepBLACK komentāru " Ja viens visums var fiziski ietekm... " Nav tā, ka mēs ražojam Visumus kaut ko darot, vai nedarot. Paralēlo Visumu teorija pieļauj, ka mums ir Visumu ražošanas caureja. Iedoājies cik Tevī ir elementārdaļiņu? Droši vien vairāk nekā smilšu pludmalē, tēlaini izsakoties. Katra no šīm daļiņām ir nemitīgā kustībā un katra kustība nemitīgi rada jaunus Visumus. Pie kam, arī gaisā, ūdenī, visā, visā pārējā Visumā ir milzīgs skaits šadu daļiņu, kas arī tikai turpina štancēt, un štancēt visumus. Visās to iespējamajās variācijās, kas viens no otra atšķiras tikai ar vienas elementārdaļiņas atrašanās vietu vai virzienu.

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 17.10.13 19:46
9
0

atbildot uz TkiGod komentāru " Esmu dzirdējis arī teoriju ka visu... " Jā, Visums izplešas un tas ir minēts arī šajā rakstā, bet tas viņam netraucē augt no bezgalības vel lielākā bezgalībā. Matemātiski ir iespējams bezgalībai pieskaitīt un atņemt, iegūstot vēlvienu bezgalību :) Dimensijas, jā. Stīgu teorijā to ir tiešām daudz, veselas 11 telpas dimensiju pluss laiks. Stīgu teorija ir šobrīd vispopulārākā, kaut arī bez pierādījumiem novērojumos un tās liela sastāvdaļa ir tieši paralēlie visumi.

swm avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Riesta laiksMedaļa Twittera eksperts
  swm 18.10.13 10:46
8
0

Paldies šim visumam, ka te pastāv pankūkas ar zemeņu ievārījumu, bez tā es nevarētu izdzīvot!

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 17.10.13 19:14
8
0

atbildot uz KRRK komentāru " Šī interesanta teorija. Es par līdzīgu biju d... " Man liekas, ka Tu tur saskati daudz vairāk līdzības, nekā tur patiesībā ir. Planētām noteikti nav nekāda sakara ar atomiem, jo tās ir ļoti dažādas lietas, atmetot arī milzīgas izmera starpības. Planētas un visa pārēja mattērija sastāv no atomiem, kas nozīmē, ka tā ir pa 99% tukšs gaiss. Kad Tu pieskaries jebkam cietam, pretestība, ko Tu jūti ir elektromagnetiskais lauks starp atomiem, nevis paši atomi. Tādēļ salīdzināt faktiski tukšu vietu ar elektromagnētisko lauku, kas ir jebkādi mattērijas veidojumi kā zvaigznes, planētas utml. ar elementārdaļiņām ir neloģiski, kad ir daudz tuvaki salīdzinājumi kā melnie caurumi, kuri gan pēc uzbūves ir daudz līdzīgāki elektroniem, jo tie patiešām sastāv no reālas vielas nevis elektromagnētiskā spēka.

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 17.10.13 18:47
8
0

atbildot uz elv1js komentāru " Tad beigās viņš tomēr sanāk bezgal... " Tas ir jautājums uz kuru ir jāatbild uzmanīgi un ir saistīts ar to, kā Tu definētu "neko" un "tukšumu". Ja pieņemtu, ka Visumam ir mala, aiz kura atrodas tukšs nekas, tad kādas īpašības tam piemistu? Ja Visums ir laiks un telpa, tad mums jau tagad ir zināms, ka kvantu nenoteiktība pieļauj jauna Visuma spontānu rašanos no nekā bez telpas, laika vai enerģijas, bet vai tas ir tiešām tukšs nekas, vai arī kāds savādāks mēdijs? Ja jau tajā var rasties jauni Visumi, varbūt tas arī ir bezgalīgs?

Ja Tu domā mūsu konkrēto Visumu, tad nevienam nav pilnas skaidrības, ir tikai pieņemumi. Kādu laiku atpakaļ, zinatnieki ar lāzerie izveidoja trijstūri redzamā Visuma daļā. Ja Visums kaut kā ieliektos ap sevi un veidotu kaut ko līdzīgu tam, ko es aprakstīju zem apakšvirsraksta Ierobežots visums, tad šā trijstūra leņķu summai būtu jāpārsniedz 180 grādi, vai arī jābūt patiesām kolosāla izmēra, lai attiecīgajā trijstūrī leņķu izliekumi būtu par mazi, lai tos varētu izmērīt. Iegūtie dati bija... precīzi 180 grādi. Tātad, vai nu bezgalīgs, vai patiesi kolosāls, nesalīdzināmi lielāks par mums redzemo daļu.

deepBLACK avatars
Medaļa PamatskolnieksMedaļa SpoksMedaļa Dienas doma
  deepBLACK 17.10.13 18:26
7
0

Ja viens visums var fiziski ietekmēt viens otru, kas notiktu, ja visa pasaule vienotos, ka pārdomās darīt kaut ko tik daudz reižu cik vien iespējams vienā dienā? Respektīvi - 7 miljardi cilvēku katrs dienā pārdomātu vismaz 1000 reizes, kas radītu 7000 miljardu jaunus visumus, kuri, savukārt radītu vēl 7000*1000 jaunus visumus un tā tālāk. Ja nu mēs radam tik daudz visumu, ka tie ar savu gravitācijas spēku iznīcina viens otru, tādā kā ķēdes reakcijā? 

MINDBLOOOOOOOW 

KRRK avatars
Medaļa SpoksMedaļa Dienas joksMedaļa Kapteinis Huks
  KRRK 17.10.13 19:26
7
0

atbildot uz JustARide komentāru "Man liekas, ka Tu tur saskati daudz vairāk līdz... " Tas gan bija vairāk kā filozofisks salīdzinājums tam cik viss ir bezgalīgs, neuztverot fiziku, ķīmiju un astronomiju, kā faktoru.

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 17.10.13 18:54
6
0

atbildot uz deepBLACK komentāru "Ja nu mūsu saules sistēmas planētas ir kādi ele... " Nu nav izslēgts, ka pastāv tamlīdzīgs cikls. Lai gan nav tiešu atklājumu nopietni domāt tajā virzienā, tomēr ir zināmas līdzības starp melnajiem caurumiem un elementārdaļiņām, kas mazliet atgādina Tevis aprakstīto apgriezto proporciju.

Starpcitu, Saule nav labs piemērs, jo tā ir visai solīda sastāva, bet atoms sastāv galvenokart no tukša gaisa.

unicornXXL avatars
Medaļa TīģerisMedaļa Veiksmes lādeMedaļa Sviestmaize
  unicornXXL 11.04.14 19:51
6
0
Mani biede tas, ka agrak pastaveja fakts, ka pasaule turas uz 3 valiem un nu jau musdienas mes saprotams, ka nu tas ir absolutas mulkibas, un ta realitate, kada mums liekas tagad ir pilnigi savadaka, bet iespejams, ka ari tagad mes kludamies tik pat smagi vai pat vairak. Es nenoledzu teorijas tikai motiveju but skeptiskakam uz visu.
TkiGod avatars
Medaļa PingvīnsMedaļa SviestmaizeMedaļa Betmens
  TkiGod 17.10.13 20:21
6
0

atbildot uz JustARide komentāru "Jā, Visums izplešas un tas ir minēts arī šajā r... " Heh paldies ka pateici par stīgu teoriju nezināju viņas nosaukumu :)

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 17.10.13 17:59
5
0

atbildot uz ANTIKVISTS komentāru " tad es nesapratu - cik tad isti da... "

Ja uzvārīsi bezgalīgi daudz, vajadzētu peitikt visiem

 

Bet no otras puses, vari nevārīt vispār, jo ir bezgalīgi daudz paralēlu visumu, vai mūsu redzamā visuma kopiju, kurā Tu to vien dari, kā vāri putru kopš dzimšanas un sanāk, ka bezgalīgi daudz putras jau ir uzvārīts.

Vai bija noderīgi?

ReinaX avatars
Medaļa TīģerisMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  ReinaX 02.04.15 23:04
4
0

Lasīju ar interesi! Un riktīgi ievilka 

« 1  2  3  4  5 »