Iepriekšējo rakstu noslēdzu ar : ''Jauni palīgspēki pienāk no Prūsijas, un vācieši neatlaidīgi turpina Zemgales postīšanu. Zemgaļi atkāpjas arvien tālāk uz Lietuvas pusi. Atstājuši Rakti un Dobeli,tie pārceļas uz savu pēdējo cietoksni- Sidrabenes pili. 1290. gadā arī šī pils stāv liesmās''
''Pār rakti dūmi kūp, guns trako Sidrabenē,
Virs meža galotnēm spožs liesmu kūlis dej:
Tur dobelnieki vēl met skatus Dobelei
Un aiziet, atstājot no viņas pelnu kāpu.
-Laiks visai Zemgalei nu iedegt bēru lāpu. -''
Uguns Un Nakts 2x0
26
1
Tomēr viņi atsakās padoties. Pēc Atskaņu hronikas ziņām ,ap 100 000 zemgaļu dodas tai pašā ceļā kā viņu karalis Nameisis- uz Lietuvu. Ja arī šis skaislis būs pārspīlēt, tas tomēr rāda,ka liela daļa atstāj savu dzimteni. Šie sirdīgie cīnītāji vairo leišu spēkus un kopā ar tiem turpina cīņu pret vāciem. Nākotnē leišiem arī ir lemts galīgi sadragāt Vācu ordeņa bruņoto varu.
Pār izpostīto un nodedzināto Zemgali ir nākusi nebrīvības nakts. Taču vācieši arī tagad vēl nav droši, ka atlikušie tiem klausīs. Tāpēc daudzus aizved un nometina citos Latvijas apgabalos. To vietā iesūta citu latviešu cilšu piederīgos. Liela Zemgales daļa paliek postažā un kļūst par mājokli meža zvēriem.
Reklāma
Tomēr viena lieta ordeņa mestram neizdodas - savest Latvijā vācu zemniekus. Leiši joprojām aizkrusto ceļu uz Latviju, bet vest kuģos maksā dārgi, un zemnieki paši vairās no jūras ceļa.
Arī pēc pēdējā cietokšņa krišanas zemgaļi nav cīņu par savām tiesībām uzdevuši. Vēl pēc 1300. gada viņu sūtņi atkārtoti brauc uz Rietumeiropu. Tie apmeklē pāvestu un iesniedz sūdzības par vācu netaisnībām. Šie dokumenti ir uzglabājušies līdz mūsu laikiem.
Zemgaļu drosmi un varonību atzīst pat viņu pretinieki. Kāda ordeņa brāļa sarakstītajā Atskaņu hronikā viņus vienmēr sauc par brašiem un bez bailīgiem varoņiem. Viņu cīņas nav bijušas veltīgas. Nākošās paaudzes saglabā atmiņas par tām, un vēlāk tas dod spēku viņu pēcnācējiem izcīnīt atkal savu valsti.
Reklāma
Tā atp 1300. gadu beidzās simtgadu ilgie krusta kari senajā Latvijā. Trīs paaudzes- tēvi,dēli un dēlu dēli ir dzīvojuši, cīnījušies un miruši kara ugunīs. J. Rainis par to raksta : ''Nepabeigtas senās cīņas,
Uzvara nav gūta,
Atkal,atkal sūta
Niknums kareivjus iz kapa.''
Tajā pašā laikā Vācu ordenis ir beidzot pakļāvis senprūšu zemi. Tas panākts ar tiem pašiem paņēmieniem kā Zemgalē. Tāpēc arī veseli novadi kādreiz bagātajā Prūsijā ir izpostīti un aizaug ar mežu. No Vācijas saved Prūsijā lielāku skaitu zemnieku un dažu gadu simteņu laikā prūšus pārvāco. Tikai vietu nosaukumi un daudzi uzvārdi liecina, ka tā kādreiz bijusi baltu zeme. No pārvācotajiem prūšiem cēlušies vairāki slaveni vācu karavīri. Šie sajauktie prūši-vācieši jaunākajos laikos liek pamatu vienotai vācu valstij.
Autors: Foto: © Hulton-Deutsch Collection/CORBIS
Bet zemgaļi, kurši, sēļi, latgaļi (un lībieši), apvienoti Sv. Māras valstī, saplūda par vienotu latviešu tautu. Seno cilšu vārdi tomēr nekad netika aizmirsti un dzīvoja tālāk apgabalu nosaukumos. Kad par jaunu nodibināja latviešu bruņotie spēki, viņu karapulkus nosauca šo seno cilšu novadu vārdos.