Ūdens dzelme - pats zemākais okeāna līmenis, kurš atrodas vairāk nekā 1800 metru no ūdens virsmas. No tā, ka līdz šim līmenim nonāk tikai neliels gaismas daudzums, vēsturiski tika uzskatīts, ka tajā līmenī nav nekāda dzīvība. Bet izrādījās, ka tajā līmenī ir pilns ar dažādām dzīvības formām. Ar katru gājienu, zemāk dzelmē, zinātnieki, brīnumainā kārtā, atrod interesantas, dīvainas un mežonīgas radības. Zemāk tiks norādīti 10 paši neparastākie.
Top 10: Neredzētas būtnes, kas dzīvo okeāna ūdeņu dzelmē.8
10: Polychaete Worm
Šis tārps tika noķerts šajā gadā 1200 metru dziļumā Jaunzēlandes ziemeļu piekrastē. Jā, viņš var būt rozā, un jā, viņš var atstarot varavīksnes krāsas - bet, neskatoties uz to šis radījums var būt nežēlīgs plēsoņa. "Taustekļi" uz viņa galvas ir maņu orgāni, domāti medījuma atrašanai. Šis tārps var izvilkt savu rīkli uz āru , lai satvertu mazākus radījumus - tāpat kā Svešais. Par laimi, šis tārpu veids reti izaug lielāks par 10 cm. Viņi arī reti trāpās mūsu ceļā, bet bieži uzturas hidrotermālo avotu tuvumā okeāna dzelmēs.
9: Squat Lobster
Šie unikālie omāri, kuri izskatās, tiešām, atbaidoši arī tika atrasts Jaunzēlandes ziemeļu piekrastē, tikai lielākā dziļuma, aptuveni 1400 metrus no ūdens virsmas. Neskatoties uz to, ka šie omāri jau bija zināmi, šis veids agrāk nebija sastapts. Šie omāri dzīvo dziļumā līdz 5000 metriem, un atšķiras ar savām lielajām priekšējām spīlēm un saspiesto ķermeni. Viņi var būt maitēdāji, plēsoņas vai zālēdāji.
8: Carnivorous Coral
Daudzi koraļļi dabū barības vielas no fotosintezējošām jūraszālēm, kuras aug koraļļu audos. Tas arī nozīmē, ka viņiem jāaug 60 metru dziļumā no ūdens virsmas. Bet tikai ne šai sugai. Tas tika atrasts 2000 metrus no Kalifornijas piekrastes, bet tikai šogad zinātnieki apstiprināja, ka šī suga ir gaļēdāji. Pēc formas atgādinot svečturi tas izplatās pa dzelmi, lai palielinātos apmēros. Viņš medī mazus vēžveidīgos ar maziem āķīšiem un pārklāj viņus ar membrānu, lēnām pārvārot viņus ar ķīmisku vielu palīdzību. Un klāt visām šīm dīvainībām, viņš arī vairojas īpaši ar "spermas maisiņiem", redzat tās bumbiņas katra stiebriņa galā? Jā, tie ir spermatoforu maisiņi, un laiku pēc laika viņi aizpeld, lai atrastu citu koralli un vairotos.
7: Tonguefish
Šis skaistulis skaitās viens no mēles zivju veidiem, kuri parasti sastopami seklās grīvās vai tropiskos okeānos. Šis eksemplārs dzīvo ūdens dzīlēs, un tika noķerts šī gada sākumā Klusā okeāna rietumu daļā. Interesanti, ka dažas šī veida pārstāves tika manītas netālu no hidrotermālajiem dūmvadiem, kuri izverž sēru, bet zinātnieki vēl nav sapratuši kā viņas var izdzīvot tādos apstākļos.
6: Goblin Shark
Goblinhaizivs ir, tiešām, dīvains radījums. 1985.gadā viņa tika atrasta Austrālijas austrumu piekrastes ūdeņos. 2003.gadā vairāk, ka simts indivīdu tika noķerti Taivānas ziemeļaustrumos. Neskatoties, uz veiktajiem pētījumiem, par šīm haizivīm ir maz zināms. Tā ir dziļūdens radība, mazkustīga, var izaugt līdz 3,8 metru garumā (vai pat vairāk - 3,8 metri ir lielākais, kas ir cilvēku manīts). Tāpat kā citas haizivis arī šī var sajust dzīvniekus ar saviem elektrojūtīgajiem orgāniem, un tai ir zobi vairākās rindās. Bet atšķirībā no citām haizivīm, šai zobi ir pielāgoti kā medījuma ķeršanai, tā arī vēžveidīgo bruņu saplosīšanai.
5: Flabby Whalefish
Šo eksemplāru noķēra Jaunzēlandes austrumu piekrastē, aptuveni, 2 kilometru dziļumā. Okeāna zemākajā daļā, apakšzemes ūdeņos, netika gaidīts atrast daudz zivju - un, tiešām, šai zivij nav daudz kaimiņu. Šīs zivs saime dzīvo 3500 metru dziļumā, tām ir sīkas acis, kuras, īstenībā, ir pilnība nevajadzīgas šo zivju apdzīvotājā vidē, bet, toties, tām ir fenomenāli attīstīta sānu līnija, kas palīdz tām sajust ūdens vibrācijas.
4: Dumbo Octopus
Pirmoreiz šis radījums tika pieminēts 1999.gadā, pēc tam, 2009.gadā viņš tika uzfilmēts. Šie simpātiskie dzīvnieki (priekš astoņkājiem, katrā gadījumā) var dzīvot līdz pat 7000 metriem zem ūdens līmeņa, kas padara viņus pašus dziļāk dzīvojošos starp zinātnei zināmajiem astoņkājiem. Viņš spēj slīdēt virs okeāna dibena ar reaktīvas kustības palīdzību. Dzelmē tas barojas ar gliemežiem, moluskiem un vēžveidīgajiem, kas tur mīt.
3: Vampire Squid
Elles vampīrs ir drīzāk skaists nekā briesmīgs. Kaut arī šis kalmāru tips nedzīvo tādā pašā dziļumā kā kalmārs, kurš ieņem pirmo vietu šajā sarakstā, bet viņš arī mīt diezgan dziļi, precīzāk, 600-900 metri, kas ir dziļāk nekā tas ir ierasts priekš kalmāriem. Augšējos slāņos viņa apdzīvotājā vidē ir neliels saules daudzums, tāpēc viņam veidojas pašas lielākās acis (proporcijā pret ķermeni, protams), lai satvertu pēc iespējas vairāk gaismas. Bet pats apbrīnojāmākais ir viņa aizsardzības mehānisms. Tumšajās dzīlēs, kur viņš dzīvo, viņš izlaiž bioluminiscējošo "tinti", kas padara aklu un "nosit no sliedēm" citus dzīvniekus, kamēr viņš pats aizmūk. Tas darbojas pārsteidzoši labi, īpaši, kad ūdeņi nav apgaismoti. Viņš var izstarot zilganu gaismu, kas, skatoties no apakšas, palīdz nomaskēties, bet, ja viņš ir pamanīts, viņš izgrozās un ietinas savā melnajā mantijā...un pazūd.
2. Eastern Pacific Black Ghost Shark
Atrasta lielā dziļumā Kalifornijas krastos 2009.gadā, šī mīklainā haizivs pieder pie tās dzīvnieku grupas, kuras pazīstamas kā himēras, kas var būt pati senākā zivju grupa nodzīvojusi līdz mūsdienām. Daži uzskata, ka šie dzīvnieki, nošķīrušies no haizivs dzimtas, aptuveni, 400 miljonus gadu atpakaļ, izdzīvoja tikai pateicoties tam, ka dzīvo lielos dziļumos. Šī specifiskā suga izmanto savas spuras, lai "lidotu" ūdens biezoknī.
1: Colossal Squid
Šis kalmārs ir 12-14 metrus garš, tas ir salīdzināms ar autobusu. Viņš pirmoreiz tika atklāts 1925.gadā, bet kašalota vēderā tika atrasti tikai viņa taustekļi. Pirmais veselais eksemplārs tika atrasts pie sauszemes 2003.gadā. 2007.gadā lielākais, zināmais eksemplārs, kura garums bija 10 metri, tika noķerts antarktiskajos ūdeņos Rosa jūrā, un ,pašlaik, atrodas Jaunzēlandes Nacionālajā muzejā. Kalmārs tiek uzskatīts par plēsoņu, lēni uzbrūkošs no muguras, barojas ar lielām zivīm un citiem kalmāriem. Pats baisākais fakts, zināms ir, ka uz kašalota tika atrastas rētas, kuras bija atstājušas kalmāra āķī ieliektie taustekļi.