Vai esi kādreiz domājis - kā būtu, ja Tev nebūtu ne mobīlā telefona, ne interneta, ne faksa...? Ja e-pastu vietā Tu rakstītu vēstules un telefona sarunu vietā brauktu ciemos? Ja Tavs vienīgais informācijas avots būtu avīzes un laikraksti - vai Tevi būtu tik viegli apmānīt?
The great moon hoax2
32
0
Mēs dzīvojam laikā, kad komunikācija ir ļoti vienkārša. Mēs varam iegūt fotogrāfijas no otra pasaules gala, sūtīt faksus, rakstīt e-pastus un mēs varam piezvanīt jebkuram jebkur izmantojot mobilos telefonus.Bet ne vienmēr tā tas ir bijis. Ne tik sen atpakaļ, ziņas ceļoja daudz lēnāk. Šis ir stāsts par joku, kas izdevās tikai tāpēc, ka 1834. gadā komunikācija vēl nebija attīstījusies.
1834. gada jānvārī, britu astronoms Džons Heršels (John Herschel) ieradās Dienvidāfrikā, lai pētītu zvaigznes. Viņa četru gadu ceļojuma mērķis bija izveidot dienvidu debess kartes un diagrammas, kādas nebūtu iespējams redzēt Eiropā - viņam bija vislabākie tā laika teleskopi. Savu observatoriju viņš izveidoja netālu no Keiptaunas.
Reklāma
Ričards Loks (Richard Locke), New York Sun žurnālists uzzinājis par Heršela ceļojumu, nāca klajā ar interesantu ideju. Viņš izdomāja izveidot rakstu sēriju par Heršela atklājumiem un izlikties, ka tie ir no zinātniska žurnāla. Vajadzētu daudz laika, lai aizceļotu uz Dienvidāfriku un atpakaļ, tāpēc paietu ilgs laiks, līdz kāds varētu nokļūt tur un pārbaudīt viņa rakstu patiesumu (atcerieties, ka telefoni un telegrāfi vēl nepatāvēja).
Pirmais New York Sun raksts iznāca 25. augustā. Laikraksts stāstīja, ka Heršels ir veicis dažus astronomiskus atklājumus un sniedzis visbrīnišķīgākos aprakstus. Raksts sniedza informāciju par jauno, brīnišķīgo teleskopu. Apraksts bija tik labs, ka tam noticēja pat zinātnieki!
Turpmākajās dienās, Loks rastīja stāstus par visām lietām, ko Heršels bija redzējis un mēness. Laikrakstā bija koku un puķu, okeānu un pludmaļu, putnu un dzīvnieku apraksti.
Reklāma
Ņujorkā par to runāja visi.
Loks uzrakstīja neticamu stāstu, kas vēstīja par cilvēkveidīgiem radījumiem uz mēness, kas bija četras pēdas gari, ar spārniem un , kuru ķermenis, ieskaitot seju, viss bija noklāts ar īsiem spīdīgiem vara krāsas matiem.
Ziņas izraisīja milzu satraukumu un ikviens gribēja iegādāties laikrakstu, lai uzzinātu vairāk. New York Sun kļuva par vispirktāko laikrakstu pasaulē.
Reklāma
Dažas nedēļas vēlāk, Loks atzinās, ka stāsti bija izdomāti. Lielākā daļa cilvēku bija saprotoši un domāja, ka tas bija ļoti smieklīgi. Tā bija viena no pēdējām iespējām, kad kāds varēja izspēlēt tādu joku, kā šis.
Nākamajos 50. gados, jaunu izgudrojumu vilnis sāka jaunu komunikācijas laikmetu. Pirmo telegrāfa ziņojumu nosūtīja Samuel Morse 1844. gadā un 1875. gadā Alexander Graham Bell nosūtīja un saņēma pirmos vārdus ar sava jaunā izgudrojuma – telefona – palīdzību.