2.februāris- amerikāņiem Murkšķa diena, bet latviešiem- Sveču diena. Bet kopīgs ir tas, ka tieši šī diena tiek izmantota, lai prognozētu laiku. Viens no ticējumiem- "Ja Sveču dienā saule skaidri un spoži spīd, tad tas novilcina pavasara atnākšanu un arī zīmējas uz neauglīgu vasaru, bet ja tā ir sniegaina, tad tas ataicina auglīgu vasaru.". Vai atceries, kāds laiks bija 2.februārī?
Tas notika februārī...11
600.gada 16.februārī Romas pāvests Gregors Lielais izdod dekrētu, kas nosaka, ka cilvēkam,kurš nošķaudījies, ir jānovēl ‘’Lai Dievs Tevi svētī!’’. Arī mūsdienās nereti var dzirdēt šādu novēlējumu. Bet visbiežāk – vienkārši ‘’Uz veselību!’’.
Svinēt dzimšanas dienu reizi četros gados- laime vai neveiksme? Uz šo jautājumu var atbildēt tikai tie, kuriem ir iegadījusies tā retā iespēja- piedzimt 29.februārī. 1792.gada 29.februārī dzimis arī 19.gs populārākais operu komponists Džoakīno Antonio Rosīni. Īpaši viņam padevās komiskās operas. Pati populārākā ‘’Seviljas bārddzinis’’-ja nav redzēta, tad nosaukums noteikti ir dzirdēts. Kopā Rosīni sacerēja 39 operas, kā arī garīgās un kamermūzikas skaņdarbus un dziesmas.
1893.gada 1.februārī ASV pēc Tomasa Edisona projekta tiek uzcelta pasaulē pirmā kinostudija. Tā izmaksā tikai 637,67$, jo pārsegumam tiek izmantots ūdensdrošs papīrs. Bez tam, tā asprātīgā konstrukcija ļauj tai rotēt ap savu asi.
Vai zināt, kuru mūsdienās plaši pazīstamu spēli tās pirmsākumos sauca par Mintoneti? Tas ir volejbols. Tālajā 1895.gada 9.februārī Holioukas pilsētā (Masačūsetsa) Jauno vīriešu kristīgās asociācijas fiziskās audzināšanas skolotājs Viljams Morgans saviem audzēkņiem ierāda savu izgudroto spēli, kur lidojoša bumba jāpārsit pāri 2m augstam tīklam un jāatsit ar jebkuru ķermeņa daļu, kas atrodas virs jostas vietas. Noteikumi un spēles stils no tā laika ir pamatīgi mainījušies. Interesants ir arī fakts, ka volejbols Olimpiskajās spēlēs parādās jau 1924.gadā, kā amerikāņu sportistu paraugdemonstrējumi, bet pirmais PČ volejbolā notiek tikai 1949.gadā Čehoslovākijā.
1905.gada 5.februārī Čikāgas zoodārzā notiek neticamais- nosalst baltais lācis, jo trīs dienas sals sasniedza -26 grādu temperatūra. Nabadziņš jau bija pieradis pie daudz siltāka klimata.
Arī karaliskajām personām gadās misēkļi. Tā 1909.gada 10.februārī gadījās arī britu karalim Eduardam VII, kurš bija ieradies oficiālā vizītē Vācijā. Brandenburgas kara orķestris bija spiests 17 reizes atkārtot Lielbritānijas himnu, jo karalis pirms ceremonijas nekādi nevarēja uzvilkt feldmaršala mundieri.
1911.gada 6.februārī uz barona Džona Valtera Edvarta Duglasa- Skota Montēga speciāli izgatavotā "Rolls-Royce Silver Ghost" automobiļa pirmo reizi uzstāda slaveno emblēmu- statueti. Tās autors ir tēlnieks Čārlzs Saikess un par sengrieķu uzvaras dievietes Nīkes modeli tiek izmantota barona mīļotā Eleonora Torntona. Sākumā tā tiek saukta par ‘’Ātruma dievieti’’, bet no 1923.gada, kad tā kļūst par ‘’ Rolls-Royce" markas oficiālo emblēmu, tā tiek saukta par ‘’Ekstāzes dievieti’’.
‘’No comment!’’- tā visbiežāk uz žurnālistu uzbāzīgajiem un nepatīkamajiem jautājumiem atbild slavenības. Autortiesības uz šo frāzi pieder britu ekspremjeram Vinstonam Čerčilam, kurš 1946.gada 12.februārī sarunā ar žurnālistiem pirmo reizi lieto šo teicienu.
1962.gada 10.februāra notikums bija iedvesma daudzām mākslas filmām. Šajā dienā Berlīnē notiek viena no slavenākajām spiegu apmaiņām Aukstā kara vēsturē- virs PSRS teritorijas notriektās ASV izlūklidmašīnas pilots Frensis Gerijs Pauers tiek samainīts pret VDK aģentu Viljamu Henrihu Fišeru jeb Rūdolfu Ābelu.
Kad cilvēks kļūst slavens mainās arī apkārtējo attieksme. Katrs ar lepnumu paziņo- ‘’Es viņu pazīstu. Kopā mācījāmies’’. Tā notika ar Džimiju Hendriksu. Viņš pat 1968.gada 11.februārī no Sietlas Gārfīlda vidusskolas saņem goda diplomu, lai arī 14 gadu vecumā tika no šīs mācību iestādes izmests.