Ceturtā diena.
Nākamajā dienā bija nolikta cietumnieku tikšanās stunda ar saviem vecākiem un draugiem. Bija pamatotas bažas, ka vecāki, ieraudzījuši cietuma apstākļus, varētu uzstāt uz to, lai viņu dēlus atbrīvo. Lai to novērstu, tika veiktas manipulācijas gan ar apstākļiem, gan ar apmeklētājiem, padarot cietuma atmosfēru patīkamāku un labvēlīgāku. Ieslodzītie tika noskūti un nomazgāti, un apkopti, viņi bija spiesti uzmazgāt un uzkopt savas kameras, tika pamatīgi pabaroti, un tika pat uzaicināta pievilcīga bijusī Stenfordas karsējmeiteņu līdere Sjūzija Filipsa, kas sagaidīja apmeklētājus pie reģistrācijas galda.
Kad ieradās ducis ameklētāju, pilni humora par to, kas viņiem šķita jauna, jautra pieredze, viņi pakāpeniski tika pakļauti situācijas kontrolei. Viņiem nācās reģistrēties, viņiem lika gaidīt pus stundu, viņiem bija sacīts ka tikai divi apmeklētāji var satikt katru ieslodzīto, un apmeklējuma laiks tika ierobežots desmit minūtēs, un tam jānotiek uzrauga klātbūtnē. Pirms kāds no vecākiem varēja ieiet apmekētāju zonā, viņiem nācās izrunāt viņu dēlu lietu ar apsargu. Protams, vecāki sūdzējās par šiem patvaļīgajiem noteikumiem, bet zīmīgi, viņi sūdzējās tieši uzraugam. Un tā, tie arī kļuva par daļu no šīs cietuma drāmas, esot par labiem vidējās šķiras bērnu vecākiem.
Daži no vecākiem kļuva bēdīgi kad viņi ieraudzīja cik pārguruši un drūmi bija viņu bērni. Bet viņu reakcija iekļāvās pastāvošajā sistēmā, privāti lūdzot Superintendatam uzlabot viņu bērna apstākļus.
Manipulācija turpinājās, un kad viena māte sacīja eksperimenta vadītājam, ka nekad nav redzējusi savu dēlu izskatāmies tik slikti, viņš atbildēja, novirzot vainu no situācijas uz viņas dēlu: “Kas ir ar jūsu puiku? Vai viņš slikti guļ?”, tad viņš pavaicāja tēvam: “Vai jūs domājat, ka jūsu puika nevar to izturēt?”
Tas nošņāca: “Protams, ka viņš var - viņš ir patiesi stiprs puisis, dzimis vadītājs.” Pagriezies pret savu māti, viņš sacīja “Nāc, dārgā, mēs esam jau tagad izšķieduši gana laika”. Pagriezies, viņš noteica eksperimenta vadītājam: “Tiksimies vēl, mūsu nākamā apmeklēšanas reizē”. Cik šāda reakcija bija tipiska, kad civilie saskārās ar policiju vai citiem varas pārstāvjiem!
Drīz pēc apmeklētāju stundas izplatījās baumas par bēgšanas plāniem. Viens no sargiem bija dzirdējis, kā ieslodzītie sarunājas. Ieslodzītais nr. 8612, kurš tika atbrīvots iepriekšējā naktī, grasījās kopā ar draugu bariņu ielauzties cietumā, un atbrīvot ieslodzītos.
Taču eksperimenta vadītāji nedomāja kā sociālie psihologi, kuri novērotu izplānoto izlaušanos brīvībā. Tā vietā viņi sāka gādāt par sava cietuma drošību. Vispirms viņi apspriedās ar apsargu, superintendantu, un vienu no vadošajiem leitnantiem, Kreigu Heneju, lai izplānotu, kā novērst bēgšanu.
Kamerā, kurā iepriekš atradās ieslodzītais nr. 8612 tika ievietots informators (eksperimentāls konformists), kuram bija jānoskaidro bēgšanas plāna detaļas.
Tad ekperimenta vadītājs devās atpakaļ uz Palo Alto policijas iecirkni ar lūgumu, vai seržants nevarētu atļaut viņu ieslodzītajiem uz laiku atgriezties iepriekšējā ieslodzīšanas vietā.
Viņa lūgums tika noraidīts, jo policijas iecirknis zaudētu apdrošināšanu, ja ieslodzītie tiktu nogādāti atpakaļ. Vadītājs devās prom dusmās par šādu sadarbības trūkumu starp abām labošanas iestādēm, (tik ļoti viņš bija iekritis savā cietumsarga lomā).
Tad tika izstrādāts plāns B.
Visi ieslodzītie tika saķēdēti kopā, ar melniem maisiem galvās, un nogādāti uz piektā stāva noliktavu. Visas improvizētais cietums tika demontēts, un telpā nebija vairs nekā, izņemot eksperimenta vadītāju, kurš tur sēdēja viens pats. Kad ierastos sazvērnieki, viņš sacītu, ka eksperiments ir beidzies, un vairs nav palicis neviens, ko vajadzētu atbrīvot. Pēc tam, kad viņi būtu aizgājuši, ieslodzītie tiktu atvesti atpakaļ, un cietuma drošība tiktu dubultota. Bija pat nolūks notvert nr. 8612, aiz tā iemesla, ka viņš atbrīvots uz nepatiesiem ieganstiem, un nogādāt viņu atpakaļ cietumā.
Tā, eksperimenta vadītājs sēdēja vienatnē, un nepacietīgi gaidīja iebrucējus. Bet viņu vietā ieradās neviens cits kā bijušais kolēģis Jēla universitātē un vadītāja istabas biedrs Gordons Bovers. Viņš bija uzzinājis par eksperimentu un viņš atnāca, lai apskatītos, kas te īsti notiek. Vadītājs īsi aprakstīja situāciju, un Gordons pavaicāja vienkāršu jautājumu: “Kāds ir iespējamais rezultāts šim eksperimentam?”
Sev par pārsteigumu, vadītājs kļuva patiešām dusmīgs uz viņu. Šeit, šajā vietā viņam noris cietuma izlaušanās novēršana! Visu viņa vīru un cietuma drošība bija uz likmes, un tagad viņam nācās noņemties ar šo “labo sirdi”, liberālo, akadēmisko, nonīkušo skolas zvanu, kurš bija noraizējies par iespējamo rezultātu?!
Tikai krietni vēlāk eksperimentators aptvēra cik dziļi cietuma uzrauga lomā viņš bija iejuties tajā brīdī, un viņš vairs nedomāja kā psiholoģijas pētnieks.
Bet baumas par bēgšanu no cietuma izrādījās tikai baumas. Tās tā arī netika realizētas. Kas tā bija par reakciju! Visa diena bija pavadīta plānojot bēgšanas novēršanu, tika traucēta policija, pārvietoti ieslodzītie un demontēts cietums. Kāda bija šī reakcija? Visa tā enerģija un laiks bija izšķiests nekur. Kādam par to bija jāsamaksā!
Apsargi no jauna būtiski palielināja uzmākšanos ieslodzītajiem, pazemošana turpinājās, liekot viņiem tādus uzdevumus kā atkārtota tualetes spaiņu tīrīšana ar kailām rokām. Ieslodzītie bija spiesti lēkāt, un atspiesties, uzliekot kāju uz ieslodzītā muguras, un visu citu, ko apsargi spēja izdomāt, lamuvārdu pavadībā, vairākas stundas.
Bija izveidojusies ļoti smaga situācija - situācija, kurā ieslodzītie un apsargi sāka uzvesties pataloģiskās formās. Aptuveni trešdaļa sargu pēkšņi bija kļuvuši sadistiski, patvaļīgi un ar izdomu savās iesodzīto pazemošanas metodēs. Šie sargi uzskatāmi izbaudīja varu, ko tie bija ieguvuši, kaut arī neviens no iepriekšējiem personības testiem nevarēja noteikt un paredzēt šadu uzvedību. Pat “labie sargi” jutās bezspēcīgi iejaukties, tie, kuri, piedāvāja “uzvilkt kāsi” vai izdarīja mazus pakalpojumus ieslodzītajiem, un tos nekad nesodīja. Bija arī tie, kas bija skarbi, bet taisnīgi, kuri sekoja cietuma noteikumiem. Tomēr neviens neapturēja sadistiskos sargus no spīdzināšnas.
Bez saules gaismas, bez normāla miega, ieslodzītajiem visas dienas bija saplūdušas kopā, mocības šķita nebeidzamas.