Sperma46
634
21
Sperma sastāv no spermatozoīdiem un sēklas šķidruma, kuru veido: sēklinieku piedēkļu, sēklas pūslīšu, priekšdziedzera un urīnizvadkanāla sīpoliņa veidīgā (Kupera) dziedzera sekrēts. Šie sekrēti aktivizē spermatozoīdu kustību un aizsargā no apkārtējās vides ietekmes.
Vienā ejakulācijas reizē izdalās 2-6 ml spermas - ejakulāta. Ar katru nākošo ejakulācijas reizi, ejakulāta daudzums samazinās. 1 ml ejakulāta ir no 25 līdz 100 miljoniem spermatozoīdu.
Reklāma
Diennakts laikā katrā sēkliniekā rodas vairāk nekā 250 miljoni spermatozoīdu. Spermatozoīdu veidošanās sākas pubertātes vecumā, maksimumu sasniedzot 20 - 30 gadu vecumā, un pēc 40 gadiem tā daudzums pakāpeniski samazinās.
Spermatozoīdu veidošanos ietekmē hroniskas dzimumorgānu iekaisumu slimības,hroniskas vispārējas saslimšanas, apkārtējie vides apstākļi - radiācija, apkārtējās vides temperatūra, dažādu medikamentu un ķīmisku vielu lietošana - marihuāna (hašišs), Ekstazi (MDMA), trankvilizatori,Vīrieša spēju apaugļot sievieti nosaka spermatozoīdu kvantitatīvās un kvalitatīvās īpašības - skaits, kustība, forma.
Spermas uzlabošana. Spermas kvalitāti uzlabot - ārstēt ir ļoti grūti. Viena no metodēm ir hormonālā terapija - ārstēšana ar androgēniem - vīrišķajiem hormoniem. Ārstēšanas būtība - trīs mēnešus lietojot androgēnus stimulējošās devās, rezultātā spermas rādītāji it kā uzlabojas. Sēkliniekos, kur notiek spermatozoīdu ražošanas procesi, testosterona koncentrācija ir apmēram simt reižu lielāka nekā asinīs. Stimulējošās devās dotais androgēns principā neietekmē pašu spermatozoīdu veidošanos, bet gan citus, arī vitāli svarīgus procesus. Tie, kas hormonālo terapiju izmēģina uz sevi, labāk jūtas - kad pienāk ejakulācijas un orgasma brīdis, viņam spēcīgāk saraujas muskuļi.
Reklāma
Terapijas ietekmē žirgtāk sāk strādāt tādi visnotaļ svarīgi dziedzeri kā prostata un rezervuāri, kur spermatozoīdi uzkrājas. Tie tiek spēcīgāk izsviesti, palielinās to daudzums (bet ne kvalitāte) un kustīgums, līdz ar to arī pastāv varbūtība, ka kāds šajā "astaiņu" barā izrādīsies apaugļot spējīgs. Pēc hormonālās terapijas kursa spermatozoīdi var kļūt sliktāki, nekā bija pirms. Turklāt palielinās prostatas vēža attīstības risks.
Daži ietekumi ko darīt un ko nē.Nedrīkst ilgstoši sēdēt karstās vannās vai katru dienu iet pirtī - spermatozoīdiem netīk krasas temperatūras svārstības. Lai cik ļoti negribētos apmeklēt ārstu, to darīt tomēr vajadzētu, lai savlaicīgi varētu diagnosticēt slimību, kuru simptomus variet nepamanīt.
Nedrīkst valkāt apspīlētas apakšbikses. Lai notiktu normāla spermatozoīdu veidošanās, sēkliniekos ir jābūt 1-2 grādus zemākai temperatūrai nekā vispārējā ķermeņa temperatūra.Nēsājot apspīlētas apakšbikses, sēklinieki tiek piespiesti pie ķermeņa, tātad atrodas karstākā klimatā, nekā tiem vēlēts atrasties, tas attiecas arī uz sauļošanos. Sēkliniekos mehāniski tiek nospiesti asinsvadi, rodas asins sastrēgums un skābekļa trūkums. Arī tas traucē spermatozoīdu veidošanos un labvēlīgus apstākļus ādas sēnīšslimību attīstībai.
Reklāma
Narkotiskās vielas, marihuāna (hašišs) vai tautā sauktā zālīte - rada spermatozoīdu attīstības traucējumus - veidojas patoloģiskas formas spermatozoīdi, kas nav spējīgi apaugļot olšūnu. Šādas spermas "izārstēšana" praktiski ir ļoti grūti iespējama. Tāpēc pirms sāc lietot šīs vielas padomā par iespējamām sekām!
Ceru , ka noderēs. Paldies . :)