Šī ir lielākā pasaules ala, kura plašuma ziņā pārspēj visas līdz šim atklātās alas un piedāvā dabas skatus kas izskatās kā izkāpuši no zinātniskās fantastikas filmas.
Son Doong – pasaulē lielākā ala7
Šī ala atrodas Vjetnamā, Quang Binh provinces nacionālajā parkā, kura nosaukumu baidos tulkot jo tas ir Vjetnamiešu valodā.
Šo alu atklāja kāds tuvēja ciemata iedzīvotājs vārdā Ho Khanh 1991.gadā, bet plašāku publicitāti pasaulē šī ala ieguva pēc 2009.gada kad tur tika veikta ekspedīcija. Šo ekspedīciju veica Britu pētnieku grupa Howarda Limberta vadībā, kuri arī bija pirmie kas tā īsti aptvēra šis alas vērienīgumu.
Alas nosaukuma ”Son Doong” skaidrojama nozīmē ir „Kalnu upes ala”.
Šī ala radās apmēram pirms 2-5 miljoniem gadu upes ūdeņiem iekļūstot kalnā iežos un laika gaitā vājākos iežus izskalojot, tā pakāpeniski izgrebjot vienu no vērienīgākajām alām pasaulē.
Son Doong ir 9 kilometrus gara, 150 metrus augsta un 200 metrus plata. Šī ala ir apmēram divreiz lielāka par Brieža alu (Deer Cave) Malaizija, kam līdz šim piederēja lielākas alas tituls.
Ala ir tik liela, ka tajā vietām ir džungļi ar savu ekosistēmu un dažam dzīvnieku sugām kas raksturīgas tikai šai vietai. Džungļiem šeit ir izdevies attīstīties vairākās vietās – tas ir vietas kur iekļūst saules gaisma.
Tai pat laikā liela daļā alas valda piķa melna tumsa, pēc ekspedīcijas dalībnieku vārdiem ”Ja Jūs uzvilktu pāri galvai guļammaisu, vai izslēgtu bateriju Jūs nemanītu atšķirību[...]”.
Kā arī alā ir upe, kurā ir pietiekoši liela lai pa to brauktu ar laivu, vai arī nopeldētos. Tiesa ūdens temperatūra tik dziļi alā nav nemaz tik liela, kas Jūs varētu atturēt no idejas par peldēšanos.
Šajā alā Jūs varētu ietilpināt veselu pasažieru lidmašīnu, praktiski jebkurā tas vietā. Tiesa pieņemot faktu, ka Jūs spētu tur nogādāt vienu.
2013. gadā pirmoreiz šajā alā tika atļautas tūristu ekskursijas un ja gadījumā arī Jūs vēlaties apmeklēt šādu ekskursiju, tad Jums vajadzēs 3000 dolārus+ ceļa naudu. Kā ari pamat zināšanas alpīnismā, un būt spējīgam pārvietoties pa vidi kas lielā mērā salīdzināma ar „Stipro skrējiena” trasi. Pati ekskursija, vai pat pareizāk sakot ekspedīcija pa alu aizņem 6 dienas.