Latvijā šobrīd dzīvo aptuveni 2,2 miljoni cilvēku. Katrs no viņiem dienā nospļaujas vidēji piecas reizes. Sanāk 11 miljoni spļāvienu dienā. Nedēļā tātad 77 miljoni, bet gadā – vairāk nekā četri miljardi. Un tomēr tieši viens konkrēts 16. martā raidīts spļāviens ir licis ietrīsēties vismaz divu Latvijā dzīvojošu nāciju sirdīm.
Slavenākie spļāvieni pasaules vēsturē.18
192
13
IV gadsimts pirms mūsu ēras: Diogēns demonstrē cinisma saknes.
Viens no pirmajiem slavenajiem spļāvējiem pasaules kultūras vēsturē ir sengrieķu filozofs-kiniķis Diogēns no Sinopes - tas pats, kurš dzīvoja mucā un atšuva Maķedonijas Aleksandru.
"Reiz kāds atveda viņu uz greznu dzīvokli un palūdza nespļaut, bet Diogēns, sirsnīgi atklepojies, iespļāva namatēvam sejā, paziņodams, ka nav atradis neglītāku vietu, kur nospļauties," - tā savā grāmatā Par slavenu filozofu dzīvi, mācību un izteikumiem raksta sengrieķu vēsturnieks Diogēns no Laertas.
Aptuveni mūsu ēras 30. gads: Jēzus siekalu dievišķais spēks
Mūsu pestītājs Jēzus bija slavens ar to, ka dziedināja daudzus kroplīšus, tostarp arī vairākus aklos. "Un, garām ejot, Viņš ieraudzīja cilvēku, kas no dzimšanas bija neredzīgs. (..) "Kamēr Es esmu pasaulē, Es esmu pasaules gaisma," teica Jēzus un spļāva zemē, taisīja no siekalām svaidāmo, uzlika šo svaidāmo uz viņa acīm un sacīja viņam: "Ej, mazgājies Ziloas dīķī!" Tad viņš aizgāja, mazgājās un pārnāca redzīgs." (Jāņa evaņģēlija 9. nodaļa.)
Reklāma
XVII gadsimta vidus: Siekalas sāk interesēt zinātniekus
Lai gan spļaut cilvēkiem paticis visos vēstures posmos, par siekalu izdalīšanos kā atsevišķu zinātnes nozari var runāt tikai no 1656. gada, kad Kromvela ēras apogejā zinātnieks Tomass Vortons sarakstīja grāmatu Adenographia, kurā pirmo reizi aprakstīti siekalu dziedzeru kanāli. Vortons rakstīja: "Hinc canalis dictus in os aperitur humorem salivem impertit", un kopš tā laika pasaule vairs nav tāda kā agrāk.
Aptuveni 1840. gads: Spļaujamtrauku ieviešana
Spļaudīties cilvēkiem ir paticis vienmēr, tāpēc tīri loģiska šīs tradīcijas paradigmas maiņa bija spļaujamtrauku ieviešana, kas ap 1840. gadu vienlaicīgi parādījās gan Anglijā, gan ASV - lielākoties tabakas zelētāju labsajūtai, tomēr tie bija parocīgi arī tuberkulozes slimniekiem, lai varētu izspļaut krēpas. Vēsturiski tā sanāca, ka tuberkulozi nomainīja gripas epidēmija, bet košļājamo tabaku - cigaretes, tāpēc spļaujamtrauku pastāvēšanas mūžs diemžēl nebija ilgs.
XIX gadsimta beigas: Ivans Pavlovs un siekalaini suņi
Ap 1890. krievu fiziologs Ivans Pavlovs sāka pētīt barības rīšanas funkcijas suņiem un atklāja, ka viņiem siekalas izdalās pirms barības uzņemšanas - viņš to nosauca par "psihisko sekrēciju". Pavlovs pilnīgi noteikti ir siekalām nošķiestākais zinātnieks vēsturē un tāpat kā Turgeņeva Gerasims ietilpst suņu nīstāko personu topā.
Reklāma
1912. gads: Īsa pamācība spļaušanā no kuģa
Nenogremdējamais laineris RMS Titanic pa jūru kuģoja tikai četras dienas, taču šajā laikā, kā mēs to lieliski zinām no Džeimsa Kamerona filmas, risinājās sirdi plosoša drāma. Tomēr bija arī jautri brīži, un viens no tiem ir fragments, kad Džeks (Leonardo di Kaprio) Rouzai (Keitai Vinsletai) mācīja, kā pāri kuģa bortam jāspļauj rūpīgi sakrekšķinātas siekalas. Šie kadri tad arī uzskatāmi par slavenāko spļaudīšanās epizodi pasaules kinematogrāfa vēsturē.
1927. gads: Ipolits Matvejevičs meklē 12 krēslus
"To vairs Ipolits Matvejevičs nespēja izturēt un ar kliedzienu "Ak varbūt?" sulīgi iespļāva tēva Fjodora labsirdīgajā sejā. Tēvs Fjodors nekavējoties iespļāva Ipolita Matvejeviča sejā un arī trāpīja." Šis fragments no Ilfa un Petrova romāna Divpadsmit krēsli liecina par to, ka tad, ja cilvēkam ir kāds noteikts mērķis dzīvē, tad jebkuri līdzekļi ir labi.
1977. gads: Spļāviens Pink Floyd fana sejā
Leģendārākais spļāviens pasaules rokmūzikas vēsturē no grupas Pink Floyd līdera Rodžera Votersa mutes izlidoja 1977. gada 6. jūlijā koncertā Monreālā. Viņš bija pārliecināts, ka fanu plosīšanās lielos stadionos atņem daļu mūzikas burvības, un arī šajā koncertā fani šāva raķetes, bet pašu mūziku neklausījās, tāpēc Voterss neizturēja un vienam no pirmās rindas iespļāva sejā.
Protams, viņš savu rīcību nožēloja un publiski skaidroja, ka šāda uzvedība tikai attālina Pink Floyd mūziķus no grupas faniem, veidojot starp viņiem milzīgu sienu. Tā drīz vien radās leģendārais konceptalbums par sienu - The Wall.
Reklāma
1990. gads: Siekalas futbola laukumā
Futbola vēsture zina daudzus leģendārus gadījumus, kad futbola laukumā viens sportists apspļauda otru (piemēram, Krištianu Ronaldu pret Robiju Sevidžu, Frančesko Toti pret Kristianu Poulsenu, Aleksandrs Frajs pret Stīvenu Džerardu un tā tālāk), tomēr vienu šādu incidentu eksperti izceļ kā visslavenāko.
Tas notika 1990. gada 24. jūnijā Pasaules čempionāta astotdaļfināla spēlē starp VFR un Nīderlandi. Holandietis Frenks Rijkārds jau no spēles sākuma provocēja vācu uzbrucēju Rūdiju Felleru, un spēles laikā viņu apspļaudīja. Šādas epizodes tiesnesim ir grūti pamanīt, tāpēc viņš bez žēlastības abiem spēlētājiem parādīja sarkanās kartītes (par šo incidentu sīkāk lasiet šeit).