Šoreiz raksts būs par to kādus instrumentus un kādus izgudrojumus veica pirms mūsu ēras. Jau 15 000 gadus pirms mūsu ēras cilvēki iemācījās lietot daudz dažādu instrumentu dzīves uzlabošanai piemēram adatas no kaula, vai apavus no zvērādas maisiem. Info par šo meklejiet zemāk.
Senie izgudrojumi10
Pirms apmēram 1 500 000 gadiem, mūsu senči sāka izmantot uguni pēc vētras kurā zibens iespēris kokā, un tā radās uguns. Pirmās norādes uz to ka Homo Sapiens senči izmanto uguni jau tik senā pagātnē ir atrasti austrumāfrikā, kur pierādījumi liecina, ka pašā sākumā cilvēki ir izmantojuši uguni, kura iegūta zibens spēriena rezultātā un vienkārši neļāvuši tai izdzist. Paši uguni iegūt iemācījušies tikai paleolīta periodā, kad tieši radās mūsdienu cilvēka tips jebšu Kromaņonas Cilvēks.
Vēlāk jau ap 850 000 gadu pirms mūsu ēras rodas pirmie astronomiski veiktie novērojumi kad cilvēks piecērš pastiprinātu uzmanību zvaigznēm, un saulei, lai spētu noteikt kad vislabāk sēt ražu. Mūsdienīgai astronomijai pamati radās krietni vēlāk apmēram 3000 gadu pirms mūsu ēras, kad Ķīnā, pievērsa uzmanību un pierakstīja un skaidroja aptumsumus, lai mazinātu cilvēku bailes no nezināmā.
Ap 160 000 Gadu p.m.ē cilvēks jau ir iemācījies dabu izmantot savā labā ir radušies pirmie ieroči kuri līdzīgi koka šķēpiem(Tādi atrasti Heidelbergas cilvēku apmetnē vācijā un tiek uzskatīti par vecākajiem) , un izmantojusi š'ķēpus zivju ķeršanai un medībām, kurus vēlāk izmantoja pārtikā un apavu veidošanā tiesa pirmie apavi bija no zvērādas maisiņiem kurus piestiprināja Kājām maisu veidā. Pēc vēl 100 000 gadu sāk izmantot mazas svilpītes savstarpējai saziņai medību laikā. Divas šada tipa svilpītes atrastas Lībijas teritorijā.
Apmēram 50 000 gadus pirms mūsu ēras kādam cilvēkam ienāk prātā pamēģināt saliekt lokanu zaru un sasiet tā galus ar isturīgu auklu no dzīvnieku cīpslām, tā radās pirmais Loks, tas bija ļoti primitīvs tāpat kā bultas ko izmantoja. Tikai apmēram vēl pēc 30 000 gadu šis instruments kļuva ''niknāks'' Taču līdz tam laikam medībās veiksme bija sastopama biežāk.
43 000 gadus pirms mūsu ēras rodas pirmais īstais mūzikas instruments, kaulā veidota flauta, no tās varēja izvilināt līdz piecām skaņām. Tādas atrastas Slovēnijas teritorijā, alās kurās mitinājušies neandertālieši,Interesantākais ka vēl līdz mūsdienām izmanto šādu skaņu gammu ko sauc par pentatoniku, piemēram tatāri Ķīnieši, vai vjetnamieši.
30 000 gadus pirms mūsu ēras cilvēki sāk lietot pirmos apgaismojuma ķermeņus, lampas kuras bija izveidotas vai izdobtas akmenī un pildītas ar dzīvnieku taukiem. Dakts izgatavota no dažādām šķiedrām ko ieguva no augiem, taču apgaizmes sistēma attīstījās ļoti lēni un pat senajā ēģiptē kas nemaz nav tik tālu no mūsdienām vēl bieži izmantoja šāda tipa lampas.
Šajā pašā laika posmā cilvēki sāk izmantot rotaslietas kuras iegust no mamuta ilkņiem un cietādiem matreāliem, piemēram gliemežvākus kā krelles vai akmentiņus, ap 30 000 g.p.m.ē notika daudz citu veidu atklājumu kā piemēram cilvēks sāk skūt bārdas izmantojot asas krama šķembas lai gan jāsaka tas bija neparocīgi jo šie skuvekļi ātri kļuva neasi. Turpretī Āfikas un Amerikas iedzivotāji bārdu dzīšanai kāpa vulkāna krāteros un izmantoja obsidiāna šķembas tikai 1 gt.p.m.ē. tika radīts dzelzs asmens bārdu skūšanai. Senajā romā mode skūties aizsākās 300 g.p.m.ē kad jaunieši skūties sāka 21 gada vecumā, un tas bija liels notikums cilvēka dzīvē, pēc bārddziņa apmeklējuma sākās liela balle, kur uz svinībām ieradās daudzi cilvēki, un noskūtos matus glabāja lādēs kā piemiņu par pilngadības sasniegšanu. Interesantākais, neskūti varēja palikt tikai karavīri un tie kas grasījās kļūt par filozofiem.
Vēl šajā laika posmā cilvēks iepazīst pirmās narkotiskās vielas pirmās vielas ko izmantoja šamaņi lai apdullinātos un redzētu vīzijas bija halucinogēni ko ieguva ēdot atrastas sēnesm rikai 2000 g.p,m.ē cilvēks sāk lietot opiju un tas ātri kļūst populārs ka ķīnā atver speciālas opija pīpētavas, miega magones no kurām iegūst opiju, morfiju, kultivēja ļoti daudz.
28 000 - 20 000 gadi pirms mūsu ēras bija nozīmīgi labībai jo tieši tajā laikā attīstijās labības kultivēšana pirmās norādes par tāda veida darbībām tika atrastas jaungvinejā kur viena no senākajām kūltūrām ko audzēja bijuši mieži. Vēlāk šajā laika posmā attīstās tēlniecība, pati senākā veida skulptūra nosaukta par veneru atrasta čehijā, pavisam maza sievietes figura.
ap 27 000 pmē cilvēks sāk sekot mēness ciklam un sāk veidot kalendārus kaut vai nemaz nezina vēl neko par rakstību. Francijā atrasts cilnis kas atēlo mēness dievieti, turot rokā mēnes sirpi kurā saskaitāmi 13 iegriezumi un kā mēs zinām vienā gadā ietilpst tieši 13 mēness cikli.
Beidzot 25 000 gadus pirms mūsu zināmajiem cilvēkiem, sāk izmantot bultu uzgaļus kuri atrasti izrakumos tunisā.
20 000 gadi pirms mūsu ēras - Rodas pirmās krāsnis kuras izmanto pārtikas gatavošanā, krāsnis ir veidotas tā kā apakšējā nodalijumā ir vieta oglēm un virs tā vieta kur uzlikt ēdienu, sākotnēji tās bija tikai akmens krāvumi taču par pirmās krāsns izgatavošanas vietu atzīst Ukrainu jo tieši tur atrastas vecākās krāsnis izrakumos. Mūsdienu krāsnīm līdzīgas parādījās tikai ap 2500 gadu pirms mūsu ēras ēģiptē, vēl ap šo laiku cilvēks iemācās izgatavot adatas un izmanto tās lai šūtu, adatas izgatavo no dzīvnieku kaula šķēpelēm. Un neskatoties uz primitīvo iedzīvi drēbes bija visai labi pašūtas.
Noslēdzoties 20 000 g.p.m.ē cilvēki sāk iegūt derīgos izrakteņus kad cilvēki sistemātiski iegūt kramu, vissenākās šāda tipa raktuuves atrastas Australijā un tās bijušas apmēram 60 metru dziļumā.
Okei paldies pa lasījumu šitam būs turpinājums pārāk gari tulkot vienam vakaram isāk sakot turpinājumā 18 000 - 9 000 gadu pirms mūsu ēras atklājumi ceru patiks šis raksts tik tālu.