Ēģiptes zeme tūkstošiem gadu pēc senās valsts varenības turpina piedāvāt arheologiem aizvien jaunus atradumus. Lūk, žurnāls “Planētas Noslēpumi” sniedz nelielu faktu apkopojumu par Senās Ēģiptes dzīvi.
Ēģiptes zeme tūkstošiem gadu pēc senās valsts varenības turpina piedāvāt arheologiem aizvien jaunus atradumus. Lūk, žurnāls “Planētas Noslēpumi” sniedz nelielu faktu apkopojumu par Senās Ēģiptes dzīvi.
Faraoni nekad neļāva apkārtesošajiem redzēt savus matus. Viņi pastāvīgi valkāja kroni vai galvas lakatu “nemezu” – tas ir svītrainais apmetnis leģendārajā faraona Tutanhamona maskā.
Senajā Ēģiptē krāsojās ne tikai sievietes, bet arī vīrieši. Krāsa acīm parasti bija zaļa (izgatavoja no vara) vai melna (izgatavoja no svina). Ēģiptieši ticēja, ka krāsojumam piemīt ārstnieciskas īpašības. Sākotnēji krāsošanos Ēģiptē izmantoja kā aizsardzību pret saules stariem un izdaiļošanās bija tikai sekundārs iemesls.
Ēģiptes faraonam Pepī II nepatika mušas. Tāpēc viņam līdzās allaž bija vairāki vergi, kuri bija viscaur nosmērēti ar medu. Gan mušas paēdušas, gan faraons laimīgs. Vergu sajūtas varam tikai mēģināt iedomāties.
Antibiotiku izmantošana iesākās 20. gadsimtā, taču Senās Ēģiptes tautas medicīnā sapelējušus pārtikas produktus vai vienkārši augsni ar pelējumu infekcijas slimību ārstēšanai izmantoja jau pirms 4000 gadu.
Senajā Ēģiptē bērni līdz pusaudža vecuma sasniegšanai nevalkāja vispār nekādu apģērbu. Siltais klimats apģērbu padarīja lieku. Pieauguši vīrieši valkāja svārkus, sievietes – kleitas.
Bagātie ēģiptieši valkāja parūkas. Zemāko kārtu ēģiptiešu mati bija gari un dažkārt sapīti bizēs. Bērniem līdz 12 gadu vecumam galvas noskuva, atstājot vien bizīti pakausī. Tā ar bērniem darīja vienā konkrētā nolūkā – lai neieviešas utis un blusas.
Nav zināms, kas un kad Sfinksai nodauzījis degunu. Saglabājies attēls ar Sfinksu bez deguna jau kopš 1737. gada, proti, 60 gadus pirms Napoleona ienākšanas Ēģiptē, kad “progresīvie” mazā ķeizariņa kareivji trenēja savas iemaņas, šaujot ar lielgabaliem pa Sfinksu. Vēsturiski precīzi zināms tikai viena cilvēka vārds, kurš Sfinksai nodarījis konkrētu kaitējumu, – tas bijis islāma klerikālis Saims al Dahrs. 1378. gadā viņu par to pakāra.
Senās Ēģiptes kareivji vienlaikus pildīja arī iekšējā policijas karspēka funkcijas, kā arī iekasēja faraonam nodokļus.
Senie ēģiptieši ticēja, ka zeme ir plakana un apaļa, savukārt Nīla tek cauri tās centram.
Katrā Senās Ēģiptes dievnamā bija ierādīta speciāla vieta faraonam, no kurienes viņam vajadzēja pildīt savus pienākumus. Protams, visiem dievnamiem nepietika faraonu, tāpēc attiecīgo svēto vietu ieņēma konkrētā dievnama augstākais priesteris.