Šo rakstu vēlējos veidot, jo šausmu filmas mūsdienās netiek augstu vērtētas. Labu filmu ir labi jāmeklē, tāpēc ir interesanti, kādas problēmas šo žanru ir piemeklējušas? Tāpat es gribētu pārbaudīt savas zināšanas par kino nozari. Sāksim ar vēsturi.
Šausmu filmu vēsture. I7
Pirmsākumi
Pirmā šausmu filma bija franču iluzionista filmiņa “Nolādētā pils”. Filmu uzņēma 1886. gadā un cilvēki bija vairāk izbrīnīti nekā nobijušies. Lai nu kā, tajā ir redzams vampīrs, nesaprotami notikumi un skelets. Filma bija apmēram 3 minūtes gara.
Ar gadiem filmas kļuva garākas, līdz divdesmitajos gados vācieši uzņēma “Doktora Kaligāri kabints” un divus gadus vēlāk “Nosferatu” . Tās ir pirmās pilnmetrāžas šausmu filmas. Protams, mēmās. “ Kaligāri kabinets” bija stāsts par hipnotizētāju, kas izmantoja mēnessērdzīgo, lai tas pastrādātu slepkavības. Bet “Nosferatu” bija Drakulas adaptācija. Vārds bija nomainīts, lai nepārkāptu autortiesības. Autors bija miris, bet sieva, kurai piederēja autortiesības, iesūdzēja režisoru tiesā, kur viņa arī uzvarēja. Tiesa lēma, ka visas kinolentes ir jāiznīcina, bet tas neizdevās, jo filma bija jau iepriekš izplatīta.
20.Gadsimta sākums
1925. gadā šausmu filmām pievērsās amerikāņu kino kompānija “Universal”, izlaižot “Operas spoku”. Filma guva labus panākumus, gūstot 2 miljonu peļņu, (mūsdienās 27 miljonu dolāru). Tuvākajos gados tika radītas 28 filmas ar ikoniskiem monstriem kino vēsturē: Drakulu, Frankenšteinu, Mūmiju, Neredzamo cilvēku, Vilkaci. Un vēl viena “Operas spoks” filma 1943 gadā.
“Universal” izlaida arī citas šausmu filmas, bet tās neguva tādus panākumus kā iepriekš minētie monstri.
20. gadsimta vidus.
Mazbudžeta filmās savulaik ar monstra tēla veidošanu īpaši neaizrāvās. Dzīvnieku palielināja milzu izmēros, un monstrs bija gatavs. Kā tika izskaidrots šis lielais sižeta pagrieziens? Bija sākusies kodolēra, visu varēja izskaidrot ar atombumbām. Dažreiz ar brīnumainu ķīmiju. Gadsimtā otrajā pusē pat NLO. Bet mūsdienās ģenētika. Lai nu kā, atombumbu radiācija ir vispopulārākā. Tā radās “Piranja” , “Tarantula!” un “Tie!” (filma par gigantiskām skudrām).
Vēsturē visatpazīstamākie palika “King Kongs” un “Godzila''. Abas īpaši patīk diktatoriem. Hitleram patika ,,King Kongs”, bet Ziemeļkorejas līderim Kimam Čeniram patika “Godzilla”. Tik ļoti, ka viņš nolaupīja kādu Dienvidkorejas režisoru, lai tas uztaisītu rimeiku pēc viņa gaumes. Protams, ka režisēšanas darbos iesaistījās pats Kims, kas Ziemeļkorejā esot plaša mēroga speciālists. Nolaupītais režisors pēc uzfilmēšanas aizbēga.
20. gadsimta beigas, fantastikas ienākšana.
Attīstoties tehnoloģijām mainījās arī šausmu filmas. Pievienojot zinātnisko fantastiku tika radīti “Svešie” un “Plēsoņa”, abās filmās cilvēki ir bezspēcīgi pret augti atīstītiem citplanētiešu monstriem. “Svēšajos” izdzīvo tikai Sigurnijas Vīveres attēlotā kosmonaute, Plēsoņa no labi trenētas karavīru vienības izglābjas tikai Arnolda Švarcnēgera attēlotais pulkvedis Dačš.
Bet gadu vēlāk grupa jauniešu astoņās dienās rada jauna veida filmu žanru. “Found fotage movie” tulkojumā atrastu videoierakstu filmas. Tās ir filmas kuras sastāv no videoierakstiem, ko filmē paši galvenie varoņi. Šīs filmas gadījumā bija stāsts par jauniešiem, kas meklē raganas. Jaunieši pazūd, bet tiek atrasta viņu videokamera, ar kuru viņi ir filmēja, savas dzīves pēdējās minūtes.
Bīstami maniaki
20. gadsimta otrajā pusē sāka veidoties jauns žanrs šausmu filmās. 60. gados nāca klajā pirmās divas “Slasher” filmas. Žanrā galvenais ir brutālas slepkavības, kuras arī tiek atainotas. Pirmā filma bija “Lūriķis” , kur slepkava filmēja savas sieviešu slepkavības. Otrā labāk zināmā filma bija “Psiho” . Sekretāre, kura nozaga 40,000 dolāru (mūsdienās 300,000$) tiek nogalināta un pēc tam atrasta mirusi viesnīcas numuriņā.