Talasofobija ir termins, kas apzīmē bailes no jūras vai liela izmēra ūdens krātuvēm. Un nav nekā neparasta, ka cilvēki izjūt bailes no jūrām un okeāniem, jo tajos mīt vieni no baisākajiem radījumiem uz mūsu planētas, no kuriem daudzi vēl nemaz nav atklāti.
Šausmas un pievilcība, kas sastopama okeānos13
Lielāko daļu no skābekļa, kas atrodams mūsu atmosfērā, saražo okeānos sastopamiem mikroorganismi - fitoplanktoni.
Fitoplanktoni dzīvo okeānu un jūru virsējos ūdeņos. Tāpat kā augi, arī šie organismi izmanto fotosintēzi enerģijas iegūšanai. Fotosintēzes blakusprodukts ir skābeklis. Domājams, ka fitoplanktoni saražo 50 - 58% no atmosfēras skābekļa, tādēļ labāk būtu nesabojāt šo smalko ekosistēmu.
Okeāni ir milzīgas un prātam grūti aptveramas ūdens krātuves.
2011. gadā National Geographic spekulēja par to, ka līdz pat 86% dzīvo organismu sugu pasaulē vēl nemaz nav atklātas. Tajā skaitā arī lielākie un neparastākie no īpatņiem, kas varētu būt sastopami okeānu dzelmēs. Kuur gan slēpjas visi šie neparastie un neatklātie dzīvie radījumi? Pārliecinoši lielākā daļa varētu dzīvot okeānos. Tas pats pētījums paredzēja, ka pasaulē ir vismaz 8,7 miljoni dzīvnieku sugu.
Cilvēki ir izpētījuši vien 5 - 7% no pasaules okeānu gultnes un mazāk nekā 1% no pašiem okeāniem.
Okeāni klāj 70% Zemes virsmas. Un tikai 5% no okeānu gultnes ir izpētīta pietiekami labi, lai to nebūtu kauns atzīmēt kartē. Tas nozīmē, ka 65% mūsu planētas virsmas, nav izpētītas un mums nav ne jausmas, kas tur varētu slēpties. Varētu padomāt, ka okeāna gultne ir vien ar smiltīm noklāts līdzenums, taču tā nav. Šī slēptā pasaule ir tikpat dažāda kā sauszemes reljefs.
Kanjoni, kalni un vulkāni, kas ir lielāki nekā sauszemē sastopamie - tas viss atrodas okeānos.
Ja kalna augstumu mēra no jūras līmeņa, tad augstākais pasaulē ir Everests, kurš sniedzas 8850 metru augtumā. Tomēr, ja kalna augstumu mēra no tā pamatnes okeānā, tad augstākais ir Mauna Kea - neaktīvs vulkāns, kura augstums ir 10210 metri. Tikmēr Zemčuga kanjons, kas atrodas Beringa jūrā, ir lielākais uz Zemes. Tā dziļums sasniedz 2600 metrus un tas ir dziļāks par Lielo Kanjonu ASV. Zemčuga kanjona tilpums ir 5800 km3.
Peldēšanas pieredze atklātā okeānā ir pavisam savādāka nekā pludmalē.
Okeāni ļoti dziļi. Ja tevi nesatrauc tas, ka zem tevis atrodas vairākus kilometrus dziļa bedre, kas piepildīta ar ūdeni, tad noteikti esi ļoti drosmīgs cilvēks. Taču ir vēl kāda īpatnība, kas atšķir peldi okeānā no peldes pludmalē. Lai kur tu arī nepaskatītos, līdz pat horizontam ir vienkārši ūdens, bet dzelme izskatās pēc melna tukšuma. Jau 10 metru dziļumā saules gaisma būs gandrīz izzudusi un apkārt pletīsies piķa melna tumsa, kurā var atrast visdažādākos dzīvniekus.
Piemēram, šādus kalmārus.
Okeānos atrodas 20 miljoni tonnu zelta.
Izklausās intriģējoši, vai ne? Taču problēma ir tāda, ka praktiski viss šis zelts ir izšķīdis ūdenī. Tās zelta atradnes, kas nav izšķīdušas, atrodas vairāku kilometru dziļumā un tehnoloģiski būtu ļoti grūti to visu izrakt. Vidēji vienā litrā okeāna vai jūras ūdenī atrodas 0,0000000013 grami zelta. Nākamreiz, kad plunčāsies pludmalē, atceries, ka tu peldies zeltā.
Atlantijas okeāna vidū atrodas 30 metrus augsta granīta klints, uz kuras pabijuši vien 20 cilvēki.
Šī klints atrodas 467 kilometru attālumā no Lielbritānijas krasta un 370 kilometrus no tuvākās apdzīvotās vietas. Klints ar nosaukumu "Rockall" ir viena no visizolētākajām vietām uz Zemes. Visilgāk uz klints ir pabijis Niks Henkoks 2014. gadā, kad nodzīvoja tur 45 dienas. Eksistē arī "The Rockall Club", kurā iekļauj tos, kas ir pabijuši uz šī vientuļā akmens.
Baltajām haizivīm ir sava pulcēšanās vieta ar nosaukumu “White Shark Cafe”.
Katru pavasari baltās haizivis pulcējas Klusajā okeānā vietā, ko iesaukuši par “White Shark Cafe”. Nav īsti skaidrs, kādēļ tās tā dara. taču visticamākie varianti ir pārošanās vai pārtikas meklējumos. Šī pavisam noteikti ir tā vieta, kur tu negribētu atrasties Aprīlī un Maijā. Tātad šobrīd...
Gadījumā, ja okeāns tev vēl aiz vien šķita jauka vieta.