Romiešu armijas struktūra11
Romiešu armijas "mugurkauls" jeb karavīrs. Dienēja divu veidu karavīri - pilsoņu(Legionary) un nepilsoņu(auxiliary) . Abiem bija jādod lojalitātes zvērests imperātoram.
Leģionāri pievienojās kājnieku vienībai 8 vīru sastāvā. Contubernium Mazākā organizētā vienība romiešu armijā. Pielīdzināms mūsdienu armijas nodaļai.
10 Contubernium vienības veidoja Century jeb rotu, kas sastāvēja no 80 cilvēku liela skaita. Katrai rotai bija standarta nesējs , kas nesa tās karogu vai tam līdzīgu atribūtu.
Signifer jeb standarta nesējs.
Tesserarius jeb sardzes komandieris. Atbildīgs par sardzi diennakts tumšajā laikā. Saņēma no komandiera watchword jeb paroli. Bija atbildīgs, lai tā netiktu izpausta personām kurām tā nav jāzin.
Optio jeb rupji pielīdzinot pēc mūsdienu armijas pakāpēm - lietnants. Viņš bija otra augstāka ranga persona aiz komandiera. Pienākumos ietilpa izpildīt komandiera pavēli, "pārņemt stafeti", kontrolēt uzdevumus, menedžēt personālu. Kā arī nesa atbildību par treniņiem un disciplīnu.
Centurion jeb romiešu armijas rotas komandieris.
6 rotas kopā veidoja tā saukto Cohort. Interesanti ir tas, ka nebija tāda persona, kurai būtu pakļautas visas 6 rotas jeb century. Bet tā vietā, kaujā viņus vadija pieredzējušākais komandieris no sešām rotām. Tā bija desmitā daļā no leģiona.
Es teiktu, ka pielīdzināms bataljonam.
Legion ietipst 10 cohort. Pirmais cohort ir salīdzinoši lielāks par pārējiem, jo tajā ir 800 vīru un parasti tas nesa leģiona simbolu - ērgli. Piecas dubultās rotas, standarta 6 vietā. Leģiona augstāka ranga persona bija Primus Pilus. Pēc teorijas 1 cohort sargāja leģiona komandieri. Kā arī Primus Pilus piedalijās stratēģijas plānošanā.
Pluss vēl tajā ietilpa 120 vīru liela kavalērija equites legionis.
Tā tad leģions - 6000 vīru.
Praefectus castrorum bija trešais augstākais leģiona komandieris. Bija atbildīgs par ekipējumu leģionā un tā modernizāciju, celtniecības darbiem, organizāciju. Viņš arī pārraudzija vai leģiona karavīri tiek atbilstoši trenēti.