Vasara, tu ar savu skautu grupu dodies pārgājienā. Savu galamērķi būsiet sasnieguši, kad VISI grupas biedri būs nonākuši punktā X. Elementāri. Izdarīsim pāris apgalvojumus:
1) Jūs sākat punktā Y
2) Jums visiem jānonāk punktā X, lai galamērķis būtu sasniegts
3) Jūs grupā esat, pieņemsim, 10 cilvēki: A, B, C,...,J.
4) Ja negribat, lai vilks ar kādu no Jums izrīkojas kā ar Sarkangalvīti, Jums jāiet smukā kollonā un apdzīt nedrīkst
5) J ir diezgan korpulents čalis ar smagu mugursomu un iet kollonas beigās
6) A ir relatīvi sportisks čalis un tur riktīgi labu tempu
7) Pārējo jauniešu tempi ir atšķirīgi (lasīt: daži ātrāki, daži lēnāki)
8) Ik pa brītiņam kādu apstājas, lai sasietu kurpes, bet tie, kas iet aiz viņa, apdzīt viņu vienalga nedrīskt (lasīt 4. punktu)
9) Jūs, būdami baigie umņiki ieliekat čali A kollonas priekšā. Kā bijis nebijis, pārējie jaunieši arī ir sarindojušies pēc tempa pakāpes. Ātrākais priekšā, lēnākais beigās. Skan baigi sakarīgi, ne?
Paturiet prātā to, ka X tiks sasniegts, kad visi būs nonākuši punktā X. Tad nu grupa dodas ceļā. Visi iet raitā solīti (pieņemsim, ka secība ir: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J). Tā kā atrākie čaļi ir priekšā, bet tormazi ir beigās, tad palēnām starp čaļiem sāk veidoties atsarpes, jo lēnākie nespēj turēt līdzi ātrākajiem. BET, tad notiek kaut kas negaidīts. Čalim D pēkšni atsienas kurpe un viņš apstājas. A, B un C turpina ceļu, bet E-J gaida, kamēr D būs gatavs turpināt ceļu, jo apdzīt nedrīkst. Starp {A, B, C} un {D-J} atsarpe palielinās. Bet ātrākie no grupas D-J iet ātrāk, tādejādi lēnākie vēl jo vairāk sāk atpalikt no grupas A-B. Veidojas milzīgas atsarpes, un, neskatoties uz to, ka A galmērķī X nonāks jau plkst. 18:43, korpulentais J galamērķi Y sasniegs krietni vēlāk (un lēnākie būs stipri vairāk noguruši, jo viņiem būs jācenšas panākt priekšā ejošos, lai spraugas nebūtu), respektīvi, arī grupa sasniegs mērķi krietni vēlāk. A būs ieradies ātrāk, taču J būs ieradies vēlāk un būs afigenna noguris, bet komanda tā pat būs ieradusies tikai tad, kad J būs ieradies.
Taču situāciju varētu uzlabot. Kā? Pavisam elementāri. Liec lēnākos priekšā, bet ātrākos aizmugurē. Ātrākie mīs lēnākajiem uz papēžiem, tādejādi atsarpes neveidosies. Arī, ja kādam atšņorēsies kurpe un izveidosies atsarpe starp sākumu un beigām, ātrākie spēs panākt lēnākos, un atsarpes būs pazudušas (un ātrākie nebūs pielikuši papildus pūles). Komanda galamērķī nonāks J laikā, taču šoreiz neviens no komandas nebūs aizelsies kā vecs suns vai korpulentais J. Elementāri. Kāds šitam sakars ar ekonomiku? Palauzi galvu un padomā par to, kā vajadzētu darboties kompānijai, kura ražo kastes un, lai uztaisītu vienu kasti, tai ir jāiziet caur 4 stacijām (katrā stacijā citādākā laikā kasti apstrādā).