3

 80  1

Sveiki,

Es gribu pastāstīt par āfrikāņu rasu/ etniskām variācijām. Varbūt daži no jums ir dzirdējuši par Afrocentristu apgalvojumiem, ka Āfrikas kontinents etniski pieder tikai melnādaino rasu grupai, tāpēc lai izkliedētu šo apgalvojumu es gribu pastāstīt par Āfrikas kontinenta pastāvošām etniskajām grupām. 👩🏻‍🏫

Ziemeļāfriku jau vairākas tūkstošgades apdzīvo Berberu tautas, kuras pēc zinātnieku domām tur dzīvo vismaz 9000. gadu. Viņi ir ar gaiši brūnu ādas krāsu un tumšiem, gariem matiem. 👳🏽‍♀️ Acu krāsa varbūt gan brūna, gan zila vai zaļa. 👁 Arī slavenie mūri(Moore- angliski), kuri iekaroja Spāniju ap 10.gs, nāca no šīs grupas.
Vidusāfriku apdzīvo Bantu tautas( kā Yoruba). Šī grupa ir visizplatītākā šajā kontinentā. Cilvēki ir ar tumšu ādu, gari un būdīgi. Mati ir īsi un lokaini. 🙍🏿‍♂️Izteikti sejas vaibsti ar lieliem vaigu kauliem.
Kontinenta austrumdaļā melnādainie iedzīvotāji atšķiras no Bantu. Viņi tiek klasificēti kā Austrumāfrikāņi, kuri etniski nāk no valstīm kā Etiopijas, Eritrejas, Somālijas un daļēji kenijieši arī iekrīt tajā kategorijā. Viņiem ķermeņa uzbūve ir atšķirīga- daudz kalsnāka. Sejas vaibsti ir proporcionāli un smailāki. To var pamanīt skatoties uz etiopiešu modeli Liya Kebede un somāliešu modeli Waris Dirie. 👩🏿
Zemāk dienviddaļā dzīvo pigmeji. Viņi ir radniecīgi Bantu grupai, jo zinātnieki uzskata, ka pirms 20 000 gadiem viņiem bija kopīgs sencis, bet tad viņi atdalījās un pigmeji evolucionēja citādi. Bantu bija vairāk fermeri, bet pigmeji kā vācēji. Viņi apdzīvo biezos džungļus, tāpēc adaptējoties viņu auguma garums palika mazāks. 🦍🌳Mūsdienās viņu skaits ir mazs, jo Bantu migrācijas periodā daudzi tika vai nu nogalināti vai samaisījās ar viņiem.
Viena no vecākajām etniskām grupām ir San, Khoi Khoi un bušmeņu tautas, kuras apdzīvo kontinenta pašu dienviddaļu(Dienvidāfrikas, Namībijas un Botsvānas teritoriju). Zinātnieki uzskata, ka viņi ir vieni no visvecākajām cilvēces etniskajām grupām, jo ir pierādīts, ka viņi apdzīvo savas teritorijas jau daudzus tūkstošus gadu. Viņiem piemīt gaiši brūna āda, aziātiskas acis un īsi sprogaini mati.

Āfrikas kontinentā dzīvojošās etniskās grupas ir mainījušās imigrāciju un kolonizāciju dēļ. Viena no lielākām migrācijām bija, kad Bantu sāka izplesties no vidusāfrikas uz dienvidiem. Tas notika apmēram 2000 gadu atpakaļ. Bantu izspieda pigmejus no viņu teritorijas(mūsdienu Kongo valstīm un Tanzānijas) un Bušmeņus, San un Khoi Khoi no viņu(mūsdienu Dienvidāfrika, Botsvāna, Namībija). Tagad šīs grupas ir kā minoritātes un dzīvo atsevišķos reģionos.
Tad bija Barbarī(Barbary-angliski) verdzības periods, kad Ziemeļāfrikāņi paverdzināja eiropiešus un melnādainos āfrikāņus, tāpēc daudziem ziemeļāfrikas iedzīvotājiem ir ,,gēnu piemaisījums” no šī verdzības perioda.
Vēlāk notika Eiropas kolonizācija, un tad Āfrikas kontinentā iebrauca citas etniskās grupas kā eiropieši, indieši, pat ķīnieši. 👳🏾👲🏻 Par piemēru var minēt Dienvidāfriku, kur notika liels migrācijas vilnis, kad kolonizācijas laikā tika ievesti vergi un strādnieki no citām zemēm kā Malaizijas, Nīderlandes un Indonēzijas. 👨🏼‍🌾

PS Šis ir īss apraksts par Āfrikas etniskajām grupām. Ceru, ka patika! 😌
Atvainojos, ja sanāca kādas gramatiskas kļūdas.

Pievienotie video

Par etnisko dažādību kontinentā.

Komentāri 3

0/2000

es neesmu rasists, bet cilvēkam ir jābūt baltam...

 2  2 atbildēt

  

 0  0 atbildēt