Dzirdot vārdus "Raganu svari" nak prātā inkvizīcija, sārti, uz kuriem dedzina nelaimīgas sievietes un tādā garā. Bet īstenībā XVII gs burvestībās apvainoto ceļš veda uz Holandes pilsētu Audervateru cerībā uz attaisnošanu.
Raganu svēršana20
1650 gadā Audervaterā ieradās teoloģijas students Nikolass Boremas, kurs aprakstīja viņu pārsteigušo raganu svēršanas procedūru. Burvestībās apvainoto ieveda Svaru palātā un nostādīja uz milzīgiem svariem, kuri parasti tika izmantoti, lai svērtu lielgabarīta preces. Ja svaru atzina par normālu, tad cilvēkam izdeva sertifikātu, kurš apliecināja, ka viņš visu atlikušo dzīvi ir nevainīgs sātana burvestībās.
Kad vēlās renesanses laikā visā Eiropā notika vajāšanas un raganu nāvessodi, Holandē situācija bija daudz labāka kā citās valstīs.
Agrāk pietika ar sūdzību, lai cilvēku apvainotu sakaros ar sātanu , un daudzi to izmantoja, lai novaktu biznesa konkurentus. Ja kādai saimniecei vistas bija dējīgakas vai kaimiņa alus darītavā valdīja lielāka rosība, skaudīgi kaimiņi tur redzēja nešķīstā pirkstu.
Visvairāk tika sievietēm. Sakaros ar sātanu apvainotās cietsirdīgi spīdzināja. Visbiežāk sievietes iesvieda ūdenī. Ja burvestībās vainotā sieviete nogrima, tad viņu atzina par nevainīgu un apglabāja kapsētā kā godīgu sievieti. Ja izķepurojās virspusē- tad viņa tika uzskatīta par raganu un notiesāta.
Vēl viens vainas noteikšanas veids bija svēršana. Skaitījās, ka lidojošā slota spēj noturēt 99 mārciņas smagu sievieti. Ja sieviete bija smagāka, viņu attaisnoja.
Svaru palāta Audervaterā bija slavena ar to, ka svēršana tur noritēja godīgi, tāpēc XVII gs uz turieni plūda cilvēki no visām Eiropas malām. 1624. gada hronikā minēts, ka burvestībās apvainota sieviete uzrādīja sertifikātu no Audervateras un tika attaisnota.
Vietējie ierēdņi ļoti sargāja savu reputāciju, tāpēc svari vienmēr rādīja pareizu rezultātu. Bez visa cita šī procedūra ienesa pieklājīgus ienākumus un dāsni papildināja pilsētas kasi. Lai nosvērtos un saņemtu sertifikātu, bija jāmaksā. Birģermeistaram, tiesnešiem un vēl klerkiem no visa šī pasākuma tika pat ļoti prāva naudiņa. .
Leģenda vēsta, ka tiesības piešķirt sertifikātus Audervateres pilsētai esot piešķīris imperators Kārlis V. Laikā, kad Audervaterē esot ieradies Kārlis, uz Audervateri esot atvesta meitene, kuru svēruši citā pilsētā un atzinuši par raganu. Audervateres svari esot parādījuši patieso rezultātu un meitene atzīta par nevainīgu. Pēc šī gadījuma imperators devis pilsētai tiesības piešķirt nevainības sertifikātus.