Sveiki, spocēni!
Šoreiz raksts par lietām, uz kurām paskatoties, pirmais jautājums varētu būt: "Kas tas vispār ir??"
Jauku šo dienu! :)
Sveiki, spocēni!
Šoreiz raksts par lietām, uz kurām paskatoties, pirmais jautājums varētu būt: "Kas tas vispār ir??"
Jauku šo dienu! :)
Ierīce blusu ķeršanai
Ierīces iekšienē tika ievietots kaut kas garšīgs un tad gaidīja, kad laupījums pats ieradīsies :) Ierīce bija populāra starp sievietēm, kuras veidoja sarežģītas un augstas frizūras, tā tika ievietota zem parūkām.
Figūriņa, uz kuras tika parādīta sāpošā vieta
Tā kā tā laika ārstiem nebija ļauts pieskarties augstdzimušajām pacientēm, slimību diagnostikai tika izmantotas speciālas lelles. Atkarībā no iestādes statusa, lellēm tika izmantots atšķirīgs materiāls - ziloņkauls, koks, perlamutrs.
Skrāpis ķermeņa attīrīšanai
Kad vēl neeksistēja ziepes, želejas un šampūni, senie romieši sviedrus un netīrumus no ķermeņa notīrīja ar šādiem skrāpīšiem.
Ierīce vētru paredzēšanai
Reiz anglis Džordžs Merieuzers pamanīja, ka dēles, tuvojoties vētrai, kļūst agresīvākas. Viņš nolēma izveidot ierīci, kura paredz tuvojošās vētras. Viņš izmantoja 12 pudelītes. Katrai no tām piesēja metāla aukliņu, kuru nostiprināja ar vaļa ūsu. Jūtot tuvojošos vētru, dēles rāpoja uz augšu, aizskāra ūsu un iekustināja āmuriņus, kuri sāka zvanīt.
Tosteris
19. gs. cilvēki bieži izmantoja mūsdienu tosterim līdzīgu iekārtu. Tā popularitāte ļāva ierīces veidotājiem izpausties dažādos veidos un stilos. Visdārgākie modeļi bija aprīkoti ar keramisku kodolu un dubultām sieniņām. Standarta modeļi izskatījās pēc metāla piramīdām ar caurumiņiem.
Ierīce ložu izņemšanai
Varētu šķist, ka tā ir diezgan vienkārša un noderīga ierīce, taču realitāte ir mazliet savādāka. Ar to tiešām bieži izdevās izvilkt no ķermeņa lodes, taču cietušie nereti mira no sāpju izraisīta šoka un infekcijām.
Dūmu klizma
Atsķirībā no parastās klizmas, slimniekam lejasdaļā tika ievadīti tabakas dūmi. Tika uzskatīts, ka tā palīdz ārstēt miegainību, saaukstēšanos un atdzīvina noslīkušos.
Mākslīgā dēle
Dēļu derīgo īpašību dēļ tās savulaik gandrīz pilnībā izzuda. Lai samazinātu dēļu izmantošanas apjomu, 1840. gadā tika radītas mākslīgās dēles. Arī reklāmas tika pamatīgi izmantotas - līmēja neskaitāmi daudz plakātu, ar kuriem centās pārliecināt mākslīgo dēļu noderību medicīnā.
Sālnīca
Pareizāk gan būtu teikt - etiķnīca :) 19.gs. augstdzimušās sievietes regulāri ģība. Galvenais iemesls tam bija neticami ciešās korsetes, arsēna un svina izgarojumi tapetēs, kā arī nepatīkami aromāti pilsētas ielās. Lai kaut mazliet glābtos no neplānota ģībšanas momenta, dāmas nēsāja līdz trauciņus, kuros atradās etiķī samērcēts auduma gabaliņš.
Apģērbs lāču medībām
Ņemot vērā kažoka un gaļas vērtību, lācis bija vērtīgs medījums. Tomēr notvert savvaļas lāci nav viegls uzdevums, tādēļ šāds neērts, taču izturīgs apģērbs ļāva izvairīties no lāča kodieniem un ķepu sitieniem.
10.ari tagad noderetu sievietem,drosham pastaigam ,,beglju,, apdzivotos rajonos...
Man dēles nepatīk (fobija) un neticu viņu visādām izreklamētām īpašībām, izņemot gadījumus, ko es teicu (asinscirkulaciju atjaunošanai). Pie tam, diezgan sen bija raksts par hirudoterapiju, kur hirudoterapeits apgalvoja, ka pie mums dēles nedzīvo. Dīvaini, bet students būdams, mums profesors vienā grāvī noķēra pāris dēles (kolkā) - tādējādi noliedzot apgalvojumu. Vairāki studenti pieteicās pabarot dēles, tā es arī vēroju, kā un cik ilgi tās rij. Rij stundu, pēc tam izskatās, kā rakveres cīsiņi, varēja redzēt arī dēļu oranžās strīpas. Viens no studentiem pat noģība pēc dēļu pabarošanas. Brūces gan asiņo ilgi.
Dēlēm, kā asinsparazītiem vajag ievadīt antikoagulantus, lai brūce "neaizsērētos" un turpinātos asinsplūsma. Šī īpašība ir noderīga pēc kirurģijas, kad tiek piešūti atpakaļ norautie locekļi un jāatgriež asinsrite, pie tam arī mazinot tūsku (atsūcot asinis). Visas citas vielas dēlēm nekādas priekšrocības nedot, ja nu vienīgi pretsāpju (dēlem ir jāēd nevis "jāārstē" upuris).
Runājot par citu dzīvnieku īpašībām, tad nedzīstošu čūlu ārstēšanai izmanto arī mušu kāpurus, kuri izdala enzīmus, kas noārda nedzīvos audus un baktērijas (hm?). Tādējādi attīrot čūlas (filmā Gladiators bija viena epizode) un ļaujot tām sadzīt.
Nezinu par tām dēļu "labajām" īpašībām. Vienīgi zinu, ka tās ir noderīgas asinscirkulāciju atjaunināšanai (pēc locekļu piesiešanas amputācijas dēļ u.c.). Pārējies vairāk ir BS.
Tai laikā bija populārs uzskats, ka slimības un nelabumu izraisa vecas (iestāvējušas) asinis, un vajag nolaist.