Apžēlošana ir viens no pretrunīgākajiem aktiem, kādu prezidents jebkad veiks. Galu galā, kurš gan nebūs nikns, ja prezidents no apcietinājuma atbrīvos notiesātu noziedzinieku. Šajā rakstā aplūkosim pretrunīgākās apžēlošanas ASV politiskajā vēsturē.
Pretrunīgākās apžēlošanas ASV politiskajā vēsturē11
Džimijs Kārters apžēlo no obligātā militārā dienesta aizbēgušos. Savā otrajā darba dienā ASV prezidenta amatā 1977.gada 21.janvārī, Džimijs Kārters piepildīja vienu no saviem vispretrunīgākajiem kampaņas solījumiem, apžēlojot visus tos, kuri izvairījās no obligātā militārā dienesta Vjetnamas kara laikā, aizbēgot no ASV vai nereģistrējoties. Lai arī sākotnēji daudzi uz šo apžēlošanu lūkojās ar entuziasmu, veterānu grupas bija sašutušas. Daži kritiķi uzskatīja, ka apžēlošana izraisīs to, ka iesauktie nākotnē pārkāps likumu. Citi uzskatīja, ka šāda apžēlošana nerespektē tos cilvēkus, kas bija dienējuši Vjetnamas kara laikā. Lai gan apžēlošana bija beznosacījuma, tā attiecās tikai uz civiliedzīvotājiem. Tā neietekmēja tobrīd dienējošos karavīrus - apmēram vienu miljonu personu, kuri dezertēja Vjetnamas kara laikā.
Bils Klintons apžēlo pats savu brāli. Tikai dažas stundas pirms prezidenta amata nodošanas Džordžam V. Bušam, Bils Klintons apžēloja 100 amerikāņus. Starp tiem bija Rodžers Klintons Jaunākais, prezidenta Klintona jaunākais pusbrālis. Rodžers, kuram Slepenais dienests bija devis kodēto vārdu "Galvassāpes" dēļ viņa pretrunīgās uzvedības, 1985.gadā tika atzīts par vainīgu kokaīna glabāšanā un narkotiku tirdzniecībā. Šī apžēlošana izpelnījās nosodījumu un parādījās baumas par nepotismu. Neskatoties uz viņam doto otro iespēju, Rodžers acīmredzami no savām kļūdām nemācījās. 2016.jūnijā tad 59 gadus vecais Rodžers Klintons tika arestēts Losandželosā par braukšanu dzērumā.
Džeralds Fords apžēlo Ričardu Niksonu. Iespējams visbēdīgāk slavenākajā prezidenta apžēlošanā ASV vēsturē, viens prezidents apžēloja savu priekšgājēju. 1972.gada 17.jūnija agrās rīta stundās, apsargs veicot ikdienišķu apgaitu pa Votergeitas kompleksu Vašingtonā, atklāja, ka vairāku durvju slēdzenes ir aizlīmētas ar līmlenti. Kad ieradās policija, viņi arestēja piecus vīriešus, kuri bija ielauzušies ASV demokrātu nacionālās komitejas galvenajā ēkā. Viņi tika pieķerti dokumentu zagšanā un telefona sakaru pārtveršanas mēģinājumā. Pēc vairāku gadu izmeklēšanas varasiestādes atklāja, ka visi šie pieci vīri tieši vai netieši bija Niksona pārvēlēšanas komitejas darbinieki. Niksons bija centies slēpt sazvērestību, un ASV augstākā tiesa pavēlēja nodot viņa sarunu ierakstus Baltajā namā uz Kongresu. Ieraksti tiešā veidā atklāja to, ka Niksons zināja par ielaušanos un bija iesaistīts centienos to noklusēt. Saskaroties ar pavisam drīzu impīčmentu, 1974.gada 9.augustā Niksons paziņoja par atkāpšanos no amata, neatzīstot savu vainu. Niksona vietu ieņēma nākamais ASV prezidents Džeralds Fords. Vienu mēnesi vēlāk, 1974.gada 8.septembrī Fords piešķīra Niksonam pilnīgu, beznosacījumu apžēlošanu par jebkādiem noziegumiem, ko viņš, iespējams, izdarījis. Prezidenta Forda lēmums apžēlot Niksonu šokēja un sadusmoja nāciju. 1984.gada intervijā Fords atzina, ka nebija gaidījis tādu nācijas nosodījumu par viņa lēmumu.
Donalds Tramps apžēlo šerifu Džo Arpajo. Džo Arpajo, kurš nosauca sevi par "Amerikas stingrāko šerifu," 2017.gada vasarā tika atzīts par vainīgu noziedzīgā necieņā pret tiesu. Bijušais Marikopas apgabala šerifs Arizonā, tika notiesāts par tiesas rīkojuma ignorēšanu izbeigt nelegālo imigrantu apcietināšanas. Šī prakse īpaši skāra latīņamerikāņus. 85 gadus vecajam šerifam draudēja līdz pat sešiem mēnešiem cietumā. Tikai pāris nedēļas pēc viņa notiesāšanas, Arpajo kurš bija dedzīgs Donalda Trampa atbalstītājs 2016.gada prezidenta kampaņas laikā, saņēma apžēlošanu no prezidenta. Šī rīcība izpelnījās asu nosodījumu no pilsoņu tiesību aizstāvjiem, kuri to nosauca par "prezidenta aicinājumu uz rasismu". Arpajo apžēlošana bija pirmā, ko izdevis Donalds Tramps.
Gubernators Maiks Bībs apžēlo pats savu dēlu. "Gubernatora kungs, es lūdzu dzīvē vēl vienu iespēju. Es lūdzu otro iespēju būt par tādu vīrieti, kāds es zinu, ka varu būt." Tie bija Kaila Bība vārdi, kad viņš lūdza sava tēva piedošanu. Jā, tu izlasīji pareizi. Kails Bībs rakstīja savam tēvam - Arkanzasas gubernatoram Maikam Bībam par iespēju tikt apžēlotam. 2003.gadā jaunākais Bībs tika notiesāts par marihuānas glabāšanu ar nolūku to piegādāt. Viņš tika sodīts ar nauda sodu un trīs probācijas gadiem. Kad Kails tika arestēts, viņa tēvs teica:" Ja reiz viņš pārkāpa likumu, viņam par to ir jāsamaksā. Pret viņu ir jāizturas kā pret jebkuru likumpārkāpēju." Taču vēlāk gubernators Bībs mainīja savu viedokli. Apžēlodams savu dēlu viņš sacīja: "Bērni, kad ir jauni dara stulbas lietas. Viņš nebija izņēmums... Es viņu būtu apžēlojis jau labu laiku iepriekš, ja viņš būtu to lūdzis. Taču tas viņam prasīja laiku. Viņš bija nokaunējies."