Stāsts par plūdiem.
Stāsts par plūdiem.
No visiem dabas katastrofu upuriem 40% ir gājuši bojā plūdos. Tos izraisa spēcīgas lietusgāzes vai aizsprostu, aizsargdambju sabrukšana, ledus sastrēgumu sairšana. Nereti stiprs lietus liek upēm iziet no krastiem. Plaši upes radīti plūdi var turpināties ilgāk par mēnesi, sagraujot mājas un izpostot lauksaimniecības zemes. Ceļi un citas ar mākslīgo segumu klātas virsmas samazina infltrāciju (iespēju ūdenim iesūkties zemē), un tāpēc palielinās tā ūdens daudzums, kurš notiek pa virszemi. Aizsprosti un aizsargdambji, kas uzcelti, lai pasargātu no ūdens, var radīt mānīgu drošības izjūtu. Ja tie pēkšņi sagrūst, sekas parasti ir katastrofālas.
Pēkšņi plūdi sākas, kad īsā laikā nolīst pārāk liels ūdens daudzums. Lietusgāze kalnos var radīt plašus plūdus pat vairākus kilometrus attālos apvidos, kur debesis ir skaidras un nav ne miņas no lietus. Caur šauru kanjonu plūstošs ūdens ir gana spēcīgs, lai pārvietotu automašīnas, mājas un akmeņus. Tas noslaucīs visu savā ceļā. No šādiem plūdiem nav iespējams aizbēgt. Par laimi, diviem tūristiem izdevies paglābties no plūdiem, uzkāpjot augstāk drošībā.
Saules izkaltēta upes gultne un sausa grunts ir kā bruģis. Tā vietā, lai iesūktos zemē, ūdens plūst tālāk.
Kanjons kā piltuve.
Kalnos šauros kanjonos lietusūdens uzkrājas strauji. Kanjons līdzinās piltuvei: tas ir kā uzkrāj un paātrina ūdens plūsmu, kura brāžas lejup.
Ūdens enerģija.
Pēkšņos plūdos ūdens var pārvietoties ar ātrumu 16 km/h. Šāds ātrums līdzinās vēja ātrumam 1. kategorijas viesuļvētrā.
Plūdu apdraudētus apgabalus var pasargāt ar izturīgiem dambjiem. Kas spētu aizturēt vai ierobežot plūdu ūdeņus. Taču aizsardzības pasākumi vienā vietā var būt iemesls tam, lai celtos ūdenslīmenis blakusteritorijas, kur nav veikti drošības pasākumi.
Aizsargdambis.
Nostiprināti zemes vaļņi savalda upes, kuras bieži maina tecējumu vai regulāri pārplūst.
Dambis pret paisumu.
Zemās jūras piekrastēs dambji pasargā no spēcīgiem viļņiem un paisuma uzplūdiem.
Aizprosts.
Aizprosts ir kā mūris, kas aiztur vai regulē ūdens straumi plūdu apdraudētā upē.