Rjukana ir neliels ciematiņš Norvēģijā netālu no arktiskā loka. Sešus mēnešus gadā ciems atradās pastāvīgā tumsā, jo saules gaismu aizsedz augstie kalni. Vietējie iedzīvotāji tādēļ izdomāja kaut ko unikālu, lai nepaliktu bez dienasgaismas.
Pilsēta, kas uzbūvēja savu sauli!5
Rjukanā dzīvo aptuveni 3000 cilvēku un, pateicoties tā ģeogrāfiskajam novietojumam (ciemu ieskauj vien no Norvēģijas augstākajiem kalniem), to var uzskatīt par vienu no vietām, kas atrodas nekurienes vidū. Ciems sākotnēji kalpoja kā dzīvesvieta Norsk Hydro kompānijas darbiniekiem un to uzbūvēja 20. gadsimta sākumā. Izolēta no ārpasaules šī vieta ar laiku tomēr spēja izaugt par kaut ko vairāk nekā pieturas punktu strādniekiem, un 1996. gadā Norvēģijas valdība tai piešķīra pilsētas statusu.
Tomēr Rjukanu raksturo cita unikāla īpašība – laika posmā no septembra vidus līdz marta sākumam tur neiespīd saules gaisma. Rjukana atrodas ļoti tuvu polārajam lokam, tādēļ nav brīnums, ka ziemas mēnešos saule tur atrodas ļoti zemu pie horizonta, taču saule nenoriet līdz galam. Norvēģija atrodas pa pusei aiz polārā loka un pa pusei zem polārā loka. Rjukana ciems atrodas gandrīz pa vidu šai līnījai. Ciems atrodas ielejā un kamēr apkārtējās apdzīvotās vietas saņem dienas gaismu arī ziemā, Rjukanā 6 mēnešus gadā valdīja gandrīz pilnīga tumsa, jo kalnu ēnas pilnībā nobloķē saules gaismu.
Nolēmuši vairs nepaciest šādus apstākļus, Rjukanas iedzīvotāji izlēma izstrādāt projektu, kāds vēl nav veikts.
Viņi nolēma uz viena no kalna izvietot trīs milzīgus spoguļus, kas atstarotu saules gaismu tieši uz ciemu. Spoguļi atrodas 450 metru augstumā virs Rjukanas un ir iestatīti tā, lai sekotu līdzi saules ceļam pa debesjumu.
Atstarotā gaismā nonāk precīzi Rjukanas pilsētas centrā 600 kvadrātmetrus lielā platībā, no kurienes izkliedējas vairāk vai mazāk pa visu pilsētu.
Projekts izmaksāja gandrīz miljonu ASV dolāru, taču gandrīz 100 gadus pēc ciema uzcelšanas Rjukanas iedzīvotāji var baudīt saules gaismu visa gada garumā.