Daudzi zinātnieki ir aizdomājušiespar dabas parādību sniegs.Kas ir sniegpārsla,kā tā veidojusies,kamdēļ tādas formas? Portāls www. SnowCrystals.com ir apkopojis 5us zinātniekus kuriem ir izdevies atbildēt uz šiem jautājumiem.
Pieci zinātnieki,kas pētijuši sniegpārsliņas3
21
0
Johans Keplers (Johannes Kepler)
1611 gadā pētnieks izlaida savu traktātu par sešstūra sniegpārslām,šo varētu uzskatīt par pirmo tāda veida pētijumu kur tiek aplūkoti sniega kristāli.Keplers aizdomājās kamdēļ kristāliem ir vienāda seštūraina forma,šo fenomenu izskaidroja kas rodas pateicoties blīvam sfēru izvietojumam,kas veido seštūra kristālus.
Keplers pirmo reizi ieinteresējās par dabas veidotām sniegpārslas simetrijām,tik paskaidrot to nemācēja,tik pēc 300 gadiem zinātnieki spēj atbildēt uz Keplera jautājumu pateicoties rentgena kristalogrāfijai
Reklāma
Roberts Huks (Robert Hooke)
1665 gadā Huks laiž klajā daudz materiālus ar nosaukumu mikrogrāfija,darbā bij pievienotas bildes no visa ko pētnieks varēja ieraudzīt ar tā laika lielāko izgudrojumu-mikroskops.
Materiālos bija neskaitāmas bildes ar pilnīgu sniegpārslu simetriju,un ar pareizu sniega kristālu formu,šis atklājums izmainija tā laika uzskatus par sniegpārslām.
Vilsons Elvins Bentlijs (Wilson Alwyn Bentley)
Vilsons Bentlijs (1865-1931) bija amerikāņu fermeris,kas nodarbojās ar sniegpārslu kristālu fotogrāfēšanu,viņa kolekcijā bij vairāk kā 5000 uzņēmumi no kuriem 2000 tika publicēti viņa slavenajā grāmatā 1931 gadā ar nosaukumu "Sniega kristāli" starp citu pieejama esot ar šobrīd.
Un visbeidzot čalis kas pielika punktu uz i.
Ukičiro Nakaja(Ukichiro Nakaya)
Nakaja kļuva par pirmo zinātnieku,kas spēja izveidot sistemātisku mācību par sniega kristāliem.Tas kļuva par lielu sasniegumu sniega izpētes jomā.
Nakaja pēc specialitātes ir kodolfiziķis un 1932 gadā tika iecelts profesora amatā iekš Hokkaido-ziemeļu salas Japānā,veikt kodolizmēģinājumus jaunajā vietā nebija iespējams tamdēļ viņa uzmanību pievērsa sniegpārslas,izpētes materiāli uz Hokkaido salas netrūka.
Atšķirībā no Bentlija Nakaja knipsēja visas sastopamās pārslas,gan nesimetriskās,gan nevisai glītās.Pateicoties smagajam darbam un zinātniskajai pieejai,izdevās sastādīt detalizētu sniegpārslu katalogu.
Lielo triumfu Nakaja sasniedza ar mākslīgi veidotām sniegārslām dažādoos apstākļos,tas ļāva noskaidrot likumsakarības starp sniegpārslu kristāla formu un to veidošanos vidē.
Pēc pāris gadu darba zinātniekam nāca klajā grāmata ar nosaukumu"Sniega kristāli:dabīgie un mākslīgie" kas tika izdota 1954 gadā un ir apritē vēl šodien.Tajā tiek atklāti aizraujoši pētijumi kas sākās no nekā un beidzas ar uzmanīgu,cītīgu izpēti un sniegpārslu klasifikāciju-fenomenāla dabas parādība.