Persieši - šo noslēpumaino tautu daudzi pazīst tikai kā "tos džekus, kurus spartieši dažādos stilīgos veidos slaktē". Bet kas viņi bija (un vēl joprojām ir) īstenībā?
Izcelsme
Persieši cēlušies no pirmatnējām indoeiropiešu tautām, kas dzīvojušas Ziemeļkaukāzā, apmēram 4000 gadu pirms mūsu ēras - mums ir kopīgi senči. Apmēram šajā laikā indeiropiešu tautas sākušas izplatīties pa Eirāzijas stepēm līdz pat Eiropas vidienei rietumos, un Indijai austrumos, galvenokārt pateicoties kavalērijas izgudrošanai. Persieši ir viena no indo-irāņu grupas tautām - indieši bija tie, kas iebruka Indijas subkontinentā apmēram 2500 gadu pirms mūsu ēras, iznīcinot pirmatnējo, bet augsti attīstīto Dravīdu civilizāciju. Irāņi migrēja uz dienvidrietumiem, iekarojot Irānas plakankalni, un sasniedzot Mezopotāmijas austrumus apmēram ap 1600 (pirmie ieceļotāji) līdz 1200 (masveida migrācija) g.p.m.ē. Irāņu lielākā tauta bija medieši, pie kuriem visticamāk pirederēja arī persiešu cilts.
Valsts pirmsākumi
Medieši pamazām apvienojās lielā cilšu konfederācijā, pazīstamā arī kā "mediešu impērijā", kas iekļāva lielāko daļu Irānas plakankalnes. Dienvidrietumos vēl atradās reiz varenā Elamas valsts, un tās mediešu grupas, kas to iekaroja un asimilēja, bija pazīstamas arī kā "Parsava", jeb "pierobežas tauta". Viņi izveidoja nelielo Anšanas karalisti, kas skaitījās vasaļatkarīga mediešu impērijai, kas pamazām kļuva centralizētāka. Šajā laikā pasaulē varenākā bija Asīrijas impērija, kas regulāri karoja ar mēdiešu kavalērijas strēlnieku armijām. Persieši bieži piedalījās šajos karos.
Impērijas izveidošana - Kīrs Lielais un Kambīzs II
Sākot ar 7 gadsimta vidu, Asīrija sāka brukt. To veikli izmantoja Medieši, Līdieši (nejaukt ar lībiešiem) un Babilonieši, iekarodami visas brīvās teritorijas, un beigās galīgi iznīcinot asīriešus. Tādējādi visā Rietumāzijā valdīja 4 valstis - Medija, Babilonija, Līdija un Ēģipte. Anšanas karaliste bija vāja vasaļvalstiņa uz Medijas un Babilonijas robežas. Šādos apstākļos 559. gadā pirms mūsu ēras pie varas nonāca 17 gadus vecais Kīrs II. Viņš bija Anšanas vietvalža un Mediešu karaļa meitas dēls. N
Nonācis pie varas, Kīrs, būdams ambiciozs un jauns, nolēma, ka ar Anšanu viņam nepietiek. Tādēļ viņš iebruka kaimiņu provincē ar nelielu armiju, bez cīņas gāzdams tur valdošo brālēnu, un sāka pulcēt kareivjus. Mediešu valdnieks Astigss, kurš jau vienreiz bija licis sodīt Kīru ar nāvi, sapulcēja karaspēku un gatavojās karam. Kīrs tagad bija mazas valstiņas valdnieks pret lielāko impēriju kāda bija pastāvējusi līdz tam. Viņš izsūtija sūtņus uz citu pakļauto nelielo valstiņu galmiem, un noorganizēja sacelšanos. Pēc asiņaina kara, kas ilga vairākus gadus, Kīrs kopā ar sabiedrotajiem sakāva Astigsu, pārņemot varu impērijā. Viņš izturējās pret savu vectēvu ar cieņu, un pieņēma to savā galmā.
Tagad Kīrs valdīja pār visu Irānas rietumdaļu. Viņš izveidoja profesionālu armiju un 547. gadā sakāva Līdiešus; 539 gadā sakāva Babiloniešus. Tādējādi Ahemenīdu impērijā nonāca visa Anatolijas pussala un Mezopotāmija. Kīrs ir slavens ar to, ka bija žēlsirdīgs valdnieks, un ieviesa cilvēktiesību kodeksu. Pēc desmit gadiem, iekarojis daudzas austrumu skitu tautas, viņš krita kaujā pret Masagetu konfederāciju, 530. gadā p.m.ē. Kaut arī impērija vēl nebija sasniegusi lielāko platību, tā jau valdīja pār 30% pasaules iedzīvotāju
.
Viņa dēls Kambīzs valdīja tikai 7 gadus, to laikā iekarodams Ēģipti un Nūbiju. Viņš, visticamāk tika noslepkavots, un pēc viņa nāves impērija gandrīz sabruka.
Turpinājums sekos - ja kādu interesē, varu izveidot vēl vairākas daļas, par šo dinastiju vien.
P.S. Mans pirmais raksts, neesiet pārāk skarbi