Sveiki spocēni, šodien es jums vēlos pastāstīt par pasaulē bijušajiem vai esošajiem lielākajiem monopoliem. Nē, ne par spēli, bet gan par tādu monopolu, kur kādā jomā vienam uzņēmumam vai cilvēkam ir gandrīz pilnīga kontrole un ietekme. Patīkamu lasīšanu!
Pasaules vēsturē lielākie MONOPOLI7
Džons Rokfellers - pasaules vēsturē bagātākais vīrs vēl pirms monopola izveidošanas bija ieguvis krietnu bagātību jau ASV pilsoņu kara laikā, ''Stenfordas nafta'', uzņēmums, kurš tika dibināts 1870. gadā tikai gāja uz augšu un augšu, uzreiz esot ienesīgākais naftas uzņēmums Ohaio. Ar to nebija gana, viņš darīja visu lai iegūtu vairāk - taisīja slepenus darījumus, pieprasot atlaides piegādātājiem, samazināja konkurentu cenas, uzpirka konkurentus. Uzņēmums ražoja, pārstrādāja un tirgoja naftu, līdz pienāca laiks, kad tam vairs nebija konkurentu un tas kļuva par monopolistu. 1890. gadā šis uzņēmums jau pārstrādāja 88% iegūtās ASV naftas. Tajā pašā gadā ASV kongress pieņēma aktu pret monopolu. Pēc diviem gadiem šos jaunos pieņemtos likumus izmantoja arī pret šo naftas kompāniju, taču tikai 1911. gadā šis iespaidīgais uzņēmums sadalījās vairākos mazos, taču monopols valdīja joprojām - tos visus vadīja tas pats Džons Rokfellers. Īsta konkurence starp citiem uzņēmumiem radās tikai tad, kad Rokfellera radinieki pārdeva mantotās uzņēmuma akcijas. Svarīgi pieminēt, ka viņš bija nopelnījis ap 300-600 (šīs summas dažādos avotos atšķirās) MILJARDUS ASV dolārus un bija ASV pirmais iedzīvotājs, kura ienākumi pārsniedza miljardu.
19.gs beigās Āfrikas dienvidos tika atrastas dimantu raktuves, taču, pašsaprotami, vajag daudz resursus lai tos iegūtu. Šajā nozarē vēl bija darbs ar rokām, nekādas industrializācijas. Jāatzīst, ka vienmēr ir pastāvējis rasisms, tāpēc tajā laikā dimantu ieguvei tika nodarbināti ļoti daudz melnie strādnieki un viņus pēc darba pārbaudīja kailus (it īpaši atveres pārbaudīja, tāpēc baltie šādam darbam nemaz nepiekrita :D), lai pārliecinātos, ka viņi nav nozaguši kādu dimantu.
Tātad vairāk par lietu - kā jau tas ir noticis vairākkārt, ja kāds ziņo, ka tiek atrasts kāds dimants vai zelta gabals kādā reģionā, tur ieplūst ļoti daudz cilvēku ''laimes meklējumos''. Viens no šādiem cilvēkiem bija Sesils Rods. 1888. gadā viņš nodibināja uzņēmumu ''De Beers''. Viņš rīkojās gudri (der atcerēties, ka pirms tam bija pabeidzis Oksfordu), no sākuma pelnīja naudu piegādājot ūdens pumpjus raktuvēm, taču ar nopelnīto naudu nopirka vairākas mazas dimantu raktuves. Pagāja 17 gadi un viņam piederēja visas šā apgabala raktuves. Viņa bizness tik zēla un plauka, no raktuvēm tika izcelti neskaitāmi daudz dimanti un jau tajā brīdī bijušo mazo uzņēmumu īpašnieki ļoti nožēloja savu izvēli tos pārdot. Ar visiem šiem īpašumiem viņi kļuva par monopolistiem pasaules tirgū. 1902. gadā viņš nomira, ap to laiku viņa kompānija sagādāja 90% pasaules dimantu. Arī šobrīd viņiem ir ļoti ietekmīga loma dimantu tirgū, taču vairs nevalda monopols, kā arī viņu ietekme pēc jaunākās statistikas krītās jau pēdējos divdesmit gadus.
1901. gadā Džons Francis Queeny (negribu šo nepareizi latviskot) dibināja uzņēmumu - Monsanto - ar savu paša sakrāto naudu. Viņs kļuva zināms par divām lietām - ražotiem ģenētiski modificētiem organismiem un par bargu sodīšanu tiem, kuri nemaksāja par viņa ģenētiski modificētajiem organismiem. Ar viņa plaukstošo uzņēmumu viņš sasniedza, ka 80% ASV kukurūzas autortiesības pieder Monsanto (arī mūsdienās!!). Kompānija tā necieta, ka reizēm viņu sēklas izmanto arī kaimiņi cilvēkiem, kuri tos nopirkuši, ka viņi šos kaimiņus vajāja. Vēlāk gan uzņēmuma īpašnieki saprata, ka tas ir neprāts, tāpēc vienkārši prāsīja fermeriem parakstīt, ka viņi nedos kaimiņiem sēklas, kuras pirktas Monsanto.
1901. gadā divi cilvēki - Albers Gerijs un Džons Morgans savienoja trīs tā laika lielākos tērauda ražošanas uzņēmumus. Apvienošanās iespaidīgi sekmēja viņu ienākumus, līdz pienāca laiks, kad viņi kontrolēja 67% no ASV tērauda ražošanas, kā arī kļuva par pirmo kompāniju, kas pelnīja miljardu. Federālai valdībai tas nepatika, tāpēc viņi centās kompāniju izjaukt, taču tas nebija tas, kas šo uzņēmumu gandrīz nogremdēja. Visiem kompānijas īpašniekiem trūka īpašība domāt uz priekšu, kā arī tā laika stagnācija jeb pirktspējas samazināšanās, pieprasījums pret precēm. 2009. gadā uzņēmums saražoja mazāk nekā 10% ASV tērauda.
Un galu galā arī par pašu spēli. Ja tu nezināji, tad monopols nebija spēle, kas tika izveidota jautrības vai tamlīdzīgu lietu dēļ. Monopolu izveidoja Elizabete Megija, sieviete anti-monopoliste. Viņas mērķis bija parādīt cilvēkiem, ka monopols ir slikts, jo lai arī kā šo spēli spēlētu, beigās viens būs monopolists, kamēr pārējie nebūs pat ne tuvu līdzīgi, īsāk sakot bankrotējuši. Tā tas arī notiek dzīvē, taču dzīvē visi nav bankrotējuši, vienkārši ražošanas apjomos nav pat tuvu attiecīgajam monopolistam. Tāpēc bērni un ne tikai bērni atceraties, MONOPOLS IR SLIKTS!