Kas vieno žurnālu, lapu, salveti uz svētku galda un atnīku grāmatu bibliotēkā ? Protams, tās gatavotas no viena materiāla . Tāpēc lasi tālāk un uzzini inčīgas lietiņas par papīru
Papīra daba .1
Vārds ''papīrs'' cēlies no grīšļu dzimtas auga papirusa nosaukuma . Papīra pirmsākumi sniedzas 5. gadu tūkstoti p.m.ē, kad senie ēģiptieši papirusa niedres izmantoja kā rakstīšanas virsmu . Lai izgatavotu papirusu, vispirms augu novāca, nomizoja un sagrieza šķēlēs . Pēc tam šīs šķēles lika kārtās, dauzīja un nogludināja, līdz veidojās līdzenas, vienmērīgas sloksnes . Daudzu gadsimtus vēlāk tika izgudrots pergaments, kas ir īpaši apstrādāta kazas, aitas vai teļa āda .
Izgudro Ķīnā .
Pirmo īsto papīru sāka gatavot 1. gs. Ķīnā . Papīra izgudrotājs Tsai Luns ap 100. gadu sasmalcināja koka mizas šķiedraino daļu, kaņepājus un kokvilnas lupatas, ko izmērcēja ūdenī . No iegūtās masas iztecināja ūdeni, saspieda to plakanu, izžāvēja saulē un ieguva rakstīšanai piemērotu materiālu . Savu atklājumu Ķīna slēpa gadsimtiem ilgi, un tikai pēc apmēram 600 gadiem papīra izgatavošanas metodes sāka lēnām izplatīties citur pasaulē . Arī šodien Ķīnā izgudrotā papīra ražosanas metode joprojām kalpo par pamatu jebkura papīra izgatavošanā .
Papīrs no koka .
Papīra izejmateriālā ir jābūt šķiedrvielām, jo tās palīdz saturēt to kopā . Šķiedrvielas ir visu augu, arī zāles un koksnes galvenā sastāvdaļa . No koksnes papīru ražo celulozes rūpnīcās . Sagrieztie koka gabaliņi tiek vārīti cisternā ar ūdeni un dažādām ķimikālijām, iegūstot lipīgu pulpu . Pēc tam pievieno cieti, kalcija karbonātu, lai papīru padarītu izturīgāku un gaišāku . Un tad ar baltu krāsu un hloru masu balina .
Makulatūras jeb ''second-hand'' papīrs .
Videi draudzīgāks ir makulatūras papīrs, ko gatavo no pastrādāta lietot papīra un līmes . Šajā gadījumā nav jācērt koki, kā arī gaisā nenonāk celulozes izmeši . Pārstrādājot apmēram tonnu lietota papīra, var glābt vismaz 17 koku . Arī tu vari savākt izlasītos žurnāus, dokumentus, kartona iepakojumus un citus papīra izstrādājumus un nodot papīra fabrikai .
No zāles un džinsiem .
Papīru var izgatavot arī no zāles, salmiem, papardēm, siena, kokvilnas un kaņepēm . Ja gatavošanas procesā nejauc klāt citas izejvielas, iznāk 100% dabīgs papīrs, kas sadaloties vidē, nepiesārņo to . Papīrs ir izgatavojams pat no džinsa biksēm . To var gan salocīt, gan aprakstīt vai apzīmēt . Papīru gatavo arī no aļņu un ziloņu izkārnījumiem, un vizuāli tas neatšķiras no cita dabīgo materiālu papīra . Pievienojot dažādas izejvileas, piemēram, rožlapiņas, melno tēju, spīdumiņus, mežģīnes, auklas, pārtikas krāsvielas, kvēpus utt., var izveidot papīra rakstu .
Kas iekšā papīrā ?
*Balta krāsa .
*Koksnes vai kāda cita auga šķiedras .
*Ciete .
*Kalcija karbonāts .
*Hlors .
*Līme .
*Ūdens .
Skaidrojumi:
Celuloze: nešķīstoša sķiedrviela .
Pulpa: šķidra, mīksta bezformas masa .
Šādi izskatās papiruss .
Papiruss aug:
Vairākus tūkstošus gadu pirms mūsu ēras ēģiptieši papīru gatavoja no papirusa auga stiebriem .
Šādi izskatās pergaments .
Pergamentu
iegūst, apstrādājot dzīvnieka ādu .