Mums visiem no kaut kā ir bail – tas palīdz izvairīties no bīstamām situācijām un nepatikšanām. Šīs saprātīgās bailes sakņojas smadzenēs, tās piemita arī mūsu senčiem, lai spētu izdzīvot.
Bet bailes no papīra vai klauniem nav saprātīgas. Tās lielākoties saistītas ar iepriekšēju pieredzi vai izsaucis kāds, kam ir līdzīgas bailes. Ja bailes ir tik izteiktas, ka sāk šķist bīstamas, tās dēvē par fobijām.
Slavenas Fobijas
Pat slavenie un varenie no kaut kā baidās. Piemēram, Francijas imperators Napaleons Bonaparts esot cietos no alurofobijas – baidījies no kaķiem. Toties šausmu filmu režisors Alfreds Hičhoks baidījies no olām (ovofobija), bet psihiatrs Zīgmunds Freids nekad neceļoja ar vilcienu jo viņam bija siderodromofobija.
Populāras bailes
Dažas fobijas ir tik dīvainas, ka grūti saprotamas, piemēram bailes no puķēm vai bailes iziet no mājām. Bet citas ir visai pašsaprotamas, piemēram, klaustrofobija – bailes no iesprūšanas slēgtā telpā, piemēram, liftā vai tunelī. Kuram gan tur patīk?! Tāpat saprotamas šķiet agorafobija – bailes no plašuma un atklātām vietām, kur iespējams apmaldīties, neatrast ceļu uz mājām vai pat pazust.
Cīniņš ar bailēm
Bailes un fobijas var izraisīt dīvainu reakciju, piemēram, trīcēšanu, sirdsdarbības paātrināšanos un nelabumu. Tomēr lielākā daļa cilvēku spēj sadzīvot ar savām fobijām, vienkārši izvairoties no tā, kas viņus biedē. Piemēram ja tev ir bail no ūdensžurkām (lutrafobija), vienkārši netuvojies vietām, kur tās mājo. Bet reizēm, lai tiktu galā ar kādu fobiju, ja no tās nevar izvairīties, jālūdz palīdzība psihologam.