Pāris interesanti fakti, kas patiks.
Nepatīk ķīmija?67
Varbūt kādam Mendeļejeva tabula atgādina ķīniešu romānu, NASA slepenkodu, vieniniekus ķīmijā vai vienkārši bezjēdzīgu lietu, tad ievelc elpu un paskaties vēlreiz. Tabula ir maza un garlaicīga.Līdz slavenajām trepītēm visi metāli ir ļoti līdzīgi viens otram-sudraboti balti un divi rižiki- varš un dzelzs.Nemetāli veido cietas vielas vai divatomu gāzes,vēl mums ir inertās gāzes, kuras var iepildīt kādā gumijas caurulē un papriecāties. Apakšējās 2 rindas-(radioaktīvie/retie) vispār vari ignorēt, ar viņiem tā kā ar rūķiem- te viņi ir,te viņi nav.. Istabas temperatūrā ir tikai 2 šķidri elementi- broms un dzīvsudrabs. Nu vēl var pieskaitīt galliju, kuru var izkausēt vien pasildot rociņā.
Grafītam un dimantam ir vienāds sastāvs- tie abi satur tikai oglekļa atomus. Tomēr kādēļ tie ir tik atšķirīgi? Visu izšķir kristālrežģa uzbūve. Kā redzams, grafītā oglekļa atomi novietojušies tādās kā plātnītēs, veidojot slāņainu struktūru. Attālums starp šiem slāņiem ir samērā liels, tāpēc grafīts ir mīksts. Savukārt, dimantā oglekļa atomi kristālrežģī sapakoti ļoti blīvi, kas arī padara to par cietāko materiālu pasaulē.
Kā īsti tos zobus nobalināt? Nav jau noslēpums, ka fluors ir tas elements, kas balina zobus. Skaties uz iepakojuma-jo procentuāli lielāks fluora saturs (standartā 0.35%,bet profesionālajās vairāk),jo efektīvāka būs zobupasta. BET ja nav mērķa balināt,tad ikdienā nav ieteicamas fluora saturošās,īpaši bērniem.Fluors ir elektronegatīvākais elements,tāpēc arī tik iedarbīgs. IKDIENĀ pašas labākās ir augu valsts zobupastas no omītes vāktā herbārija & stuff. Lietojot tādas,pamanīsiet,ka rīta elpa nebūs tik nepatīkama kā pēc visiem kolgeitiem. Vēl ir dzirdēta metode berzt zobus ar sodu. Tā nav balināšana! Rodas efekts,ka zobi kļūst baltāki vien tādēļ,ka jūs noberžat arī emaljas aizsargkārtu,gluži kā jūs ar sodu beržat nodegušus kastroļus un sarūsējušas caurules.Emalja tiks noberzta,un jūsu zobi tiks pakļauti lielākām briesmām pēc nākamā kafijas uzbrukuma.
Kā ātri pagatavot antibakteriālu šķīdumu mājās? Vienkārši, ieliec ūdens traukā kādu zelta vai sudraba izstrādājumu un arī priekšmetu,ko vēlies dezinficēt. Zelts un sudrabs ūdenī nešķīst (šķīst,bet ļoti lēni,jo nav nešķīstošu vielu), tomēr ūdenī atradīsies sudraba vai zelta joni, kuri nonāvē baktērijas. Šādu ūdeni,protams, nav ieteicams dzert,jo zelts un sudrabs ir smagie metāli,kas kaitē ne tikai baktērijām,bet arī cilvēkam, loģiski.
Kāpēc mēs neresnējam no saharīna u.c mākslīgajiem saldinātājiem? Jo ne viss ir cukurs, kas ir salds. Normālie cukuri ir ogļhidrāti (mono un disaharīdi), kuri piedalās organisma vielmaiņā. sniedz mums enerģiju,siltumu,kalorijas-uztur pie dzīvības. Savukārt, mākslīgie saldinātāji vispār nav cukuri,bet citi sintētiskie vai augos sastopamie ķīmiskie savienojumi,kuriem ir salda garša, bet tie nespēj iekļūt mūsu šūnās-mēs neiegūstam kalorijas,bet izskalojam to caur nierīti kā kanalizācijas cauruli.Tikai bauda garšas kārpiņām, glābiņš diabētiķiem un tievētājiem.
Vai zināji, ka destilēts ūdens nevada elektrību? Ūdens taču vada elektrību (mazgājoties vannā iekrīt fēns). Elektrību vada jebkas, kas satur poz. vai neg. lādiņus.Krāna ūdens satur dažādus pozitīvos metāla jonus (dzelzs,magnijs,kalcijs) un negatīvos sāļu anjonus(hlorīdi). Šo piemaisījumu dēļ ūdens molekula sadalās kā H+ un OH-, visi tie kļūst par lādiņu nesējiem,kas dos un ņems elektronus. Destilēts ūdens ir attīrīts,nofiltrēts neko daudz nevar. Tajā brīvi peld H2O molekulas,un neko tu viņām nepadarīsi. Nevelti destilētu ūdeni sauc arī par DEJONIZĒTU ūdeni.