Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
4
111

100 Hirosimas - Černobiļas AES katastrofa, Ukraina . Tā tiek uzskatīta par vēsturē lielāko kodolkatastrofu ko izraisija cilvēks un ir viena no divām, kura novērtēta ar 7. līmeni pēc Starptautiskās kodolnegadījumu skalas

1986 gada 26 aprīlis Tonakt... Autors: Ciema Sensejs Nāves zona - Černobiļa
Attēls no: f8.pmo.ee
1.

1986. gada 26. aprīlis

Tonakt tehniski lieliskā stāvoklī uzturētās AES darbinieki pārbaudīja reaktora avārijas dzesēšanas sistēmu, apzināti atslēdzot avārijas drošinātājus, kam būtu automātiski jāpārtrauc eksperiments gadījumā, ja kaut kas noietu greizi.  44 sekundes pēc eksperimenta sākuma reaktors kļuva nekontrolējams. 1000 tonnu smagā plāksne, kas sedza ceturto energobloku, pēc sprādziena aizlidoja pa gaisu kā pūciņa, un reaktora grafīta apvalks aizdegās.  Sprādziena kopējā jauda vairāk nekā 100 reizes pārsniedza Hirosimā un Nagasaki izmantoto kodolieroču sprādzienu spēku. Rezultātā  no piesārņojuma cieta Baltkrievija, Ukraina un Krievija.

Pēc Černobiļas AES... Autors: Ciema Sensejs Nāves zona - Černobiļa
Attēls no: www.sargs.lv
2.

Pēc Černobiļas AES sprādziena, vakara gaismā un naktī Pripjatas iedzīvotāji, neapzināti saņemot milzīgas radiācijas devas, vēroja skaistās dažādo krāsu liesmas, kuras augstumā brīžiem pārsniedza dūmu stabus. Citi devās uz dzelzceļa tiltu ārpus pilsētas, no kura naktī pavērās labs skats. Visi tilta apmeklētāji saņēma nāvējošas radiācijas devu, kā dēļ vēlāk tas ieguva nosaukumu "Nāves tilts".

Lielākais posts pirmajās... Autors: Ciema Sensejs Nāves zona - Černobiļa
Attēls no: rekurzeme.lv
3.

Lielākais posts pirmajās nedēļās

Sprādziens no reaktora izsvieda kodoldegvielu un grafīta kontrolstieņu fragmentus, kas nokrita ap reaktora ēku, kā arī uz turbīnu halles un trešā reaktora ēkas jumta.  Sprādziens kodolreaktorā bija milzīgs, tomēr lielākais posts, ko nesa radiācija, norisinājās pirmās dažas nedēļas pēc sprādziena. Radiācija ir kā granātas šrapnelis, kas pēc eksplozijas lido prom no sprādziena centra. Jau piecpadsmit minūtes pēc sprādziena radiācijas līmenis bija nokrities līdz vienai ceturtajai daļai no tās sākotnējā līmeņa, bet pēc vienas dienas līmenis bija jau viena piecpadsmitā daļa. Savukārt pēc trīs mēnešiem radiācijas līmenis bija nokrities līdz 1% no sākotnējā līmeņa.

Radiācija tur ir joprojām. Tās lielākā daļa burtiski izkūpēja gaisā, un tikai tā radiācija, kas palika tuvāk zemei, ietekmēja cilvēkus un citu dzīvo radību

Bojā gāja dučiem... Autors: Ciema Sensejs Nāves zona - Černobiļa
4.

Bojā gāja dučiem ugunsdzēsēju

Černobiļas sprādziena laikā izdalījās ne vien liels daudzums radiācijas, bet arī izcēlās milzīgs ugunsgrēks. Ugunsdzēsēji, kuri cīnījās ar liesmām, tika pakļauti lielam radiācijas daudzumam, kā rezultātā dučiem ugunsdzēsēju mira dzēšanas laikā. Šie ugunsdzēsēji tika pakļauti aptuveni desmit kvadriljonu lielam gamma staru daudzumam katrs.  Ugunsdzēsējiem tika dots morfijs un citas zāles, lai atvieglotu viņu sāpes

Aleksejs Ananenko Valērijs... Autors: Ciema Sensejs Nāves zona - Černobiļa
Attēls no: dzentlmenis.lv
5.

Aleksejs Ananenko, Valērijs Bespalovs un Boriss Baranovs

Kādam šie cilvēku vārdi neizsaka neko, bet viņi bija varoņi. Šie trīs vīri riskēja ar dzīvību,lai novērstu iespējamo sprādzienu AES Černobiļā, ko varētu radīt aptuveni 1200 grādus karstā ārkārtīgi radioaktīvā grafīta, degvielas un citu vielu sakausējuma  nokļūšana zem reaktora esošajos ūdens baseinos. Rezervuāru vārstuļu atvēršanai nosūtīja šos trīs cilvēkus, kuri to paveica un atgriezās.

Radioaktīvie... Autors: Ciema Sensejs Nāves zona - Černobiļa
Attēls no: f11.pmo.ee
6.

Radioaktīvie nokrišņi

Radiācijas līmenis, kas atmosfērā nonāca pēc reaktora eksplozijas, 400 reizes pārsniedza radioaktīvo vielu daudzumu Hirosimā.

Mēģinot novērst avārijas sekas un piesegt notikušo, padomju amatpersonas uz avārijas vietu nosūtīja tūkstošiem nepietiekami aizsargātu glābšanas dienestu un tiesībsargājošo institūciju darbinieku un karavīru. Pēc spēcīgā apstarojuma glābēji izdzīvoja tikai dažas nedēļas, mirstot mokošā nāvē.

Černobiļas reaktors pēc... Autors: Ciema Sensejs Nāves zona - Černobiļa
Attēls no: f10.pmo.ee
7.

Černobiļas reaktors pēc sprādziena dega vairākas dienas, bet Padomju Savienība notikušo katastrofu centās noklusēt.

28.aprīlī,  Zviedrija konstatēja neizskaidrojamu radiācijas līmeņa palielināšanos - pirmie trauksmes signāli starptautiskā līmenī

Pripjatas iedzīvotāji tika evakuēti vien 36 stundas pēc notikušās katastrofas – šajā laikā daudz pilsētas iedzīvotāji jau bija pakļauti būtiskām radiācijas devām.

Neilgi pēc radiācijas noplūdes no Černobiļas AES tās tuvākajā apkārtnē esošie meži gāja bojā no pārmērīgi augstā radiācijas līmeņa. Šis reģions vēlāk tika iesaukts par «sarkano mežu», jo mirušie koki palika spilgti sarkanīgi oranžā krāsā. «Sarkanais mežs» tika izcirsts, bet koki – aprakti.

Mūsdienās Černobiļā... Autors: Ciema Sensejs Nāves zona - Černobiļa
Attēls no: f10.pmo.ee
8.

Mūsdienās Černobiļā saimnieko mežonīgie zvēri

Pēc sprādziena Černobiļas teritorija tika evakuēta un to savā varā pārņēma daba. Briežu, stirnu un mežacūku populācija reiz cilvēku apdzīvotajā teritorijā ir līdzīga šo zvēru populācijai cilvēka darbības neskartos rezervātos. Īpaši labi klājas vilkiem, ko tur ir septiņas reizes vairāk nekā tuvējos rezervātos. Lielais dzīvnieku skaits ir skaidrojams ar to, ka no šīs teritorijas vairās cilvēks, kurš ir lielāks drauds dabai par radiāciju.

Attēlā ir zvērs kas mutējies radiācijas ietekmē

Černobiļa... Autors: Ciema Sensejs Nāves zona - Černobiļa
Attēls no: zinas.nra.lv
9.

Černobiļa šodien

Neskatoties uz radīto piesārņojumu un bažām par drošību, Černobiļas atomelektrostacija turpināja darbu arī pēc pasaules vēsturē postošākās kodolkatastrofas.

Černobiļas AES otrais reaktors tika slēgts 1991.gadā pēc ugunsgrēka, savukārt pirmais reaktors darbojās līdz 1996.gadam.

Černobiļas AES pārstāja darboties 2000.gada decembrī, līdz ar trešā reaktora slēgšanu.

Pripjata un Černobiļa kopš 1986.gada katastrofas ir kļuvušas par vienām no zināmākajām spoku pilsētām pasaulē.

Pēc katastrofas virs... Autors: Ciema Sensejs Nāves zona - Černobiļa
Attēls no: rezekneszinas.lv
10.

Pēc katastrofas virs reaktora lielā steigā tika uzbūvēts milzu vairogs, lai nepieļautu turpmāku piesārņojuma noplūšanu, tomēr, gadiem ejot un ņemot vērā šīs struktūras novecošanos, tika pieņemts lēmums virs reaktora būvēt jaunu sarkofāgu, kas novērstu iespējamo radioaktīvu materiālu noplūdi vismaz gadsimta garumā.

2016. gadā jaunais Černobiļas AES ceturtā reaktora vairogs tika oficiāli atklāts – tas uzskatāms par pasaulē lielāko metāla struktūru.

Par sarkofāgu dēvētās būves augstums ir 108 metri, un tā ir augstāka par Ņujorkas Brīvības statuju. Milzīgā velve sver 36 000 tonnu, un tas ir trīs reizes vairāk nekā Parīzes Eifeļa torņa svars.

Šī būve izmaksāja 2,1 miljardu eiro

4
111
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [17]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
swm avatars
Medaļa BakalaursMedaļa Dienas domaMedaļa Maģistrants
  swm 31.05.19 08:59
12
0

kuri to paveica un atgriezās, bet vēlāk nomira no saņemtā starojuma.  - Ananenko un Bespalovs joprojām ir dzīvi, man prasīja 5min, lai to noskaidrotu. Vajadzēja sīkāk papētīt faktus pirms likt rakstu.

Vinnīts avatars
Medaļa Neraudi, Susuriņ!Medaļa Admins iesakaMedaļa Rotaļu draudziņš
  Vinnīts 30.05.19 23:40
4
0

Sencis tur bija!!!  (Pirms uzgāja gaisā AES)

Anonīms
Sikopats 03.06.19 23:38  
1
0
Kad kas notika es biju skolas puika in manu tēti ari gribēja savākt uz černobiļu. Nav smieklīgi vai interesanti šodienā lasīt par to kas bija longg time ago. Mieru černobiļai
swm avatars
Medaļa BakalaursMedaļa Dienas domaMedaļa Maģistrants
  swm 31.05.19 12:02
1
0

atbildot uz Ciema Sensejs komentāru "Nu nez, piemēram te saka ka viņi mira dažu nedē... "

Es ticētu tam, ka divi no viņiem ir dzīvi, ņemot vērā to rakstu kur Ukrainas prezidents viņiem pasniedz apbalvojumus un ir viņu bildes. Tā nu mūsdienās ir ar to informāciju, viņas ļoti daudz.

swm avatars
Medaļa BakalaursMedaļa Dienas domaMedaļa Maģistrants
  swm 31.05.19 11:46
1
0

atbildot uz Ciema Sensejs komentāru "Nevar būt, viņi atradās zem paša kodola, radiāc... "

Pameklē vēlreiz un pārbaudi savus informācijas avotus. Rekur, piemēram, pilns saraksts ar mirušajiem, kuru nāvi var tieši asociēt ar katastrofu: https://en.wikipedia.org/wiki/Deaths_due_to_the_Chernobyl_disaster . Ne Bespalova, ne Ananenko uzvārdu es tur neatrodu. Rekur raksts no The sun: https://www.thesun.co.uk/news/9145299/chernobyl-disaster-series-three-hero-volunteers/ . Citāts no raksta: " Contrary to reports that all three died as a result of poisoning within weeks, the men did actually survive their mission - but still risked their lives to save millions."

Ļurbaks avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Ļurbaks 30.05.19 22:33  
3
2
Slikts raksts. Uzrakstīts adminiem jau.
Anonīms
No no no 16.06.19 23:28  
0
0
atbildot uz Ciema Sensejs komentāru "Nevar būt, viņi atradās zem paša kodola, radiāc... "

Viens no viņiem ir miris, 2005. gadā, divi vēl dzīvi, nefilozofē, bet pārbaudi faktus...
1k99 avatars
Medaļa RainisMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Dienas joks
  1k99 31.05.19 22:16
0
0

atbildot uz Ciema Sensejs komentāru "A? "

Šādus rakstus, ļoti cepī man...

Ciema Sensejs avatars
Medaļa Mazā, spoki Tevi mīl!Medaļa InfluencerisMedaļa Latvijas politika
  Ciema Sensejs 30.05.19 23:01  
1
1
atbildot uz Ļurbaks komentāru " Slikts raksts. Uzrakstīts adminiem jau.... "

Man pohui
Ciema Sensejs avatars
Medaļa Mazā, spoki Tevi mīl!Medaļa InfluencerisMedaļa Latvijas politika
  Ciema Sensejs 17.06.19 16:14  
0
1
atbildot uz No no no komentāru "Viens no viņiem ir miris, 2005. gadā, divi vēl ... "

Parādi, kur es filozofēju? Neesmu rakstijis, ka viņi visi būtu miruši
Ciema Sensejs avatars
Medaļa Mazā, spoki Tevi mīl!Medaļa InfluencerisMedaļa Latvijas politika
  Ciema Sensejs 31.05.19 11:56  
0
1
atbildot uz swm komentāru " Pameklē vēlreiz un pārbaudi savus informācij... "

Nu nez, piemēram te saka ka viņi mira dažu nedēļu laikā https://www.upworthy.com/you-probably-dont-know-their-names-but-30-years-ago-they-saved-europe dažos citos saitos saka to pašu, Letherbarrow rakstītajā grāmatā rakstīts, ka viņi ir dzīvi, viens no viņiem mira 2005 gadā no sirdstriekas. Kam tad īsti ir taisnība.
Ciema Sensejs avatars
Medaļa Mazā, spoki Tevi mīl!Medaļa InfluencerisMedaļa Latvijas politika
  Ciema Sensejs 31.05.19 11:11  
0
1
atbildot uz swm komentāru " https://www.ukrinform.ru/rubric-society/24497... "

Nevar būt, viņi atradās zem paša kodola, radiācija tur bija tik liela, ka viņi mira dažu nedēļu laikā. Taisot rakstu informāciju es meklēju vairākās vietās, visur teikts, ka viņi mira dažu nedēļu laikā. Tur jau pat nevajag meklēt nekādu informāciju, jau ir skaidrs, ka ja viņi tika pakļauti tik milzīgai rakdiācijai, ka izdzīvot viņi nevarēja.
Ciema Sensejs avatars
Medaļa Mazā, spoki Tevi mīl!Medaļa InfluencerisMedaļa Latvijas politika
  Ciema Sensejs 31.05.19 10:01  
0
1
atbildot uz swm komentāru " kuri to paveica un atgriezās, bet vēlāk... "

Parādi kur?
Ciema Sensejs avatars
Medaļa Mazā, spoki Tevi mīl!Medaļa InfluencerisMedaļa Latvijas politika
  Ciema Sensejs 31.05.19 08:39  
0
1
atbildot uz 1k99 komentāru "Dod vēl "

A?
1k99 avatars
Medaļa RainisMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Dienas joks
  1k99 31.05.19 06:29  
0
1
atbildot uz Ciema Sensejs komentāru "Tagad es nesaprotu, vai tu runā par mani, vai p... "

Dod vēl
Ciema Sensejs avatars
Medaļa Mazā, spoki Tevi mīl!Medaļa InfluencerisMedaļa Latvijas politika
  Ciema Sensejs 30.05.19 23:50  
0
1
atbildot uz Vinnīts komentāru " Sencis tur bija!!!  (Pirms uzgāja ... "

Tagad es nesaprotu, vai tu runā par mani, vai par savu senci?