Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
710

Ilgi domāju, vai par to vērts rakstīt, jo uzreiz izsauks daudz nopēlumus un pretrunas.

Kāpēc izlēmu uzrakstīt? Tāpēc, ka pašai daudz neskaidrību par šo seno, no Bībeles nākušo vārdu- mauka. Izlasīju arī vienā komentārā, ka tas esot vienīgais vārds Spokos, kas tiekot filtrēts. Neteikšu cenzēts, jo katru piektdienas vakaru redzu LTV1 raidījumu 100. pants – Satversmes 100. pants noteic: ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. Cenzūra ir aizliegta. Satversmes 100. pantā iekļautā cilvēka brīvība ir ierobežojama brīdī, kad viņa tiesība sāk ietekmēt otras personas tiesības, kas izriet no satvermes 95. panta.

Pārdomāju šos pantus, centīšos nevienu neapvainot un neviena tiesības neietekmēt.

Ar šo vārdu negaidīti sastapos pētot radurakstus. Apmēram 200 gadus mums iedzīvotāju reģistra funkcijas pildīja baznīca. Baznīcu grāmatas aptver laika periodu (katrā draudzē atšķiras) apm. 1711. –1909.g. Aptuveni tas aptver 7 – 8 paaudzes. Sākumā vienkāršas kārtas cilvēkiem vēl uzvārdu nebija. Bērniem dzimšanas reģistros pirmajās grāmatās ir ierakstīti tikai dzimšanas gadi, mēnesi un dienu vēl nerakstīja. Te arī sastapos ar tiem laikiem pieņemtu apzīmējumu - mauka.

Acīmnredzot, ja māte nevarēja savam bērnam uzrādīt tēvu, tad sekoja ieraksts – maukas bērns. Pievienoju vairākas bildes no Sātu draudzes baznīcu grāmatām, kur Abavmuižas Balklavu mājās atradu reģistrētus sava vīra senčus. Šīs baznīcu grāmatas tagad pieejamas katram. Secinu, ka vārds - mauka bijis oficiāli pieņemts apzīmējums.

Visi būs dzirdējuši par jauno Bībeles tulkojumu kas parādījās pagājušā gada nogalē.. Neesmu šajā jomā speciāliste, noklausījos Latvijas radio D. Stirānes sagatavoto materiālu par šo tēmu. Pievienoju tikai vienu fragmentu no tur rakstītā:

Lūk, lasījums no Vecās Derības Hozejas grāmatas: „Un Kungs Hozejam teica: «Ej, apņem maucīgu sievu ar visiem maucības bērniem, jo visa zeme maukot nomaukojusies, tie neseko Kungam!»

Šādu tekstu atradu 1877.g. izdotā Bībelē ( pievienoju 5. bildē)

Te arī pierādījums tam, ka vārds mauka lietots tālā senatnē. Nav saprotams ar ko vārds netikle pēdējos Bībeles tulkojumos labāks par mauku, ar ko jaunvārds sekss mūsdienās labāks par maucību. Par seksu runājam vietā un nevietā, par to atklāti runā skolas bērni. Ko Bībelē, baznīcu grāmatās rakstīja, būtībā nekas nav mainījies. Šī tēma bijusi un būs aktuāla kamēr cilvēki dzīvos, jo tas ir fizioloģisks dabas likums. Kāpēc tik daudz manipulāciju ar vārdiem, jo lietas būtību un cilvēku uzvedību tie gadu simtos nemaina.

Manuprāt, sliktu vārdu vispār nav, slikts ir to pielietojums. Tos sākam lietot vairāk nevietā kā vietā. Daži tik tālu degradējušies, ka vārdu krājums sarucis pavisam niecīgs un visos dzīves gadījumos lietojam vairs tikai dažus vārdus vai zīmes. Satrauc arī tas, ja autors uzrakstījis pat labu bet pagaru tekstu, tikai retajam ir pacietība to lasīt. Parādās ne viens vien komentārs, ka teksts par garu, slinkums lasīt u.t.t. Kurp dodamies?

Palasi vēl

http://spoki.tvnet.lv/tribine/Riesta-laiks/640756

 Autors: rasiks Nav sliktu vārdu.
Autora bilde
1.  
 Autors: rasiks Nav sliktu vārdu.
Autora bilde
2.  
 Autors: rasiks Nav sliktu vārdu.
Autora bilde
3.  
 Autors: rasiks Nav sliktu vārdu.
Autora bilde
4.  
Fragments no 1877g izdotas... Autors: rasiks Nav sliktu vārdu.
Autora bilde
5.

Fragments no 1877.g izdotas Bībeles.

Bībeles sestais izdevums 1877. gadā

Valodnieciska un teoloģiska teksta revīzija, ko 45 nedēļu laikā veica Dr. A. Bīlenšteins ar palīgiem. Revidētā Bībele iespiesta Jelgavā Stefenhāgenu tipogrāfijā Kurzemes un Vidzemes Bībeles biedrības kopīgā izdevumā 1382 lappušu apjomā.
0
710
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [59]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
AndOne avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Misija izpildītaMedaļa Admins iesaka
  AndOne 28.04.13 12:04
28
7

Nu, te nevar neielikt 4+

Bezvārdis avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Admins iesakaMedaļa Admins iesaka
  Bezvārdis 06.12.16 11:36  
16
0
Vēl par vārdu " žīds" pieraksti. Pat angliski vārds jude lasās līdzīgi kā žīdi. Bet Latvijā visur cenzē. Jālieto krievu vārds еврей.
Sasha Aleksandrs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Redaktors iesakaMedaļa nolaifers
  Sasha Aleksandrs 02.05.13 11:57
11
0

atbildot uz Mjau komentāru "Nu ja tā, ka sieva nedzird, tad drīkst. Visādi ... " Tieši šāds ir zelta vidusceļš :)  Sieviešu klātbūtnē un bez vajadzības nevienu nepiedienīgu vārdiņu, svēts kā eņģelis, bet darba procesā, savos apartamentos tur gan visādi gadās... ;D Starp citu, ir nācies sastapt arī tādas daiļā dzimuma pārstāves, kuru runas plūdos klausoties pat rūdītākajiem balamutēm ausis vīst... tas laikam vairs nav par tēmu ;)

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 06.04.17 15:45
10
0

Par vārdu sekss - vēsture visai interesanta. Lai neaizvainotu celibātu ievērojošos baznīckungus, par 6. baušļa "Tev nebūs laulību pārkāpt." neievērošanu nebija pieņemts grēksūdzē gari un plaši runāt- vienkārši nosauca baušļa kārtas numuru - sex - un detaļās neiedziļinājās. 

Nu un ļautiņi, kuri bīstas no vārda "sekss" īstenībā sanāk klīrīgāki par visklīrīgākajiem viduslaiku cilvēkiem.

Sasha Aleksandrs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Redaktors iesakaMedaļa nolaifers
  Sasha Aleksandrs 28.04.13 20:43
10
0

Tā tas ir, vārds nav rupjība, bet ir situācujas kad gribot negribot ir jālieto kādi spēcīgāki vārdi un apzīmējumi lai oponentam taptu pilnīgi skaidra teksta jēga.  Pirmo reizi vārdu MAUKA izlasīju vēl padomju laikā,  tīņa vecumā, bija aptuveni 12 gadi, lasīju izdevniecības "Zvaigzne" izdoto Remarka grāmatu "Trīs Darugi" un tekstā šis vārds mani tajā brīdī, maigi sakot, samulsināja. Tagad mājās pašam sava cenzūra sieviņas izskatā, par katru nejauši pasprukušu necenzētu vārdu (radošā darba procesā darbnīcā bez tā neiztikt) riktīgi dabonu pa krāgu gan pats, gan mani draugi un paziņas....

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 20.01.18 14:05
9
0

Vēl nesen lasīju grāmatu par Endzelīna vārdnīcu, kur tika pieminēti tādi vārdi, kā dirsa un pakaļa, kas kādreiz nebija nekas slikts - arī šobrīd tie nav nekādi wow! vārdi, bet cilvēki paši tos par tādiem padara.

Linda Brūna avatars
Medaļa SpoksMedaļa TrumpeMedaļa Mazā, spoki Tevi mīl!
  Linda Brūna 06.12.16 11:20
9
0

Kolosāls un labi pamatots raksts! Man prieks, ka vēl ir ļautiņi, kas spēj veco druku izboksterēt Pašai vecmāmiņa bērnībā iemācīja, un pirms pāris gadiem pašdarbības teātra režisoram, kas par mani uz pusi vecāks, lugu tulkoju Par to, ka māte nevarēja tēvu uzrādīt - bieži vien bērns kalponēm bija no muižniekiem, un šādā situācijā, pat zinot tēvu, nedrīkstēja to teikt. Manos rados arī šāda situācija bija, tik muižkungs jau grūtu padarīto kalponi izprecināja savam kučierim, tā ka bērns pēc dzimšanas skaitījās kučiera dēls.

rasiks avatars
Medaļa AutoklikerisMedaļa Dienas domaMedaļa Normis Ritulis
  rasiks 01.05.13 16:43
8
0

atbildot uz Mjau komentāru " Valoda ir dzīva un tāpēc mainās. T... " Cik palasu vecos rakstos, tie papucīši ļoti bieži bija muižkungi un viņiem tās meitenes arī piederēja. Ja meitene zināja, kas bērna tēvs , vienalga nedrīkstēja teikt. Faktiski ar tādiem ierakstiem pēc dzimtbūšanas atcelšanas vairs nesastapos.  

Sasha Aleksandrs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Redaktors iesakaMedaļa nolaifers
  Sasha Aleksandrs 01.05.13 19:21
8
0

atbildot uz Mjau komentāru "Žetons sievai! Vajag izdresēt tās rupjības :D ... "

Eh sievietes...  tas jau pēc sazvērestības izskatās :)  Nu kā var iztikt bez kārtīga sulīga spēcīgāka vārdiņa... tik ko pāris stundas nodevu visu savu arsenālu ko zināju piesaukdams visus labos un nelabos spēkus... sieviņa ar MJ sagribēja šodien manu datoru uzprišināt, uzlabot vai uztūnēt, jaunu Windows un kaut kādu Kašperski, kaut viņu nelabais... visus manus materiālus un jaunajam rakstam sagatavotās bildes aizgāja tālēs zilajās... divus mēnešus vākts materiāls pagalam... pārskaities aizgāju drāzt rūsu un lamājos kā kurpnieks.... :tādi nu tie Darba svētki ((

Skrebels avatars
Medaļa NostradamsMedaļa NostradamsMedaļa Nostradams
  Skrebels 28.04.13 11:48
8
0

ĻOTI INTERESANTS RAKSTS !!!!

Cocodrillo avatars
Medaļa TrumpeMedaļa JubilārsMedaļa 1/13 kūciņas
  Cocodrillo 20.01.18 14:19  
6
0
Super raksts. Pats labākais, ko pēdējā laikā esmu lasījis.
kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 20.01.18 13:58  
6
0
Visi tā saucamie rupjie vārdi ir cilvēces stulbums!Kāpēc MAIZE nav rupjš vārds,bet MAUKA ir???Tie ir tikai vārdi un viss!!!Kāds gudrinieks izdomās,ka maize ir rupjš vārds un tad mēs nelietosim šo vārdu!Starp citu man garšo torte "Vāverīte"!Ņammmmmmmm!
rasiks avatars
Medaļa AutoklikerisMedaļa Dienas domaMedaļa Normis Ritulis
  rasiks 01.05.13 19:59
5
0

atbildot uz Sasha Aleksandrs komentāru " Eh sievietes...  tas jau pēc sazvērestīb... " Ir tāds vecs teiciens:  sieviete-dieviete-velns, vīriets bez sievietes - maziņš un melns.

Gan jau būs labi.

 

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 06.04.17 14:14
5
0

atbildot uz Bezvārdis komentāru " Vēl par vārdu " žīds" pieraksti. Pat an... " Redz Latviski ir žids, kas ir tautība, bet krieviski "žid" ir lamuvārds - skaudīgs un skops cilvēks - tur arī visa lieta..

 

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 20.01.18 18:06
4
0

Tas vēl nekas, bet Kr.Barona ceturtais sējums ar latvju dainām, kurām, pie izdevniecības pierīkoja attslēgu, lai to nevarētu izlasīt.

P.S. Man viņa nav , bet draugam ir, pamēģināšu aizņemties, un šo to nopublicēt, tad redzēsim, kā spoku cenzūra strādā.   

P.S.S. Varbūt kadam no spocēniem ir šis sējums?

 

kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 20.01.18 14:38  
4
0
Krievu meičām arī ir kisočkas(mincīši)!
kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 20.01.18 14:35  
4
0
atbildot uz rasiks komentāru " Pat ar spoku cenzūru kādus gadus atpakaļ arī ... "

Portālā "Kas Jauns" visu laiku cenzēja uzvārdu VRUBĻEVSKIS!!!
Sasha Aleksandrs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Redaktors iesakaMedaļa nolaifers
  Sasha Aleksandrs 01.05.13 20:17
4
0

atbildot uz rasiks komentāru "Ir tāds vecs teiciens:  sieviete-dieviete-... " A bet protams, tā jau tas ir iekārtots, ap sievietēm visa pasaule griežas :)  

bubble avatars
Medaļa Par īpašiem nopelniemMedaļa TestētājsMedaļa Troll killer
  bubble 02.05.13 11:43
4
0

atbildot uz Sasha Aleksandrs komentāru " Eh sievietes...  tas jau pēc sazvērestīb... " Nu ja tā, ka sieva nedzird, tad drīkst. Visādi citādi sievietes jāsaudzē no visām šitām rupjībām ;D Ja gribas pašam tikt pasaudzētam :D

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa MaģistrsMedaļa Uberautors
  exkluzīvais 06.04.17 13:47
4
0

Tos bilžu tekstus gan nevaru salasīt...   

« 1  2  3 »