Senākos laikos nebija ne zobubirstes, ne mutes dobumu kopšanas līdzekļi tādi kā mūsdienās. Pirmā "zobubirste", kas nelīdzinās mūsdienu zobubirstei ir atklāta jau 3000 gadu pirms Kristus. Lai laba lasīšana, un priecāsimies par mūsdienu iespējām!
Senākos laikos nebija ne zobubirstes, ne mutes dobumu kopšanas līdzekļi tādi kā mūsdienās. Pirmā "zobubirste", kas nelīdzinās mūsdienu zobubirstei ir atklāta jau 3000 gadu pirms Kristus. Lai laba lasīšana, un priecāsimies par mūsdienu iespējām!
Senajā ēgiptē zobubirstes vietā izmantoja koka nūjiņu ar sariņiem galā lai attīrītu zobus. Bet vēl pirms zobu nūjiņām bija parastas drāniņas ar kurām tīrīja zobus.
Košļājamās gumijas vietā izmantoja kaltētas vai svaigas Lakricas saknes. To ārstnieciskās īpašības ir zināmas visā pasaulē, un arī senajos laikos. Lakricas uzvaras gājiens nebeidzas ēģiptē, vel tūkstošiem gadu uz priekšu tā nezaudē savu nozīmi mutes dobuma higiēnā.
Krustnagliņas ir spēcīgs sāpju un iekaisumu mazinoš līdzeklis. Ēģiptē tika izmantots kā savdabīgas dražejas, mutes dobuma veselībai. Arī es viņas košļāju kad smaganas iekaist, par spīti dedzinošajai garšai, ko ne katrs var panest, dziedē un sāpes mazina labi. Vieglāk ir iekaisuma vietā ar vati pielikt sasmalcinātu grustnagliņu.
vēlākos gadsimtus augu valsts zobu tīrāmajam pulverim pievienoja pulverī samaltus gliemežvākus, olu čaumalas vai ogles. Tās deva skrubja efektu un labāk attīrija zobus. Iegūto pulveri rūpīgi iemasēja zobos, un tad muti izskaloja ar ūdeni.
Kājau vienmēr, vēl pirms Viliams Addis patentēja savu moderno zobubirsti ap 1780 gadu, zobubirstes jau diezgan sen tika izmantotas Ķīnā. Tās bija gatavotas no bambusa un ar savvaļas mežacūku sariem, jo tie bija cieti, un samērā labi veica tiem paredzēto funkciju.
Tad nu beidzot esam tikuši līdz 1870. gadam, un pirmajai oficiālajai zobubirstei, kura ir mūsdienu zobubiršu ciltsmāte. Tā bija arī izgatavota no kaula un dzīvnieka spalvas. Tās autors Viliams Addis savu mūzu, kas viņu iedvesmoja šādam izgudrojumam, satika cietumā. Iznācis no tā viņš patentēja zobubirsti, un nomira kā turīgs un atpazīstams cilvēks.
Visbeidzot esam tikuši līdz 1950. gadiem kad pārdošanā parādījās zobubirstes ar neilona sariem. Šāds jaunievedums bija daudzreiz higiēniskāk, nekā dzīvnieku spalva, kura nesa līdzi arī baktērijas, kas nokļuvušas mutes dobumā varēja izsaukt smagu iekaisumu.
Saprotams ka tajā pašā laikā, paralēli neilona zobubirstei parādījās zobu pulveris uz ziepju bāzes.Tas ir mūzdienu zobupastas priekštecis. Ar gadiem ķīmiskais sastāvs pietuvojām mūsdienu zobupastai, līdz beidzot, zobu tīrīšana un cerība uz holivudas smaidu ienāca katrā mājā.