Tākā tuvojas meteņi...
Izdomāju uztaisīt rakstu kā senāk svinēja meteņus...
Nu vispār ko gan vairāk piebilst?
Ir tādi kuri tādās lietās iedziļinās un ieliek +
Un tādi kas pa to vispār nedomā un domā ka nav vērts.. un ieliek -...
karoč citiem intrese...
Citiem tas ir pie vienas vietas bet nu...
Enjoy...
Ja kas tā viena daļa ir no wikipedia.org un otra no paša zināšanām...
Ak un tiem kuriem ir humora izjūta noteikti izlasa pašas beigas...
Meteņu svinēšanā saglabājušās senas vecā gada aizvadīšanas tradīcijas, jo senajām indoeiropiešu tautām gadumija bijusi tagadējā februāra vidū. Agrāk latviski ar vārdu „meti” apzīmēja laika griežus, mēru. Sākotnējā nozīme vēl tagad saglablajusies vārdā "laikmets". Lietuviski metai vēl tagad nozīmē "gads".
Nu un tagad seko tas ko pats esmu atcerējies no vecāsmammas stāstiem ;)
Turpmākais teksts ir bijis agrāk ierakstīts word...
Nu jo man bija viens projekts skolā...
Pirmais no četriem gada laikmetiem tiek turēts pavasaris, Pēdējais ziema. Tāda kārtība rodas, sekojot dabas atmodai. Latviešu gadskārtām meteņus svin starp Ziemassvētkiem un Lieldienam. Meteņos izbeidzas ziema un nākamājā dienā – Pelnu dienā - sākas pavasaris. (Sestais septītais februāris) Pelnu diena ir pirmā līdumnieku un jaunu saimnīcību dibināšanas diena, kur no tēva sētas pavarda ņēma līdzi pelnos ierušinātas ogles jauno pavārdu iekuršanai.
Meteņos bizinās un ciemojas – raksturīgākā darbība ir vizināšanās ar kamanām, kas veicina auglību druvās. Meteņa piederumos redzamako vietu ieņem cūkas galva un ausis, cūkas kājas, miežu plācenis, ko metenis atnesis līdz, Un tādēļ meteņu parasite ēdieni ir plācenis, grūdenis un cūkas kājas.
Metenis ir pēdējā budēli, jeb ķekatnieku diena. Ķekatas mājā ienes auglību un svētību.
Tuvojoties vakaram kad beidzas ķekatnieku gājiens, tiek kurināts ugunskurs.
Kurā tiek sadedzinātas maskas kuras gatavotas no nolietotām mantām, un gada garumā nolietotas nederīgas mantas: veci grozi utt…
Maskas dedzināja tāpēc ka staigājot pa mājām maskās savācās sliktās enerģijas. Pelnu dienā, pavasara sākumā pelni tika izbārstīti pāri laukiem lai veicinātu auglību…
Nav noslēpjams ka meteņi ir arī bērnu svētki, jo daudzas izdarības ir saistītas arī ar bērniem. Bērni lai viņi neaizgulētos tika mesti pāri žogam sniegā. Bērni ķēra Meteni kas viņiem no kūts augšas meta lejā kliņģerus.
Kad bērni bija aizdomājušies metenis uzlēja virsū bērniem ūdeni protams no kūts augšas lai neredzētu… Tas tā saucamais “Meteņu mīziens”
Ja bērniem trāpa ar ūdeni tad viņiem vasarā nekodīs odi un kukaiņi…