Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
214

Mērija jeb Lielā Mērija piedalījās Sparks World Famous Shows ceļojošā cirka izrādēs, kur izklaidēja skatītājus vienā pilsētā pēc otras. Nekas neliecināja par nelaimi, kas piemeklēja viņu 1916. gada septembrī.

nbspMērijas dzīve līdz... Autors: Sūrais jātnieks Mērija - cirka zvaigzne un zilonis, kuru nogalināja par būšanu zilonim
1.

 

Mērijas dzīve līdz traģēdijai

Mērijas stāsts sākās ar dzimšanu 1894. gadā. Četrus gadus veco Āzijas ziloni nopirka Čārlja Spārka, kurš uzstājās jau no 8 gadu vecuma, tēvs. Čārlijs vadīja ceļojošo cirku, kurā piedalījās akrobāti, klauni, lauvas un citi eksotiski dzīvnieki. Kopā ar savu sievu Čārlijs pret Mēriju izturējās kā pret savu bērnu, kurš nekad neapnīk. Viņas iesauka bija pilnībā pelnīta. Ne velti cirks viņu reklamēja kā pasaulē lielāko uz sauszemes dzīvojošo dzīvnieku. Spēlējot mūzikas instrumentus, stāvot uz galvas un ķerot beisbola bumbiņas, šis mīlīgais milzis iekaroja daudzu skatītāju sirdis. Mērija neapšaubāmi bija šova lielākā zvaigzne, gadiem ilgi piesaistot skatītājus.

 

Valtera Eldridža nāve

Dodoties uz Virdžīniju, cirks piestāja Tenesī štata pilsētā Kingsportā. Viesnīcas darbinieks Valters Eldridžs apjautājās Spārkam par iespēju strādāt cirkā. Neskatoties uz Eldridža pieredzes trūkumu, viņu pieņēma darbā. Viņam tika uzticēta ziloņu barošana un padzirdīšana. Cirka darbinieki apmācīja Eldridžu strādāt ar rūpību un maigumu, ko no padotajiem pieprasīja Spārks. Taču Eldridžs šo priekšnieka filozofiju pazaudēja, kas rezultējās ar vienu no ļaunākajiem un nežēlīgākajiem dzīvnieku mocīšanas gadījumiem vēsturē.

 

Vedot ziloņus padzerties pirms paredzētā šova, Eldridžs uzsēdās uz Mērijas un bakstīja viņu ar āķi. Kad Mērija pēkšņi apstājās pie ārā izmesta arbūza, Eldridžs sāka sist ziloni un iedūra āķi dziļi viņas miesā. Tas ziloni sadusmoja. Mērija viņu saķēra, pacēla gaisā un nometa. Tad viņa uzkāpa Eldridžam uz galvas, to saragājot un nogalinot viņu. Pilsēta vēlējās atriebt vīrieša nāvi. Kad vairāki šāvieni nespēja nopietni ietekmēt Mēriju, pūlis kļuva dusmīgs. Tika pieprasīta ziloņa nāve. Zilonis tika pieķēdēts pie cietuma, kur pulcējās cilvēki, lai redzētu ''Slepkavīgo Mēriju''. Ziņas par šo notikumu ātri izplatījās. Cirkam bija paredzēta uzstāšanās netālajā Ērvinā, taču pilsēta aizliedza ierasties ar Mēriju. Uz Kingsportu jau devās pūlis ar mērķi nogalināt ziloni, tādēļ Spārkam priekšā bija sarežģīts lēmums...

nbspMērijas nāveNeskatoties... Autors: Sūrais jātnieks Mērija - cirka zvaigzne un zilonis, kuru nogalināja par būšanu zilonim
Attēls no: img.joj.sk
2.

 

Mērijas nāve

Neskatoties uz emocionālo saiti, kas gadiem ilgi pastāvēja starp Mēriju un Spārku, viņš saprotot, ka zilonis tāpat droši vien mirs, nolēma vismaz izglābt savu biznesa dzīvi, sarīkojot publisku nāvessoda izpildi dzīvniekam. Bija grūti izdomāt veidu, kādā nogalināt 4,5 tonnas smago dzīvnieku. Šeit cilvēki parādīja savu nežēlīgo dabu, piedāvājot viņu satriekt starp diviem vilcieniem. Vēl slimāki indivīdi piedāvāja piesiet divas ekstremitātes pie katra no vilcieniem, kas brauktu pretējos virzienos, sadalot ziloni gabalos. Tā kā nepietika jaudas nogalināt dzīvnieku ar elektrību, Spārks nolēma Mēriju pakārt, lai nepiedzīvotu asiņainus skatus. Nākamajā dienā cirks ieradās Ērvinā, lai pakārtu ziloni ar ceļamkrāna palīdzību. Mērijai ap kaklu tika aplikta ķēde, kas viņu uzvilktu gaisā, taču pirmā ķēde neizturēja un pārtrūka aptuveni pusotra metra augstumā, savainojot ziloni. Kamēr viņa sāpēs gulēja, cirka darbinieki aplika vēl vienu ķēdi. Tā izturēja, liekot Mērijai kliegt un spirināties sāpēs līdz viņa kļuva pārāk vārga. Pēc 30 minūtēm veterinārārsts apstiprināja nāvi, ķermeni nolaida zemē. Ārsts arī noteica, ka Mērijai bija infekcija vietā, kur viņu sadūra. Mērijas dzīve aprāvās 13. septembra pēcpusdienā 21 vai 22 gadu vecumā. Viņu apglabāja blakus sliedēm.

nbspPēc nāvesScaronādi... Autors: Sūrais jātnieks Mērija - cirka zvaigzne un zilonis, kuru nogalināja par būšanu zilonim
3.

 

Pēc nāves

Šādi gadījumi noved pie neskaitāmiem dzīvnieku aizstāvju protestiem, pieprasot mainīt apstākļus, kādos dzīvo uzstāšanās dzīvnieki. Šie protesti arī nes rezultātus. Piemēram, Ringling Brother's Circus atbrīvoja vairākus cirka ziloņus un vēlāk pārstāja tos izmantot pavisam. Vairāk kā gadsimtu vēlāk viņas nāve nav bijusi veltīga. ''Viņa ir piemērs, kādēļ mums nekad nevajadzētu nostādīt dzīvniekus tik nedabiskos apstākļos,'' sacīja Eds Stjuarts, prezidents organizācijai, kas atbild par uzstāšanās dzīvnieku labklājību. ''Šis zilonis vienkārši uzvedās kā zilonis. Viņi pēc būtības var būt bīstami, es nevainoju viņu par notikušo. Es vainoju tos, kuri viņu ievietoja cirkā. Tā ir viņu vaina,'' turpināja Stjuarts. Mērijas stāsts ir iekļauts dažādos daiļliteratūras darbos. Mūziķis Čaks Brodskis uzrakstījis dziesmu ''Mary the Elephant''.

1
214
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [11]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
eerks avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa RecidīvistsMedaļa Stringi
  eerks 24.08.19 18:40
14
1

Cirks ar dzīvniekiem jāaizliedz. Tur visus zvērus moka bez izņēmumiem.

Anutinsh avatars
Medaļa Spoks
  Anutinsh 24.08.19 19:48  
9
1
Cūkas gatavie ne cilvēki,kā nav kauna tā izrīkoties ar nabaga dzīvniekiem. Eldridžs pats vainīgs ka viņu piemeklēja tāda nāve.
CabooM avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa KomiķisMedaļa Dienas joks
  CabooM 24.08.19 18:02
8
0

Es neiebilstu pret dzīvnieka pāragru nāvi, ja tam ir reāls iemesls, bet sarīkot publisku nāvessodu lai gūtu peļņu - tas ir nožēlojami.    

Te es vēl pieveru acis uz to, ka soda laikā viņa tika traumēta pirms nāves. 

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 25.08.19 03:50
5
0

Visadi izdzimtenji iekartojas tadas vietas kur var mocit dzivniekus,ari cilvekus diemzel.Pec tam brinamies par kopejiem ,uzraugiem,apsargiem utt.

norlatvija avatars
Medaļa RainisMedaļa Dienas joksMedaļa Recidīvists
  norlatvija 24.08.19 20:04
4
0

Stulbie cilvēki!!!

eerks avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa RecidīvistsMedaļa Stringi
  eerks 24.08.19 19:54  
3
0
atbildot uz Grey Wolf komentāru " ES ir jau aizliegts..  "Pozitīvi. Bet Eiropa ir tikai maza daļa pasaules.
Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 24.08.19 19:48
3
0

atbildot uz eerks komentāru " Cirks ar dzīvniekiem jāaizliedz. Tur vi... "

ES ir jau aizliegts.. 

VitalyG avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  VitalyG 25.08.19 10:55  
2
0
Pakārt ziloni, to ir jāprot izdomāt.
mix41 avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Rainis
  mix41 09.10.19 21:30
1
0

un paskai vel ka cilveki nav slimi.. ja ļautu visiem darīt ko grib būtu daudz nežēlīgāka pasaule par to kāda jau viņa ir

 

Vilnis Salzemnieks avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BetmensMedaļa Moderatora favorīts
  Vilnis Salzemnieks 09.10.19 22:37
0
0

Viss būtu labi ja jūs prastu latviešu valodu nevis lietotu interaktīvos tulkošanas līdzekļus.

The Legend avatars
Medaļa Zelta ninjaMedaļa Nedēļas hītsMedaļa Darbaholiķis
  The Legend 26.08.19 22:18
0
0

Ko var mocīt zvērus??????