Mērija jeb Lielā Mērija piedalījās Sparks World Famous Shows ceļojošā cirka izrādēs, kur izklaidēja skatītājus vienā pilsētā pēc otras. Nekas neliecināja par nelaimi, kas piemeklēja viņu 1916. gada septembrī.
Mērija - cirka zvaigzne un zilonis, kuru nogalināja par būšanu zilonim11
Mērijas dzīve līdz traģēdijai
Mērijas stāsts sākās ar dzimšanu 1894. gadā. Četrus gadus veco Āzijas ziloni nopirka Čārlja Spārka, kurš uzstājās jau no 8 gadu vecuma, tēvs. Čārlijs vadīja ceļojošo cirku, kurā piedalījās akrobāti, klauni, lauvas un citi eksotiski dzīvnieki. Kopā ar savu sievu Čārlijs pret Mēriju izturējās kā pret savu bērnu, kurš nekad neapnīk. Viņas iesauka bija pilnībā pelnīta. Ne velti cirks viņu reklamēja kā pasaulē lielāko uz sauszemes dzīvojošo dzīvnieku. Spēlējot mūzikas instrumentus, stāvot uz galvas un ķerot beisbola bumbiņas, šis mīlīgais milzis iekaroja daudzu skatītāju sirdis. Mērija neapšaubāmi bija šova lielākā zvaigzne, gadiem ilgi piesaistot skatītājus.
Valtera Eldridža nāve
Dodoties uz Virdžīniju, cirks piestāja Tenesī štata pilsētā Kingsportā. Viesnīcas darbinieks Valters Eldridžs apjautājās Spārkam par iespēju strādāt cirkā. Neskatoties uz Eldridža pieredzes trūkumu, viņu pieņēma darbā. Viņam tika uzticēta ziloņu barošana un padzirdīšana. Cirka darbinieki apmācīja Eldridžu strādāt ar rūpību un maigumu, ko no padotajiem pieprasīja Spārks. Taču Eldridžs šo priekšnieka filozofiju pazaudēja, kas rezultējās ar vienu no ļaunākajiem un nežēlīgākajiem dzīvnieku mocīšanas gadījumiem vēsturē.
Vedot ziloņus padzerties pirms paredzētā šova, Eldridžs uzsēdās uz Mērijas un bakstīja viņu ar āķi. Kad Mērija pēkšņi apstājās pie ārā izmesta arbūza, Eldridžs sāka sist ziloni un iedūra āķi dziļi viņas miesā. Tas ziloni sadusmoja. Mērija viņu saķēra, pacēla gaisā un nometa. Tad viņa uzkāpa Eldridžam uz galvas, to saragājot un nogalinot viņu. Pilsēta vēlējās atriebt vīrieša nāvi. Kad vairāki šāvieni nespēja nopietni ietekmēt Mēriju, pūlis kļuva dusmīgs. Tika pieprasīta ziloņa nāve. Zilonis tika pieķēdēts pie cietuma, kur pulcējās cilvēki, lai redzētu ''Slepkavīgo Mēriju''. Ziņas par šo notikumu ātri izplatījās. Cirkam bija paredzēta uzstāšanās netālajā Ērvinā, taču pilsēta aizliedza ierasties ar Mēriju. Uz Kingsportu jau devās pūlis ar mērķi nogalināt ziloni, tādēļ Spārkam priekšā bija sarežģīts lēmums...
Mērijas nāve
Neskatoties uz emocionālo saiti, kas gadiem ilgi pastāvēja starp Mēriju un Spārku, viņš saprotot, ka zilonis tāpat droši vien mirs, nolēma vismaz izglābt savu biznesa dzīvi, sarīkojot publisku nāvessoda izpildi dzīvniekam. Bija grūti izdomāt veidu, kādā nogalināt 4,5 tonnas smago dzīvnieku. Šeit cilvēki parādīja savu nežēlīgo dabu, piedāvājot viņu satriekt starp diviem vilcieniem. Vēl slimāki indivīdi piedāvāja piesiet divas ekstremitātes pie katra no vilcieniem, kas brauktu pretējos virzienos, sadalot ziloni gabalos. Tā kā nepietika jaudas nogalināt dzīvnieku ar elektrību, Spārks nolēma Mēriju pakārt, lai nepiedzīvotu asiņainus skatus. Nākamajā dienā cirks ieradās Ērvinā, lai pakārtu ziloni ar ceļamkrāna palīdzību. Mērijai ap kaklu tika aplikta ķēde, kas viņu uzvilktu gaisā, taču pirmā ķēde neizturēja un pārtrūka aptuveni pusotra metra augstumā, savainojot ziloni. Kamēr viņa sāpēs gulēja, cirka darbinieki aplika vēl vienu ķēdi. Tā izturēja, liekot Mērijai kliegt un spirināties sāpēs līdz viņa kļuva pārāk vārga. Pēc 30 minūtēm veterinārārsts apstiprināja nāvi, ķermeni nolaida zemē. Ārsts arī noteica, ka Mērijai bija infekcija vietā, kur viņu sadūra. Mērijas dzīve aprāvās 13. septembra pēcpusdienā 21 vai 22 gadu vecumā. Viņu apglabāja blakus sliedēm.
Pēc nāves
Šādi gadījumi noved pie neskaitāmiem dzīvnieku aizstāvju protestiem, pieprasot mainīt apstākļus, kādos dzīvo uzstāšanās dzīvnieki. Šie protesti arī nes rezultātus. Piemēram, Ringling Brother's Circus atbrīvoja vairākus cirka ziloņus un vēlāk pārstāja tos izmantot pavisam. Vairāk kā gadsimtu vēlāk viņas nāve nav bijusi veltīga. ''Viņa ir piemērs, kādēļ mums nekad nevajadzētu nostādīt dzīvniekus tik nedabiskos apstākļos,'' sacīja Eds Stjuarts, prezidents organizācijai, kas atbild par uzstāšanās dzīvnieku labklājību. ''Šis zilonis vienkārši uzvedās kā zilonis. Viņi pēc būtības var būt bīstami, es nevainoju viņu par notikušo. Es vainoju tos, kuri viņu ievietoja cirkā. Tā ir viņu vaina,'' turpināja Stjuarts. Mērijas stāsts ir iekļauts dažādos daiļliteratūras darbos. Mūziķis Čaks Brodskis uzrakstījis dziesmu ''Mary the Elephant''.