Vēstures fakti paši par sevi ir bezkaislīgi. Tikai reizēm to dažādie traktējumi sabiedrībā izraisa emocionālu vētru. Ne vienmēr vēstures fakti ir patīkami. Tie vienkārši tādi ir.
Vēstures fakti paši par sevi ir bezkaislīgi. Tikai reizēm to dažādie traktējumi sabiedrībā izraisa emocionālu vētru. Ne vienmēr vēstures fakti ir patīkami. Tie vienkārši tādi ir.
Apvienojas pret krusu.
Zemnieki vienmēr ir bijuši atkarīgi no dabas apstākļiem. Ja gads ir labvēlīgs arī raža ir laba, bet ja nē…. Mūsdienās tiek piedāvāti dažādi apdrošināšanas veidi, bet kā bija senāk? XVII gs 30-tajos gados presē sākas diskusija par apdrošināšanas biedrību nepieciešamību. Par pamatu šai diskusijai ir kaimiņos- Haselau muižā netālu no Tērbatas izveidotā ‘’Krusas apdrošināšanas biedrība’’. 1832.gadā tiek oficiāli dibināta (faktiski darbojās jau no 1831.g) ‘’Vidzemes krusas biedrība’’- lauksaimnieku savstarpējās apdrošināšanas biedrība. Sējumus varēja apdrošināt pret krusas nodarīto postījumu, jo tieši šī dabas parādība iepriekšējos gados bija pamatīgi izpostījusi sējumus. Apvienojās gan muižu īpašnieki, gan nomnieki. Iestājoties biedrībā katram tika noteikts iespējami lielākais zaudējums- augstākā raža un 1% no tā bija ikgadējais maksājums, kuru varēja veikt arī divās daļās. Kurzemnieki šādu savstarpējās palīdzības biedrību izveido tikai pēc 30 gadiem- 1861.gadā.
Dibeniem savs konkurss.
Dibens, dupsis, pakaļa…. Sauciet to kā gribat, bet tieši šī cilvēka ķermeņa daļa aptaujās tiek nosaukta par vispievilcīgāko. Pasaulē dibenu skaistumkonkursi tiek organizēti abiem dzimumiem. Latvijā gan tikai sievietēm. 1997.gadā Daugavpilī notiek pirmais Fitnesa un Kultūrisma federācijas rīkotais sieviešu dibenu skaistumkonkurss. Un kopš tā laika, katru gadu tiek noskaidrots skaistākais sportiskais dupsītis.
Viss sākās ar ‘’Ledus krēmu’’.
Karsta vasaras diena nav iedomājama bez auksta un garšīga saldējuma. Arī ziemas aukstums nav šķērslis, lai laiku pa laikam pamielotos ar šo kārumu. Latvijā deserts ar nosaukumu ‘’Ledus krēms’’ atrodams jau 19.gs recepšu grāmatās, pēc kurām čaklās mājsaimnieces varēja savus tuviniekus iepriecināt ar vēso našķi. Saldējuma rūpnieciskā ražošana sākās 1912.gadā dibinātajā Rīgas moderniecībā. Tas bija viens no modernākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Krievijā un tajā ražoja ne tikai saldējumu, bet arī kondensēto pienu. Pēc 2. Pasaules kara saldējumu sāk ražot arī mazpilsētu pienotavas, bet pieprasījums vienmēr ir lielāks nekā piedāvājums. Padomju gados Rīgas Piena kombināta paspārnē uzbūvē jaunu saldējuma fabriku, kuras jauda ir 15 tonnas saldējuma maiņā. Sortimentā tikai 4-5 saldējuma šķirņu un pieprasījumu pēc saldējuma vēl joprojām nevar apmierināt. Un tad šajā ‘’spēlē’’ iesaistās lielākās agrofirmas, kurām tas ir lielisks papildus peļņas avots. Un tad 1989.gadā Rīgā parādās kaut kas vēl nebijis- tiek atvērta pirmā saldējuma kafejnīca ‘’Pingvīns’’. Tur, izstāvot pagaru rindu, varēja nobaudīt dažādu krāsu un garšu saldējuma bumbiņas. Skatoties uz šodienas saldējumu piedāvājumu atliek tikai nopriecāties, ka tie laiki jau pagājuši.
Kalnciema katorga.
Kalnciemā 20.gs sākumā darbojās vairāki kaļķu cepļi un akmeņlauztuves, kurās jau kopš Kurzemes hercoga Gotharda Ketlera valdīšanas laika tika iegūta dolomīts. Varam tikai iedomāties, ka darbs šeit nebija nekāds vieglais un patīkamais. 1934.gadā šeit tika izveidots Rīgas centrālcietuma filiāle, kas tika saukta par ‘’Kalnciema katorgu’’. Šeit ieslodzītie tika nodarbināti fiziski smagā darbā, pat pazmoti, cerot uz paātrinātu pāraudzināšanu. ‘’Kalnciema katorga’’ pastāvēja līdz 1940.gadam.
Slimniekus pārvadā pajūgos.
Rīgas Pilsētas 1.slimnīca ir vecākā civilā slimnīca Latvijā. Tā dibināta 1803.gada maijā kā trūcīgo un nabagu slimnīca. Un tieši šeit 1904.gadā tiek izveidota pirmā Ātrās medicīniskās palīdzības stacija Rīgā. Slimnieku transportēšanai tiek izmantoti īpaši šim nolūkam pielāgoti zirgu pajūgi. Pirmo automašīnu speciāli Ātrās palīdzības dienesta vajadzībām slimnīca iegādājas tikai 1927.gadā.
Apskaties arī VII DAĻU
Zināju ka Rīgas 1. slimnīca ir sena celtne bet nezināju ka tik sena. Un mūsu valdība gribēja viņu aizvērt un teritoriju pārdot biznesa kompleksa būvei!
Vienu laiku pat strādāju apdrošināšanā, bet par krusas apdrošināšanu- nezināju!
Un citi fakti arī interesanti.
To Kalnciema katorgu vajag atjaunot ! Zinu vismaz 100+13 cilvēkus kas to pelnījuši.