Vēsture, tāpat kā visa dzīve, sastāv no maziem, dažkārt šķietami mazsvarīgiem sīkumiem. Tikai pēc gadiem uz lietām un notikumiem skatāmies jau ar citu skatienu.
Mazāk zināmi fakti VII19
Latvija- sieviešu tiesību pirmrindniece.
1905.gadā Latvija vēl nebija neatkarīga valsts, bet jau tad sievietēm bija balsstiesības. Pašvaldību vēlēšanās tā tika noteikts- ‘’piedaloties visiem pilngadīgiem (no 20 sākot) pagasta iedzīvotājiem, kuri pagastā nodarbojas, kā vīriešiem, tā sievietēm’’. Šāda sieviešu līdzdalība vispārējās vēlēšanās bija novatoriska visā Eiropā. Arī pēc neatkarības pasludināšanas 1918.gadā sievietēm uzreiz tika piešķirtas balsstiesības. Arī tas bija novatoriski; piemēram Francijā sievietes vēl 1944.gadā nebaudīja šo privilēģiju.
Pirmā komanda- ‘’Melnā roka’’.
1920.gadā Rīgā Amerikāņu Jaunatnes kristīgās savienības instruktori sāk mācīt latviešu jauniešiem neredzētu spēli-basketbolu. Un jau pēc gada 1921.gadā ģimnāzists Ādolfs Grasis izveido pirmo basketbola komandu Latvijā, kuras nosaukums ir nedaudz dīvains-‘’Melnā roka’’. 1923.gadā jau notiek pirmais turnīrs. Basketbols kļūst par ļoti populāru (popularitāte vēl joprojām nav zudusi) sporta veidu. Un latviešiem arī tas labi padodas, jo jau 1935.gadā Pirmajā Eiropas čempionātā Šveicē latvieši kļūst par čempioniem.
Latvieši uzber salu.
Tā nu ir sanācis, ka Latvijai nepieder neviena sala Baltijas jūrā. Lai labotu šo netaisnību, 1872.gadā tika uzsākta mākslīgās salas izveide 5km no Kolkasraga. Bet praktiskais latvietis neko nedara vienkārši tāpat. Šī sala bija nepieciešama, lai tur izvietotu bāku, kas nodrošinātu kuģu satiksmes drošību Irbes šaurumā. Līdz tam šo funkciju veica pie Kolkas raga noenkurots kuģis. 1875.gada jūnijā sāka darboties pagaidu tornis, bet 1884.gadā tika atklāta pašreizējā bāka- 21m augsts apaļš, akmens mūra tornis. Mūsdienās tā jau atrodas 6km no krasta, jo jūra noskalo krastu.
Tīnūži- parasts ciems?
Ikšķiles novadā Mazās Juglas krastos atrodas parasts ciems- Tīnūži. Ar pagasta pārvaldi, pamatskolu, tautas namu, bibliotēku, pasta nodaļu. Kā simtiem citu Latvijas ciemu. Bet tieši šis ciems ir Latvijas un Baltijas republiku ģeogrāfiskais centrs. Interesanti, ka Latvijas ģeogrāfiskais centrs atrodas tikai apmēram 2,4km attālumā uz ziemeļiem no Baltijas ģeogrāfiskā centra.
‘’Allažu ķimelis’’ un Elizabete II.
‘’Allažu ķimelis’’ bija viena no Latvijas eksportprecēm. Apjoma ziņā gan tas krietni atpalika no ‘’Melnā balzāma’’, šprotēm vai kafijas dzirnaviņām un citām nedaudzajām precēm, ko Latvijai bija gods pārdot ārzemēs. Bet ķimelis izcēlās ar savu ekskluzivitāti- katru gadu Ziemsvētkos tas tika piegādāts britu karaļnamam. Tieši tā- Anglijas karaliene bija iecienījusi un novērtējusi šo Latvijā ražoto dzērienu. Pasaule dzērienu ar šādu nosaukumu iepazina jau 1830.gadā Leipcigas gadatirgū un atzina par ‘’labu esam’’ un kopš tā laika tas sāka savu uzvaras gājienu pa izsmalcinātu dzērienu mīļotāju bāriņiem. Pēc Latvijas brīvvalsts nodibināšanas Allažu baroniem Blankenhāgiem- ‘’Allažu ķimeļa’’ ražotnes īpašniekiem, spirta brūzis tiek atsavināts un tie izceļoja uz ‘’faterlandi’’. Līdzi izceļo arī īpašā liķiera receptūra. Mūsdienās ‘’Allažu ķimeli’’ ražo vairākās Eiropas valstīs ar vācisko nosaukumu „Allasch kummel” un tā stiprums ir atšķirīgs, līdz pat 48 grādiem.
Apskaties arī VI DAĻU