Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
7
842

Atkal pieci nelieli Latvijas vēstures krikumiņi. Vēsture un arī šodiena sastāv no daudziem maziem mirkļiem, kuri nekad vairs neatkārtosies. Mirklis ko izdzīvojam šodien, pēc brīža jau ir vēsture.

Liepājā drukāja pirmo LR... Autors: GargantijA Mazāk zināmi fakti V
1.

Liepājā drukāja pirmo LR naudu.


Jaundibinātā Latvijas valsts mantojumā saņēma īstu naudas haosu: cara rubļi, Domes nauda, kerenkas, ostrubļi, ostmarkas, pilsētu parādzīmes un vēl un vēl, tās visas figurēja kā maksāšanas līdzekļi. Tāpēc LR Pagaidu valdība 1919.gada 22.martā izdod rīkojumu par Latvijas brīvvalsts nacionālās valūtas izveidi. To nosauc par Latvijas rubli un no 1920.gada 18.marta līdz 1925.gadam tas ir vienīgais maksāšanas līdzeklis, kad to nomaina lats. Tiek noteikts arī tā kurss: 1 Latvija rublis= 1 ostrublis= 2 vācu markas= 1.5 cara rubļi. Pirmie Latvijas rubļi (no 1919.gada aprīļa līdz oktobrim) tiek iespiesti G.Meijera litogrāfiskajā spiestuvē Liepājā. No vasaras vidus to paralēli dara arī A.Groseta spiestuve Rīgā, bet pēc oktobra naudas drukāšanu tā pārņem pilnībā. Interesanti, ka teksts uz visām kases zīmēm bija trīs valodās: priekšpusē latviešu valodā, bet mugurpusē pa kreisi- vācu un pa labi- krievu valodā.

 

Scaronartras labirints... Autors: GargantijA Mazāk zināmi fakti V
2.

Šartras labirints Krimuldā.


13.gs izveidotais vienceļa Šartras katedrāles labirints daudzviet tika atdarināts. Tāds ir arī Latvijā. Krimuldas baznīcas draudze, ar Latvijas Zaļā punkta kluba finansiālu atbalstu, pie baznīcas izveidoja Lilijas labirintu. To atklāja 2002.gadā un tas veltīts Turaidas valdniekam Kaupo, kurš 1203.gadā veica svētceļojumu uz Romu pie pāvesta Innocenta III. No šī ceļojuma viņš atgriezās ar pāvesta dāvāto Bībeli un 100 zelta monētām, kas izlietojamas kristīgās baznīcas celšanai. Labirintu par Lilijas labirintu sauc tāpēc, ka tā centrā ir lilijas zieds, jo saglabājies nostāsts par valdnieka sapni, kurā lilijas zieds pasargā baznīcu no visām nelaimēm. 

 

Sadursmes uzņemscaronanas... Autors: GargantijA Mazāk zināmi fakti V
3.

Sadursmes uzņemšanas laukumā.


1939.gadā kinorežisors Vilis Lapenieks no Sabiedrisko lietu ministrijas saņem pasūtījumu, uzņemt pirmo latviešu pilnmetrāžas skaņu filmu. Par pamatu tiek ņemts Viļa Lāča romāns ‘’Zvejnieka dēls’’. Kā jau noprotat, filmēšana notiek jūras krastā. Arī Buļļuciemā, kur ar atpūtniecēm izcēlies negants cīniņš. Tās demonstratīvi atteikušās peldēties mazliet tālāk no filmēšanas laukuma. Bet tolaik peldēties ‘’Ievas kostīmā” nebija aizliegts. Sadursmes aizgāja pat tik tālu, ka bija jāiejaucas policistiem un jāaizstāv filmētājus. Bet galu galā filma tiek pabeigta un 1940.gadā ‘’Splendid Palace’’ filma piedzīvo savu pirmizrādi un neredzētu skatītāju interesi.

 

Ar naktskreklu uz balliPar... Autors: GargantijA Mazāk zināmi fakti V
4.

Ar naktskreklu uz balli.


Par laiku, kad Latvijā ieradās pirmie Padomju armijas pārstāvji, ir daudz jautru stāstiņu. Pārsteigti par desu un gaļas blāķiem veikalos daudzi tos uzskatīja par butaforijām. Bet vislielāko izbrīnu izraisīja tādi apģērba gabali kā kombinē un naktskrekls. Virsnieku sievām mežģīnotās mantas tik ļoti iepatikās, ka tie tika pirkti un vilkti mugurā kā kleitas, nenojaušot, ka patiesībā tie ir visai intīmi apģērba gabali. Šāda pucēšanās turpinājās labu laiku un tautā sāka paklīst anekdotes….
Stāv Lāčplēsis uz kraujas malas un domīgi skatās tālumā. Pienāk pie viņa krievu virsnieka sieva špicainā rozā kombinē.
Sieviete:- Lačpļesi, a kur tu skaties?
Lāčplēsis:- Skatos tālumā, kur ir labāk…
Sieviete:- Nu, Lačpļesi, vai tad tu nezini, ka labak ir tur, kur mūsu nav…
Lāčplēsis:- Es jau arī skatos, kur jūsu nav!


Šādi jociņi gan varēja beigties ļoti bēdīgi.

 

Pirmā karoga stāstsPirmais... Autors: GargantijA Mazāk zināmi fakti V
5.

Pirmā karoga stāsts.


Pirmais zināmais autentiskais latviešu nacionālais karogs glabājas Cēsu vēstures un mākslas muzejā. To 1916.gadā pašuvusi Valmieras Bērnu patversmes skolotāja Marianna Strautmane. Tika sašūti pavisam trīs šādi karogi un tie tika darināti par prieku mīļotajam līgavainim- Valmieras tirdzniecības skolas un Sieviešu ģimnāzijas skolotājam, pēc tam Ulmaņlaikā pazīstamam publicistam Jānim Lapiņam. Sarkanā krāsa vēl bija gaišā tonī, un uz karoga augšmalas kāta pusē bija dzeltena saulīte. Tas, bez šaubām, izskatījās ļoti efektīvi. Arī baltā svītra bija šaurāka. Šo karogu 1917.gada martā pacēla virs Valmieras Latviešu biedrības ēkas.

Apskaties arī  IV daļu

7
842
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [16]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Crop avatars
Medaļa Bronzas ninjaMedaļa RIPMedaļa Sudraba ninja
  Crop 17.07.13 12:04
21
0

Gaidu nākamo daļu 

Ļaļaka avatars
Medaļa GredzeniMedaļa StringiMedaļa Gredzeni
  Ļaļaka 19.07.13 23:53
8
0
GargantijA avatars
Medaļa FledermausisMedaļa Holly ShitMedaļa Fledermausis
  GargantijA 21.07.13 17:19
8
2

atbildot uz Latvietis96 komentāru " pēc tavu rakstu lasīšanas man ir v... " Jēziņ :) Laikam jābeidz taisīt rakstus, ja tie izsauc tādu agresivitāti :)

Missgirl avatars
Medaļa Veiksmes lādeMedaļa Burvju klana biedrsMedaļa Moderatora favorīts
  Missgirl 29.07.13 01:43
5
0

Stāv Lāčplēsis uz kraujas malas un domīgi skatās tālumā. Pienāk pie viņa krievu virsnieka sieva špicainā rozā kombinē. Sieviete:- Lačpļesi, a kur tu skaties? Lāčplēsis:- Skatos tālumā, kur ir labāk… Sieviete:- Nu, Lačpļesi, vai tad tu nezini, ka labak ir tur, kur mūsu nav… Lāčplēsis:- Es jau arī skatos, kur jūsu nav!

 

Mona Lisa avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Veiksmes lādeMedaļa Dienas doma
  Mona Lisa 16.07.14 15:27
6
2

Ar naktskreklu uz balli- par šo man vecmamma stāstīja, nosmējāmies

Daņukkkiņšš avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Spoki flameMedaļa Sviestmaize
  Daņukkkiņšš 21.07.13 18:02
7
3

atbildot uz Latvietis96 komentāru " pēc tavu rakstu lasīšanas man ir v... " Es skatos tads patriots esi? Es esmu Krievs. dzivoju Cēsu raj. Liepas pag. Ludzu pašaudi ;)

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 12.06.17 21:44
3
0

Laikam mums, latviešiem, vajadzētu eventuāli tikt skaidrībā, kas tad Kaupo īsti ir - varonis vai Kangara prototips? Es personīgi vairāk sliecos pēdējā virzienā.

Kas attiecas uz naktskrekliem un ballēm... kad es pirmo reizi pabiju ārzemēs (Rietumeiropā) 90. gadu pirmajā pusē, man arī tur daudz kas likās zilu brīnumu cienīgs un nesaprotams, un tad man smiekli nenāca.

2016 avatars
Medaļa TopmodelisMedaļa TopmodelisMedaļa Topmodelis
  2016 19.03.15 21:30
3
0

wolfy95 avatars
Medaļa Pilnu klēpi tulpēmMedaļa SpoksMedaļa Karalisks zieds
  wolfy95 16.07.14 19:34
3
0

atbildot uz Pārcilvēks komentāru " Nav jāskauž cilvēks par to kā Tev nav ;) &nbs... " jāskauž? vnk cilveks uzrakstija ka ''pēc tavu rakstu lasīšanas man ir vēlme šaut krievus'' tur nav saistības ne ar patriotismu ne ar skaudību:) 

Pārcilvēks avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Teamwork
  Pārcilvēks 14.08.13 00:03
4
2

atbildot uz Daņukkkiņšš komentāru "Es skatos tads patriots esi? Es esmu Krievs. dz... " Nav jāskauž cilvēks par to kā Tev nav ;)  Vai nu esi tās valsts patriots kurā dzīvo, vai arī dodies uz savu Dižo tēviju, govoriš po ruski, priecājies par dzīvi, un esi patriots tur ;)

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 13.06.17 04:42
1
0

atbildot uz Missgirl komentāru " Stāv Lāčplēsis uz kraujas malas un do... " Nabaga,, Lacpljesis,, .Juras binoklis vinjam bija vajadzigs ,lai varetu tik talu redzet ,kur shito nav ... Visapkart jau bija pilns .

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 13.06.17 00:01
1
0

Dažus jaunus faktus uzzināju, piemēram, par karogu.Raksts  ļoti interesants.    

Pārcilvēks avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Teamwork
  Pārcilvēks 22.07.14 00:24
1
0

atbildot uz wolfy95 komentāru " jāskauž? vnk cilveks uzrakstija ka ''pēc tavu... " Neiet runa par krievu šaušanu. Iet runa par atbildi, kurā tiek savdabīgi norādīta skaudība par patriotismu.

197403 avatars
Medaļa ZeltrocisMedaļa Patīk komentārsMedaļa Patīk komentārs
  197403 12.12.18 22:25
0
0

  

1laipnais@speles avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa ZeltrocisMedaļa Aspazija
  1laipnais@speles 12.12.18 19:53
0
0

  Labs, vienīgi par Šartras labirintu Krimuldā gan nebiju dzirdējis       

Latvietis96 avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa RecidīvistsMedaļa Sertificēts spoks
  Latvietis96 21.07.13 17:01
4
12

pēc tavu rakstu lasīšanas man ir vēlme šaut krievus