Fakti par Marihuānu
Marihuāna28
66
19
Marihuāna (eng. Cannabis, Marihuana, Ganja). Termins ir nācis no portugāļu vārda mariguango, kuru tulko kā „apreibinošais”. Gan marihuāna, gan hašišs nāk no Cannabis Sativa. Izplatītākie nosaukumi: pot, reefer, hemp, sinsemilla, ganga, bhang, herb, weed, boom, Mary Jane, gangster, chronic u. c. Marihuāna ir auga augšējā daļa ar lapām. Pēc izkaltēšanas tā satur sevī ap 400 ķīmisko vielu. Marihuānas psiholoģiski aktīvo vielu daudzums sasniedz 13-15% (agrāk daudzums bija krietni mazāks – 0,5-11%). Hašišu ražo no darvas putekļiem, kurus izdala kaņepju augs, aizsargājoties no saules svelmes un ūdens līmeņa saglabāšanai. Augi, kuri iz izauguši siltajā klimatā, izdala vairāk darvas, kura tiek uzskatīta ka spēcīgs psiholoģiski aktīvais līdzeklis.
Amerikā var dabūt lielu daudzumu sekojošo marihuānas šķiru – Akapulko zeltainā, Panāmas sarkanā, Vjetnamas zaļā, Ņujorkas baltā. Visi šie nosaukumi atbilst marihuānas stiprumam un vākšanas vietām. Amerikas tirgū par vislabāko skaitās Meksikas un Vjetnamas marihuāna. Ļoti augstas vērtības ir anaša no Austrumu vidienes, bet viņa nav tik viegli pieejama. Pīpējot marihuānu izdalās 20 reizes vairāk amonjaka un 3-5 reizes vairāk zilskābes un slāpekļa savienojumu, nekā pīpējot tabaku. Parodontīts (smaganu saslimšana) regulāriem marihuānas pīpētājiem palielinās 3 reizēs. Kaislīgajiem pīpētājiem ievērojami ir pazemināts galvu smadzeņu audu apjoms.
Reklāma
Efekti, kas rodas lietojot marihuānu: marihuāna stimulējoši un sedatīvi iedarbojās uz cilvēka organismu, lielās devās izraisa halucinogēnus efekti. Fizioloģiskie marihuānas efekti: acu gļotādu pietūkums, acu iekaisums, sirdspukstu palielināšanās, asinsspiediena paaugstināšanās, kustības funkciju traucējumi, ķermeņa temperatūras svārstības, galvassāpes, reiboni, nelabums, bada sajūta. Uzvedības efekti: relaksācija, koncentrēšanas spēju pasliktināšanās, attāluma novērtējuma spēju traucējumi, auto vadīšanas spēju un citu darbību veiktspēju pazemināšanās, ātrā runa un pļāpāšana. Emocionālie efekti: eiforija, labklājības sajūta, bezrūpīguma stāvoklis, kas nomainās ar trauksmes un nemiera stāvokli. Neiropsihiskie efekti: īstermiņa atmiņas, sapratnes, jelkāda uzdevuma izpildes spēju pasliktināšanās, laika un telpas izjūtas izmaiņas, redzes un dzirdes uztveres saasinājums, sāpju barjeras pazemināšanās, izmaiņas seksuālu emociju sfērā, halucinācijas, sevis, kā personības zaudēšana, psihoze. Lielu devu toksiskās izpausmes: muskuļu saraušanās, nemiers, panisks stāvoklis, paranoja, smadzeņu asinsrites traucējumi, runas traucējumi, halucinācijas.
Ilgstošas lietošanas sekas: toksiskā psihoze, atmiņas traucējumi, abstraktās domāšanas nespēja, nemiers, bronhīts, plaušu vēzis, elpošanas ceļu slimības, koordinācijas traucējumi, nepieciešamība staigāt, kustēties, runāt, nedabīgas pozas miera stāvoklī, hroniskais nogurums, galvassāpes, slikta dūša, sociālā pašizolācija, sakarā ar noziedzību, pāreja uz stiprākajām narkotikām. Fiziska atkarība rodas ne vienmēr un ir diezgan vāja, psihiska atkarība ir stipra, ja lietošana jau ir hroniska. Atteikšanās sindroms (ilgst no dažām stundām līdz 4-5.dienām): slikta dūša, ēstgribas zaudējums, drebuļi, novājēšana, svīšana, neciešamas sāpes, bezmiegs, aptumšotā apziņa, depresija. Bezmiegs var ilgt no pāris dienām līdz pat pāris mēnešiem, kad tas parādās periodiski. Depresija, murgi un „spilgti” sapņi. Marihuānai ir tendence apslāpēt sapņus, un kad cilvēks no tās atsakās, miegs atgriežas ar divkāršoto spēku. Tie var būt spilgtas nokrāsas, emocionāli piesātināti sapņi vai murgi, dažreiz uztverami kā realitāte. Pamostoties un atkal aizmiegot, jūs atkal nonākat tajā pašā sapnī. Šie iknakts sapņi parasti parādās nedēļas laikā pēc atteikšanās no narkotikas un turpinās apmēram mēnesi. Aizkaitināmība. Dusmas uz visu pasauli, tuviniekiem, uz sevi – par to, ka ir sācis lietot narkotikas, par to , ka atteicās no tām. Dažbrīd rodas trauksmes vai nemiera sajūta, humora izjūtas zaudējums, seksuālas tieksmes pazemināšanās vai seksuālas tieksmes paaugstināšanās. Emocijas normalizējas 3. mēnešu laikā. Galvassāpes var turpināties no pāris nedēļām līdz pāris mēnešiem. Pirmo dienu laikā ļoti intensīvas. Svīšana dažos gadījumos ir tik stipra, ka ir nepieciešams mainīt veļu. Tā var ilgt apmēram mēnesi. Svīšana – ir viens no dabiskiem ceļiem, ka attīrīt ķermeni no toksīniem. Ir sastopama arī plaukstu svīšana ar ļoti nepatīkamu smaku. Ķermeņa smaka ir tik spēcīga, ka daudzos gadījumos ir nepieciešama papildus duša vai vanna.