1919.gada 15.janvārī Bostonu piemeklēja viena no vēsturē dīvainākajām katastrofām: postoši melases sīrupa plūdi. "Lielie melases plūdi" izpostīja Bostonas Nortendas rajonu no pamatiem noslaukot vairākas mājas un nogalinot 21 cilvēku, un pat vairākas desmitgades pēc traģēdijas vietējie iedzīvotāji apgalvoja, ka karstās vasaras dienās gaisā joprojām esot jūtama melases sīrupa smaka. Šajā rakstā atskatīsimies uz šo dīvaino un traģisko katastrofu.
Lipīgā traģēdija: Bostonas melases sīrupa plūdi 1919. gadā11
Tātad pašā sākumā, pirms sāku stāstīt par pašu notikumu man noteikti būtu jāpaskaidro, kas ir melase. Melase ir cukura ražošanas blakusprodukts - tumša, bieza un salda sīrupveida masa, ko iegūst no cukurbietēm un cukurniedrēm. Melases izmanto ēdienu saldināšanā, kā arī lopkopībā, lai veicinātu lopu vēdera izeju. Destilējot cukurniedru melases tiek iegūts rums. Dažreiz no melasēm iegūst arī vodku.
Bostonā bāzētā Purity Destilēšanas Kompānija (ASV Industriālā Alkohola meitasuzņēmums), kas nodarbojās ar ruma un etanola iegūšanu no melasēm, 1915.gadā pabeidza būvēt milzīgo melašu uzglabāšanas tvertni. Tērauda tvertne bija tiešām gigantiska: tās diametrs bija 27 metri, augstums 15 metri un tilpums 8700 kubikmetri. Milzīgā tvertne katastrofas dienā bija gandrīz pilna, tā nesen tika piepildīta ar 2,3 miljoniem galonu puertorikāņu melašu. Šis attēls ticis uzņemts dažus gadus pirms katastrofas. Tajā redzama šis milzīgā tvertne.
Pirmie notikuma vietā ieradās 116 kadeti leitnanta komandiera H. Dž. Kouplenda vadībā no USS Nantucket, Masačūsetsas jūrskolas mācību kuģa, kas bija pietauvots netālu esošajā ostā. Viņi līdz notikuma vietai skrēja vairākus kvartālus. Viņi strādāja, lai izkliedētu ziņkārīgo pūļus, kuri varēja nokļūt glābēju ceļā. Tikmēr, citi kadeti iebrida līdz ceļiem dziļajā lipīgajā masā izvilkt izdzīvojušos. Drīz ieradās Bostonas policija, Sarkanais Krusts, armija, un citi jūras flotes pārstāvji. Dažas medmāsas no Sarkanā Krusta ienira melasēs, kamēr citas rūpējās par ievainotajiem turot tos siltumā un rūpējoties, lai pārgurušie strādnieki būtu paēdināti. Daudzi no šiem cilvēkiem strādāja visu cauru nakti. Ievainoto bija tik daudz, ka blakus ēkā tika izveidota pagaidu slimnīca. Glābēji saskārās ar milzu grūtībām izlauzties cauri sīrupam, lai palīdzētu upuriem. Pēc 4 dienu smaga darba, upuru meklēšana tika pārtraukta, daudzi no bojāgājušajiem bija grūti atpazīstami, jo tos viscaur klāja sīrups. Materiālie zaudējumi bija mērāmi ap 100 miljoniem mūsdienu ASV dolāru.
Attīrīšanas komandas ātri vien saprata, ka atbrīvoties no 2 miljoniem galonu melašu nebūs viegli. Viņi izmantoja sālsūdeni, lai aizskalotu melases prom un izmantoja smiltis, lai absorbētu tās. Līdz pat vasarai notikuma vieta bija brūna ar melasēm. Tuvākās apkārtnes attīrīšana aizņēma vairākas nedēļas un vairāk nekā 300 cilvēku pielika savas pūles to izdarīt. Pārējās Bostonas teritorijas attīrīšana prasīja daudz ilgāku laiku. Melases bija visur, vilcienos, pazemes metro tuneļos, mašīnās, telefonu klausulēs, cilvēku mājās un vēl neskaitāmās vietās. "Viss kam bostonieši pieskārās bija lipīgs."