Sveiki Spocēni!
http://www.spoki.lv/vesture/Latvijas-pilis-un-muizas-2dala/343712">Latvijas pilis un muižas 2.daļa
Tā kā labu laiciņu nēesmu licis Spoki.lv mājas lapā rakstus, tad izdomāju, ka ir pienācis laiks jaunam rakstam ar vairākām daļām un ar domu apskatīt mūsu Latvju zemes skaistākās un lielākās pilis (nu cik vien pāri no viņām palicis) un muižas...
Kā pirmo esmu izvēlējies Aizputes Livonijas ordeņa pili...
Pils atrodas Aizputes teritorījā, starp Liepājas un Pils ielu...
Aizputes ordeņa pils celta laikā no 1276. gada līdz 1290. gadam. Kastelas tipa nocietinājumu veido mūris, kas apņem kvadrātveida pagalmu, un divi novērošanas torņi pagalma pretējos stūros. Šie nocietinājumi par pili kļuva 15. gs., kad austrumu mūra ārpusē uzcēla dzīvojamo korpusu. Otru korpusu uzcēla 17. gs. beigās.
Lai gan pils vēl 19. gs. septiņdesmitajos gados bijusi apdzīvota, 20. gs. sākumā tā jau bija gandrīz nelietojama, daļa pils bija drupās. No pirmajiem nocietinājumiem saglabājušās sienas, kas bijušas septiņu metru augstas. Sienās bijušas šaujamlūkas, kas pavērstas uz visvairāk atklātām vietām, lai varētu jau laikus redzēt tuvojošos uzbrucējus. Pils pagalmā virs vārtiem *sgrafito tehnikā veidots dekoratīvais apmetums (17. gs. sākumā).
Pils veido vienotu pilsētbūvniecisku ansambli ar Aizputes luteriskās draudzes baznīcas un bijušās pilsmuižas ēku kompleksu, kurā ietilpst arī ūdens dzirnavas, dīķis, un dambis uz Tebras upes.
Kā jau par visām pilīm ir visdažādākās teikas un nostāti, tad protams, ka par šo pili arī ir...
Teika par šo pili:
Teikas stāsta, ka no bruņinieku pils Aizputē pa ezera, baznīcas klostera apakšu gājusi iemūrēta velve. Klosterī bijušas durvis, pa kurām varējuši ieiet velvē. Aizputes kalna baznīcā bijusi eja uz pilskalnu. Zem baznīcas līķkambarī gulējuši bruņinieki ar sievām. Remontējot baznīcu, strādnieki pacēluši kādam zārkam vāku. Tur gulējis cilvēks ar paceltu roku. Otrā zārkā gulējusi kundze, kurai klāt bijusi grāmata ar uzrakstu: "Lai Dievs sargā to cilvēku, kas man pieskarsies."